Artykuły,Publicystyka

P. Pendrakowska: Moda na chińskim rynku nieruchomości

W ciągu ostatnich lat założono w Chinach wiele  parków tematycznych nawiązujących do europejskiej architektury, a w całym kraju wciąż powstają repliki lub kopie budynków z Europy lub obiektów stylizowanych na europejskie (jest to najczęściej skrzyżowanie stylu północnych Włoch z alpejską zabudową). Moda na europejskość konsekwentnie przybiera na sile, a przejawia się nie tylko w nabywaniu przez chińskich klientów nieruchomości w Europie Południowej, zawieraniu małżeństw w stylizowanych francuskich Chateaux znajdujących się w Chinach, ale również w dekorowaniu budynków takimi elementami i detalami jak spadziste dachy, okiennice czy instalowaniu kominków. Powstają ogrody i parki rozrywki nawiązujące do estetyki architektury Holandii, Szwajcarii, Austrii lub Włoch.

W 1994 roku powstał w Shenzhen jeden z najbardziej znanych parków tematycznych w Chinach: “Okno na Świat” (世界之窗, shìjiè zhīchuāng). Znajdują się w nim miniatury najważniejszych według Chińczyków zabytków z całego świata. Można zobaczyć tam miniaturę wieży Eiffla, Tadź Mahal czy Koloseum. Podobny park w latach 90-tych powstał również w Pekinie.

Pewnym punktem kulminacyjnym w budowaniu replik i kopiowaniu budynków była głośna afera związana z budową austriackiego miasteczka  Hallstatt (哈尔施塔特, hāěrshītǎtè), które powstało na obrzeżach miasta Huizhou (惠州). Jest to kopia istniejącego i słynnego miasta w Austrii, którą wykonano bez pozwolenia lokalnych austriackich władz.[1] Budowa kopii Hallstatt została zainicjowana przez chińską firmę Minmetals Land Inc., która jest częścią koncernu zajmującego się przemysłem metalurgicznym Minmetals Corporation. Jest to w zasadzie atrakcja turystyczna (obowiązuje do niej bilet wstępu) połączona z osiedlem mieszkaniowym, które wraz z domem sprzedaje styl życia. Oczywiście, europejski styl życia w jednorodzinnym domu ze spadzistym dachem i okiennicami. Chińscy turyści przyjeżdżają nie tylko po to, aby zobaczyć europejską architekturę, ale również pragną zrobić sobie zdjęcia w innej atmosferze. Na obrzeżach zrekonstruowanego miasteczka znajdują się specjalne wejścia dla przyszłych par młodych, które decydują się na zdjęcia kilka tygodni przed ślubem z drugim planem sugerującym przebywanie w Europie. Zdjęcia stanowią atrakcję samą w sobie, a na tyłach budynków wrze praca wizażystek, fotografów i krawców, którzy dbają o to, aby pamiątkowe zdjęcia były profesjonalnie wykonane.

Takich miejsc jest więcej, choćby w parku Overseas Chinese Town East obok Dameisha (大梅沙, dàméishā) niedaleko Shenzhen, gdzie znajduje się kopia szwajcarskiej miejscowości Interlaken. W innej części parku znajduje się natomiast mała Holandia. Na polanie udekorowanej kwiatami znajdują się figury krów, a w oddali widać wiatraki.

Nawet w położonej na ponad 3 tysiącach metrów miejscowości Qilian w prowincji Qinghai, która jest zamieszkana głównie przez muzułmańską ludność Hui (回, huí) i Tybetańczyków, znajduje się ślad architektury zachodniej. „Switzerland impressive street” to cały pasaż sklepów w stylizacji szwajcarskiej.

Można zaryzykować tezę, że w Chinach od kilku lat panuje moda na europejskość, która przejawia się w zamiłowaniu do architektury i designu. Definitywnymi oznakami tego trendu jest skopiowanie austriackiego miasteczka, budowa mieszkań na pewien określony wzór architektoniczny nawiązujący do elementów dekoracyjnych typowo europejskich, ale będący jednocześnie zgodny z feng shui. W poszukiwaniu doświadczenia europejskości, lokalni chińscy turyści decydują się odwiedzać wypełnione kopiami zabytków z całego świata parki tematyczne. Bogatsi podejmują decyzje o zakupie nieruchomości, która swoim stylem nawiązuje do architektury europejskiej, lub też jest jej kopią.

Patrycja Pendrakowska

 [1] http://www.businessinsider.com/china-has-built-a-copycat-version-of-an-entire-austrian-village-2012-6?IR=T (data dostępu 19.11.2016)

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Pendrakowska: Moda na chińskim rynku nieruchomości Reviewed by on 21 kwietnia 2017 .

W ciągu ostatnich lat założono w Chinach wiele  parków tematycznych nawiązujących do europejskiej architektury, a w całym kraju wciąż powstają repliki lub kopie budynków z Europy lub obiektów stylizowanych na europejskie (jest to najczęściej skrzyżowanie stylu północnych Włoch z alpejską zabudową). Moda na europejskość konsekwentnie przybiera na sile, a przejawia się nie tylko w nabywaniu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź