Komentarz eksperta,Top news

P. Pendrakowska: Co warto wiedzieć tuż przed XIX Zjazdem Komunistycznej Partii Chin?

XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin rozpocznie się 18 października w Hali Ludowej przy Tiananmen. O przyszłości Chin zadecyduje 2287 delegatów, którzy wybiorą nowe przywództwo partyjne. Od poprzednich zjazdów będzie go różnić przede wszystkim to, że podjęte decyzje będą miały jeszcze większy wpływ na sytuację na świecie. Od ogłoszenia przez Xi Jinpinga w 2013 roku w Astanie koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, wpływ Chin na politykę międzynarodową znacząco wzrasta. Pekin pod rządami Xi prezentuje się jako obrońca globalizmu i wolnego handlu, a także intensyfikuje działania na arenie międzynarodowej. Najważniejszymi wyzwaniami, które będą zapewne głównymi tematami zjazdu, są transformacja gospodarcza, zwalniający wzrost gospodarczy oraz nierówności strukturalne. Do wyzwań zewnętrznych należą wzrastający na świecie populizm oraz protekcjonizm.

Struktura tegorocznego zjazdu

Podczas tegorocznego zjazdu 2287 delegatów uchwali nowy skład Komitetu Centralnego, który składa się z około 300 członków i przez kolejne lata decyduje o najważniejszych sprawach partii. Następnie Komitet Centralny wybiera kolejne ciała kierownicze partii, czyli skład Biura Politycznego, Stałego Komitetu i Centralnej Komisji Dyscypliny Partyjnej (stojący na czele tego organy prowadzącego kampanię antykorupcyjną Wang Qishan uważany jest za człowieka numer dwa w Chinach) . Warto zaznaczyć, że podczas zjazdu delegaci zatwierdzają również ewentualne zmiany w konstytucji partyjnej. Rozgrywka o najwyższe stanowiska partyjne, czyli o to, kto znajdzie się w Biurze Politycznym (25 osób) czy Stałym Komitecie (7 osób między 2012-2017) rozpoczęła się już kilka miesięcy temu. Intensywnie konsolidujący władzę Xi Jinping z pewnością pozostanie na drugą kadencję. Los Li Keqianga nie jest jeszcze pewny, ale prawdopodobnie również pozostanie on w Stałym Komitecie. Natomiast prawdopodobnie pięciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego, czyli Zhang Dejiang: Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), Yu Zhengsheng: przewodniczący Komitetu Narodowego Ludowej Politycznej Rady Konsultatywnej Chin (LPRKCh), Liu Yunshan: pierwszy rangą przedstawiciel Sekretariatu KC, Wang Qishan: przewodniczący Centralnej Komisji Kontroli Dyscyplinarnej (CKKD) i Zhang Gaoli: pierwszy wicepremier, pójdą na emeryturę. W Chinach istnieje niepisana zasada dotycząca przejścia na emeryturę po przekroczeniu 68 roku życia. Jednym z najbardziej zaufanych osób Xi jest Wang Qishan, pytanie które się pojawia dotyczy tego czy Xi zdecyduje się nagiąć zasadę na rzecz zachowania swojej prawej ręki walki z korupcją.

Konsolidacja władzy przez Xi

Głównym rozgrywającym podczas zjazdu jest Xi, który dąży do obsadzenia kluczowych stanowisk w Biurze Politycznym, Stałym Komitecie i Centralnej Komisji Dyscypliny przez swoich zaufanych sprzymierzeńców. Jeśli uda mu się przeforsować własną koncepcję wymiany elit, to możemy spodziewać się w ciągu kolejnych 5 lat centralizacji władzy oraz stabilizacji politycznej. Celem Xi będzie zbudowanie długoletniej strategii nie tylko na płaszczyźnie polityki wewnętrznej, ale również na płaszczyźnie polityki zewnętrznej. Jesienią 2017 roku Xi powinien również podjąć decyzję o swoim sukcesorze. Jeśli złamie tą zasadę i rozpocznie drugą kadencję bez wyznaczenia następcy będzie to oznaczało, że Xi może zastanawiać się nad objęciem kolejnej kadencji. Z drugiej strony taka decyzja wiązałaby się również z większą władzą Xi, ponieważ zapobiegłby koncentracji zainteresowania politycznego wokół następcy i prób ułożenia się z nim na przyszłe lata.

Kontynuacja walki z korupcją

Pewnym jest, że Xi podtrzyma swoja kluczową inicjatywę, czyli walkę z korupcją. Obejmując władzę w 2012 roku rozpoczął aktywną i nieustającą walkę z korupcją w wyniku której dziesiątki tysięcy urzędników zostało poddanych kontroli i w efekcie zostało ukaranych . Spekulacje pojawiły się w związku z przekroczeniem 68 lat przez Wang Qishana (w lipcu skończył 69 lat), czyli głównym egzekutorze partii i drugiej osobie w państwie. Wszystkie znaki w Chinach wskazują, że Xi będzie kontynuować podejście zero tolerancji dla korupcji. Utrata Wang Qishana mogłaby więc być dla Xi bolesna.

Niektórzy eksperci podkreślają, że obecnemu zjazdowi nie towarzyszą skandale na taką skalę, jak w 2012 roku związane z usunięciem sekretarza Chongqingu Bo Xilaia. Warto jednak zauważyć, że afera z Bo Xilaiem szerokim echem odbiła się w świecie zachodnim przez uwikłanie w skandal biznesmena- obywatela Wielkiej Brytanii, który został prawdopodobnie zamordowany przez żonę Bo Xilaia, czyli Gu Kailai (cała historia została sportretowana w książce pt. „Uderzenie w czerń”, którą polecam). Chiny wyciągnęły lekcje z tego skandalu i Pekin podjął starania dotyczące nie tylko ograniczenia dostępu do informacji o zjeździe, ale również kontroli przekazów dotyczących aresztowań i procesów. W lipcu podobna zła passa spotkała kolejnego sekretarza Chongqingu Sun Zhengcaia, który objął władzę po Bo Xilaiu. Został całkowicie usunięty z życia politycznego.

Reforma gospodarcza

Przewiduje się, że partia będzie kontynuować swoje dążenia ku transformacji w gospodarkę wolnorynkową przez reformę sektora publicznego, liberalizację rynku i zmniejszenie strukturalnych nierówności. Z jednej strony Chiny starają się zwalczać tendencje protekcjonistyczne USA, z drugiej strony same nie ułatwiają dostępu firmom zagranicznym do swojego rynku. Co więcej, Komisja Europejska pracuje nad regulacjami mającymi pomóc w wymianie informacji na temat FDI wpływających do UE z Chin, aby przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji (większość dużych przedsiębiorstw otrzymuje w Chinach pomoc od państwa). Presja wywierana ze strony USA na zbilansowanie deficytu w handlu z Pekinem będzie jednym z najważniejszych wyzwań dla nowych decydentów.

Kontrowersje, czyli oczyszczanie pola przed zjazdem

Atmosfera przed zjazdem była w Chinach podgrzewana przez aresztowania aktywistów oraz organizację wyjazdów w odosobnienie uczestnikom życia politycznego, którzy potencjalnie mogliby swoimi wypowiedziami ingerować w nastroje społeczne. W Chinach Internet poddany jest cenzurze (dostęp do FB, Twitter, Google tylko przez VPN) i ciągłej kontroli. W ciągu ostatnich tygodni zablokowano również inne aplikacje- np. WhatsApp, który generalnie w Chinach działa. Intensywniej inwigiluje się również rodzime media społecznościowe. Kontroli zostały poddane nawet popularne na WeChat memy czy gify z Xi. W związku z potencjalnymi zamieszkami zdecydowano się również ograniczyć możliwości wjazdu do Tybetu dla turystów.

Podsumowanie

System wyborczy w Chinach znacznie różni się od znanych nam modeli europejskich czy amerykańskiego. Wybory w Pekinie przebiegają zakulisowo w atmosferze tajemniczości. Snucie scenariuszy na temat decyzji, które zostaną podjęte w trakcie zjazdu, na dzień przed jego rozpoczęciem, jest ryzykowne. Przewiduje się jednak zintensyfikowanie konsolidowania władzy przez Xi, a także kontynuację polityki prowadzącej do otwierania się Chin na świat przy pomocy soft power (rozwój działalności think-tanków, inwestowanie w wizerunek Chin przez aktywność Instytutów Konfucjusza na całym świecie, promowanie koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku).

 

Patrycja Pendrakowska

 

Źródło zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/…/File:Great_Hall_Of_The_Peop…

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia
P. Pendrakowska: Co warto wiedzieć tuż przed XIX Zjazdem Komunistycznej Partii Chin? Reviewed by on 18 października 2017 .

XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin rozpocznie się 18 października w Hali Ludowej przy Tiananmen. O przyszłości Chin zadecyduje 2287 delegatów, którzy wybiorą nowe przywództwo partyjne. Od poprzednich zjazdów będzie go różnić przede wszystkim to, że podjęte decyzje będą miały jeszcze większy wpływ na sytuację na świecie. Od ogłoszenia przez Xi Jinpinga w 2013 roku w

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź