Artykuły,Publicystyka

P. Kiełbus-Jania: Bezpieczny import z Chin w 3 krokach: podstawowe reguły gry – część 2

Z okazji zbliżających się targów China Homelife Show 2017 prezentujemy kolejny część artykułu autorstwa Pauliny Kiełbus-Jani przybliżający tematykę kontaktów biznesowych z Państwem Środka:

Czy istnieje recepta na udany biznes z Chinami? Nie ma określonego wzoru, przepisu czy magicznego zaklęcia gwarantującego sukces w imporcie z Chin. Istnieje jednakże klucz do rozpoczęcia całego procesu tak, aby szansa na powodzenie biznesu była jak największa. Tym kluczem jest – wiedza.

KROK III: MINIMALIZACJA RYZYKA W IMPORCIE Z CHIN  – JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?

Nie można całkowicie wyeliminować ryzyka związanego z wyborem producenta, można je natomiast zminimalizować poprzez pozyskanie o nim odpowiednich informacji. Kluczowa jest tutaj weryfikacja potencjalnego partnera.

Strona internetowa to pierwszy krok do eliminacji oszustów. Jak sprawdzić chińską fabrykę przez Internet. Warto także zwrócić także uwagę na: pochodzenie e-maila – wskazana domena firmowa, nie prywatna, sprawdzić osobę kontaktową – jaką funkcję pełni i jakie ma kompetencje,  doświadczenie dostawcy w eksporcie do Europy, dokumenty firmy w zakresie ich oryginalności i aktualności, dane bankowe, certyfikaty, sprawdzić czy potencjalny eksporter nie widnieje na Czarnej liście eksporterów  w serwisie Bigchina.pl.

Weryfikacja na własną rękę dla niedoświadczonego importera jest dość trudna. W przypadku braku czasu lub wiedzy, bądź w sytuacji, kiedy pomimo własnego sprawdzenia któraś z wymienionych kwestii nadal budzi wątpliwości, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Raporty weryfikacyjne dostarczane przez firmy pośredniczące są bardzo pomocne przy ocenie i wyborze właściwego dostawcy. Weryfikacji można dokonać w różnym zakresie w zależności od tego, ile na taką weryfikację chcemy przeznaczyć pieniędzy. Może to być sprawdzenie zdalne lub audyt fabryki.

Warto zamawiać próbki poszukiwanych produktów, choćby ze względu na fakt, że ich jakości nigdy nie sprawdzimy mailem. Oczywiście dobrej jakości próbka nie gwarantuje tożsamego z nią zamówienia, dlatego satysfakcja z otrzymanych próbek nie powinna powodować rezygnacji z innych kroków zabezpieczających nasze zamówienie.

By uniknąć niespodzianek, bardzo zasadne jest, by skontrolować towar jeszcze przed wysyłką z Chin. Wynająć możemy do tego doświadczoną firmę. Kontrolę można zlecieć jeszcze przed produkcją, oceniając na przykład jakość materiałów, jakie zostaną użyte, a także ustawienia maszyn. Na tym etapie można wyprodukować i zbadać próbkę oraz ewentualnie wyeliminować błędy, jeśli takowe wystąpią. Następnie kontrolę przeprowadza się w trakcie produkcji i po niej, oceniając towar. Kontrola towaru przed wysyłką z Chin oszczędza wiele czasu, pieniędzy i przede wszystkim stresu.

Obowiązki strony chińskiej względem specyfikacji zamawianego towaru, jego certyfikacji oraz norm produkcyjnych dopuszczających towar do obrotu w Polsce, należy egzekwować od producenta na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jak prawidłowo skonstruować kontrakt handlowy z Chińczykami.

Żadna, nawet najlepiej sporządzona umowa nie da oczekiwanego rezultatu jeżeli druga strona nie zostanie należycie sprawdzona. Umowa zabezpiecza dodatkowo transakcję, lecz nie uzasadnia rezygnacji z podejmowania innych środków zmniejszających jej ryzyko, jak choćby kontrola towaru przed wysyłką z Chin.

 Podejmując decyzję o rozpoczęciu biznesowej przygody z Chinami, musimy zdawać sobie sprawę, że podpisanie pierwszego kontraktu czy nawet pierwszy udany import to dopiero początek naszej negocjacyjnej drogi, której kres położy jedynie zakończenie relacji handlowych z partnerem.

Jeśli decydujemy się na samodzielny import, nasze działanie musi cechować przede wszystkim brak pośpiechu. Chińczycy wiedzą, że pośpiech jest złym doradcą. Kiedy trzeba potrafią być mistrzami cierpliwości. Okazując nerwowość zostaniemy uznani za słabych i niepewnych.

Bądź cierpliwy i opanowany. Zdobądź potrzebną wiedzę lub skorzystaj z porad specjalistów. Pamiętaj, że najkosztowniejsze blędy wynikają zazwyczaj z początkowych zaniedbań. Nie pomiń żadnego z omówionych kroków. Zaprojektuj swój import  – skalkuluj wszystkie koszty, oceń ryzyko i zmierz opłacalność swoich planów. Powodzenia!

Paulina Kiełbus-Jania

Część pierwsza artykułu dostępna jest TUTAJ

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Kiełbus-Jania: Bezpieczny import z Chin w 3 krokach: podstawowe reguły gry – część 2 Reviewed by on 12 kwietnia 2017 .

Z okazji zbliżających się targów China Homelife Show 2017 prezentujemy kolejny część artykułu autorstwa Pauliny Kiełbus-Jani przybliżający tematykę kontaktów biznesowych z Państwem Środka: Czy istnieje recepta na udany biznes z Chinami? Nie ma określonego wzoru, przepisu czy magicznego zaklęcia gwarantującego sukces w imporcie z Chin. Istnieje jednakże klucz do rozpoczęcia całego procesu tak, aby szansa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź