Artykuły,Publicystyka

P. Druzgała: Dzień Dynastii Chakri

Szóstego kwietnia w Tajlandii obchodzony jest Dzień Dynastii Chakri. To dobra okazja, aby krótko przybliżyć najciekawsze sylwetki monarchów rodziny królewskiej, która od 1782 roku do dziś rządzi w Tajlandii.

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a jeśli wypadnie w weekend- rząd ogłasza piątek lub poniedziałek dniem wolnym.

Pełna nazwa święta to „Dzień Króla Buddha Yodfa Chulaloka Wielkiego oraz Dzień Pamięci Dynastii” i upamiętnia ono, jak łatwo się domyślić, ustanowienie, czy też założenie nowej dynastii królewskiej w 1782 przez wyżej wspomnianego króla zwanego też Ramą I. Jest to dzień nie tylko upamiętniający zatem koronację nowego króla, ale jest dniem przypomnienia narodowi o roli i zasługach całej dynastii.

Warto wspomnieć, iż jednym z pierwszych aktów nowego monarchy było założenie nowej stolicy zwanej skrótowo Krung Thep, zaś w świecie funkcjonującej pod nazwa Bangkok.

Parę słów jak obchodzony jest ten dzień w Tajlandii. Król w towarzystwie rodziny oraz dworzan przewodniczy religijnym obrzędom w kaplicy królewskiej. Oddaje cześć swoim poprzednikom, których oryginalnych rozmiarów figury znajdują się w Królewskim Panteonie na terenie Wielkiego Pałacu (są tam figury pierwszych ośmiu monarchów) oraz składa kwiaty przez pomnikiem Króla Ramy I.

Jako że święto to przypada tuż przed obchodami Tajskiego (Buddyjskiego) Nowego Roku – Songkranu, wielu Tajlandczyków już wtedy zaczyna dłuższe wakacje.

Poniżej przybliżę w dwóch zdaniach sylwetki oraz okresy panowania każdego z monarchów dynastii Chakri.

Król Buddha Yodfa Chulaloke – Rama I, 1782-1809.
Założyciel dystonii, Bangkoku oraz budowniczy Wielkiego Pałacu oraz Świątyni Szmaragdowego Buddy. Przyczynił się do oswobodzenia Syjamu spod birmańskiej kontroli, po upadku Ajuthaii 14 lat wcześniej.

Król Budda Loetla Nabhalai – Rama II, 1809-1824
Król poeta, znany ze swych dokonań na polu literackim.

Król Nangkao – Rama III, 1824-1851
Propagator buddyzmu oraz budowniczy wielu świątyń, intensywnie zaangażowany w promocję edukacji oraz wymiany handlowej z zagranicą.

Król Mongkut – Rama IV, 1851-1868
Wielki modernizator państwa. Zwany “Ojcem Tajskiej Nauki”, znany ze swojej dobroci, odwagi oraz z zamiłowania do astronomii. Przygotował swoich następców do wyzwań zmieniającego się świata. To on zatrudnię Annę Leonowen jako nauczycielkę angielskiego dla swoich dzieci. Opisane zostało to w głośnej książce „Król i ja”

Król Chulalongkorn Wielki – Rama V, 1868-1910
Jeden z najbardziej ukochanych i cenionych przez naród monarchów, którego portret znaleźć można niemal w każdym tajskim domu. Zniósł niewolnictwo, zmodernizował szkolnictwo, transport oraz administrację. Odwiedził Europe i dzięki jego dyplomatycznemu talentowi uważa się, iż zapobiegł kolonizacji Tajlandii.

Król Vajiravuth – Rama VI, 1920-1925
Kolejny wieki poeta. Kontynuator wielkiej reformy i modernizacji Syjamu zapoczątkowanych przez swojego ojca. Założyciel ruchu skautowskiego na ziemiach tajskich.

Król Prajadhipok – Rama VII, 1925-1935
Obalony podczas przewrotu wojskowego, zgodził się na uchwalanie konstytucji. Syjam przestał być marchią absolutną na rzecz monarchii konstytucyjnej.

Król Ananda Mahidol – Rama VIII, 1935-1946
Wraz z jego wstąpieniem na tron Tajlandia ponownie rządzona zaczęła być przez króla. Zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach w 1946 roku.

Król Bhumibol Adulyadej Wielki– Rama IX, 1946-2016
Uważany za największego z monarchów dynastii Chakri ze względu na zasługi dla rozwoju kraju, ale i mądrości i dobroci. Uważny za wzór do naśladowania – „monarcha idealny”, niemalże przywrócił pozycji króla status „żyjącego boga”. Pośród licznych dokonań min. ochronił kraj przed komunizmem oraz wojnami domowymi, przyczynił się do poprawy standardu życia najbiedniejszych. Uznawany przez magazyn Forbes za jednego z najzamożniejszych monarchów i głów państw na świecie.

Obecnie panującym monarchą jest król Vajiralongkorn, Rama X, który zastąpił swojego zmarłego w październiku 2016 roku ojca.

 

 

Piotr Druzgała

Udostępnij:
 • 30
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  30
  Udostępnienia
P. Druzgała: Dzień Dynastii Chakri Reviewed by on 9 kwietnia 2018 .

Szóstego kwietnia w Tajlandii obchodzony jest Dzień Dynastii Chakri. To dobra okazja, aby krótko przybliżyć najciekawsze sylwetki monarchów rodziny królewskiej, która od 1782 roku do dziś rządzi w Tajlandii. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy, a jeśli wypadnie w weekend- rząd ogłasza piątek lub poniedziałek dniem wolnym. Pełna nazwa święta to „Dzień Króla Buddha

Udostępnij:
 • 30
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  30
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź