Artykuły,Publicystyka

P. Druzgała: Czym jest masaż tajski :)

Przed właściwym opisem, czym jest masaż tajski należy wyjaśnić, czym w ogóle w pojęciu tradycyjnej medycyny tajskiej jest pojęcie zdrowia i choroby.

W przeciwieństwie do medycyny współczesnej¹, która często skupia się na pojedynczym narządzie, według wielkich systemów medycznych wschodu – ajurwedy i medycyny chińskiej oraz tradycyjnej tajskiej medycyny (TTM), która jest niejako ich córką, bo czerpała z obu tych tradycji: człowiek traktowany jest holistyczne, jako całość fizyczno-duchowa. W rozumieniu tym, wszystkie narządy są wzajemnie powiązane, a na ich funkcjonowanie mają wpływ nasze emocje, dieta, tryb życia, stan psychiczny oraz miejsce, w którym żyjemy. Ponadto nasze samopoczucie zależy od pory dnia, nocy, fazy księżyca itd. Czyli wpływa na nas cała natura we wszystkich swoich elementach, której w rozumieniu świata wschodu jesteśmy integralną częścią. Wiedza medyczna dotyczy zatem każdego elementu życia człowieka. Nie tylko sfery fizycznej, ale duchowej i psychicznej. Kolejną istotną kwestią jest pojęcie energii. Starożytni mędrcy wschodu w oparciu o obserwacje natury doszli do wniosku, że we wszystkim, co nas otacza i w nas samych krąży, albo innymi słowy przejawia się energia, zwana energią życiowa, kosmiczną czy też boską i niczym światło, które załamuje się przechodząc przez kryształ, energia ta zmienia swój kształt pozostając jednak cały czas tą samą energią. Wychodząc zatem ze wschodniego punktu myślenia, zdrowie rozumiane jest, jako stan harmonii i równowagi energetycznej organizmu, wszystkich jego sfer: fizycznej, psychicznej i duchowej. Warunkiem tej równowagi jest idealny obieg i przepływ energii w ciele, przepływ bez żadnych przeszkód i ograniczeń. Choroba zaś, złe samopoczucie, czy osłabienie, są wynikiem zaburzenia przepływu energii i ogólnej równowagi energetycznej człowieka. Dlatego też wszelkie zabiegi lecznicze czy profilaktyczne mają za zadanie przywrócenie tej równowagi. A głównym zadaniem medycyny jest przede wszystkim zapobieganie chorobom i profilaktyka.

Po tym krótkim wstępie możemy przejść do omawiania, czym jest masaż tajski.

Tradycyjny Tajski Masaż, albo po prostu tajski masaż zwany w języku tajskim nuad boran, nuad phaen boran ² (skrót od nazwy Phaen Boran Ráksãa Thaang Nûat Thai) w dosłownym tłumaczeniu oznacza tradycyjną tajską metodę leczenia dłońmi.  Jak już zostało wspomniane wyżej jest holistyczną, naturalną metodą leczenia mającą swoje korzenie w ajurwedzie, jodze, chińskiej medycynie oraz lokalnych ludowych technikach leczniczych i praktykach magicznych. Obejmuje elementy akupresury (naciskania różnymi częściami ciała: dłońmi, kciukami, łokciami, przedramionami, kolanami oraz stopami) oraz stretchingu, czyli rozciągania. Można dopatrzyć się w nim podobieństw do innych azjatyckich technik leczniczych, takich jak refleksoterapia, czy shiatsu. Ponadto w trakcie wykonywania masażu tajskiego stosuje się technikę zatrzymania obiegu krwi poprzez uciśnięcie tętnic. Technika ta jest wyjątkowa dla tajskiego masażu i jest niespotykana w innych sztukach masażu. Z punktu widzenia medycyny współczesnej tajski masaż jest zabiegiem mieszczącym się w grupie zabiegów, czy technik mobilizacyjnych, technik powięziowych oraz manipulacyjnych kręgosłupa i kończyn. Dla praktykujących jogę pozycje przyjmowane przez masowanego w trakcie masażu, wydadzą się znajome, gdyż wiele z nich przypomina pozycje jogi (asany), stąd czasem spotykana nazwa tajskiego masażu –„joga dla leniwych”.

Jako jeden z elementów tradycyjnej medycyny tajskiej masaż, obok tradycyjnej farmakologii (leków na bazie roślinnej, zwierzęcej czy mineralnej), położnictwa, wywodzących się z buddyzmu praktyk duchowych, zabiegów magicznych oraz innych tradycyjnych środków leczniczych jak dieta czy kręgarstwo, w czasie choroby rzadko stosowany jest, jako jedyna metoda leczenia, ale jest łączony z innymi technikami jak ziołolecznictwo, gorące okłady czy dieta. W zależności od celów, w jakich jest wykonywany: profilaktycznie, czy w czasie choroby i w zależności od objawów choroby stanowić może główną metodę leczenia bądź może być jedynie dodatkiem do innych technik.

Jego duchową podstawę stanowią nauki Buddy – masaż ma być fizycznym wyrazem miłości, współczucia i życzliwości. Zawiera również elementy medytacji – masażysta wykonujący go w skupieniu wchodzi w wraz z masowanym stan głębokiej koncentracji i relaksacji umysłu. Bardzo ważnym elementem jest tu zaufanie pacjenta do masującego, gdyż bez zaufania masowany nie będzie czuł się rozluźniony.

Głównym celem masażu jest usprawnienie obiegu i przywrócenie równowagi tzw. Czterech Elementów Ciała,3 a w efekcie zapobiegniecie chorobie, wyleczenie z choroby lub ulżenie jej objawom. Innymi słowy chodzi o przywrócenie przepływu energii i równowagi energetycznej, która została zaburzona na skutek choroby, stresu, czy niewłaściwego trybu życia. Energia ta zwana energią życiową krąży w organizmie systemem kanałów energetycznych zwanych też liniami energetycznymi (w języku tajskim liniami SEN). Rytmicznie uciskając punkty znajdujące się na przebiegu kanałów energetycznych, masujący odblokowuje i pobudza przepływ energii stymulując naturalny proces leczenia. Podczas zabiegu masażysta postępuje zatem według zasad przebiegu i działania linii energetycznych, a nie według zasad anatomii, czy fizjologii (w rozumieniu medycyny zachodu). Wykonując masaż tajski masujący poprzez zabiegi z ciałem masowanego pracuje więc nad jego energią. Dlatego masaż tajski jest traktowany czy określany jest, jako zabieg energetyczny. Jako zabieg holistyczny wpływa zarówno na ciało, jak i na umysł i duszę masowanego. Prawidłowo wykonywany poprawia jego kondycję fizyczną, psychiczną, duchową i intelektualną. Może mieć też pozytywny wpływ na masującego będąc formą praktyk duchowych – wykonujący masaż wchodzi w stan zbliżonego do stanu medytacji oraz może być formą samodoskonalenia, jeśli wykonywany jest w duchu wzajemnej miłości, współczucia i szacunku. Praktycznie każdy (patrz przeciwwskazania) może stosować masaż tajski, jako nie tylko część terapii w konkretnym schorzeniu, ale głównie, jako formę relaksacji, profilaktyki, podniesienia odporności przeciwko chorobom, czy nawet jako forma ćwiczeń ogólnousprawniających, poprawiających zakres ruchów w stawach i siłę mięśni.

Tyle na dziś. Powyższe opis pochodzi z mojej książki o masażu tajskim –„Masaż Tajski. Miedzy jogą a fizjoterapią”. Następnym razem napisze parę słów o przeciwskazaniach, gdyż jak wielu na swojej skórze odczuło, masaż tajski nie jest zawsze neutralny i bezpieczny.

¹ używane tutaj określenia „medycyna współczesna” według powszechnych definicji medycyny, odnoszą się do metod leczenia opartych na doświadczeniach naukowych. Określenie „medycyna zachodu” traktowana jest jako synonim „medycyny współczesnej” i używana jest jako przeciwieństwo do  tradycyjnych metod leczniczych Azji-„medycyny wschodu”.

² w anglojęzycznej literaturze można spotkać się też z następującymi nazwami Thai Yoga Massage, Traditional Thai Medical Massage, Thai Yoga, Thai Yoga Therapy, Thai Classical Massage, Thai Bodywork, Passive Yoga, Assisted Yoga używanymi zamiennie.

Piotrek Druzgała (polski przewodnik i organizator zwiedzania oraz wyjazdów po Bangkoku, Tajlandii i Azji)

[email protected]

+99 890169983

Udostępnij:
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  20
  Udostępnienia
P. Druzgała: Czym jest masaż tajski :) Reviewed by on 9 lipca 2017 .

Przed właściwym opisem, czym jest masaż tajski należy wyjaśnić, czym w ogóle w pojęciu tradycyjnej medycyny tajskiej jest pojęcie zdrowia i choroby. W przeciwieństwie do medycyny współczesnej¹, która często skupia się na pojedynczym narządzie, według wielkich systemów medycznych wschodu – ajurwedy i medycyny chińskiej oraz tradycyjnej tajskiej medycyny (TTM), która jest niejako ich córką, bo

Udostępnij:
 • 20
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  20
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź