Chiny news,Komentarz eksperta

P. Behrendt: ChRL ujawnia nowy budżet obronny

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczęła się od przedstawienia projektu budżetu na rok fiskalny 2013. Tak samo jak w poprzednich latach utrzymany został dwucyfrowy wzrost wydatków na obronę.

Budżet Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ma wynieść w tym roku 720,2 mld juanów, czyli 114,3 mld USD. Stanowi to wzrost o 10,7% w stosunku do roku ubiegłego, kiedy to wydatki na obronę wyniosły 670,27 mld juanów (106,39 mld USD). Daje się zauważyć minimalny spadek tempa wzrostu, w 2011 budżet wojska wynosił 602 mld juanów (92 mld USD). Warto tutaj zaznaczyć, że zdaniem Pentagonu rzeczywiste wydatki Chin na tym polu są wyższe, a podawane oficjalnie liczby zaniżane. 

Można sądzić, że spora część dodatkowych pieniędzy zostanie przeznaczona na modernizację wojsk lądowych. Na ostatnim kongresie KPCh podjęła decyzję o zakończeniu do roku 2020 procesu całkowitej mechanizacji armii. Duży nacisk ma zostać położony także na aplikację nowoczesnego ekwipunku IT. Zmiany mają zajść także w programach szkolenia żołnierzy i oficerów. Zapowiedzi takich ruchów były widoczne już od pewnego czasu. Podczas dokonywanej w ubiegłym miesiącu inspekcji jednostek wojsk lądowych oraz lotnictwa stacjonujących w rejonie Pekinu liczne uwagi poczynił na ten temat członek Centralnej Komisji Wojskowej oraz Biura Politycznego KPCh Fan Changlong. Wezwał on oficerów do wprowadzenia w szkoleniu „kryteriów rzeczywistej walki” oraz położenia szczególnego nacisk na szkolenia z zakresu technologii informatycznych oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia w celu sprostania wymogom „pola walki w erze informacji”. Fan poruszył także jeszcze jeden, drażliwy, temat. Podobnie jak partia także armia ma zacząć przykładnie karać oficerów i żołnierzy odpowiedzialnych za „naruszenia dyscypliny związane z ekstrawagancją, formalizmem i korupcją”. 

Te ostatnie zapowiedzi zostały zrealizowane jeszcze pod koniec lutego. Ponad tydzień przed rozpoczęciem posiedzenia Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych agencja Xinhua poinformowała o przyjęciu nowych regulacji dotyczących wydatków pozamilitarnych, która stanowi element kampanii przeciwko „marnotrawstwu, korupcji i ekstrawagancji”. Regulacja opracowane wspólnie przez sztab generalny oraz Główne Wydziały: Polityczny, Logistyki i Uzbrojenia zyskały od razu akceptację przewodniczącego Xi Jipinga. Zgodnie z zapowiedziami Fan Changlong priorytet otrzymały wydatki związane z podnoszeniem i utrzymywaniem gotowości bojowej oraz rozwojem technologii informatycznych i nowoczesnego uzbrojenia. Wysoką rangę otrzymało także podnoszenie realizmu ćwiczeń oraz doskonalenie zawodowe żołnierzy i oficerów. Na celowniku regulacji znalazły się przede wszystkim wydatki „korupcjogenne”, czyli związane z inwestycjami w infrastrukturę, w tym mieszkaniową, centralnie kierowanymi zakupami, organizacją konferencji i uroczystości, a także finansowanymi ze środków publicznych wyjazdami zagranicznymi oraz zakupem pojazdów. Określono także wzmocnienie przez armię kontroli wydatków, zaostrzenie kar oraz bardziej restrykcyjne przestrzeganie dotychczasowych regulacji administracyjnych i finansowych. 

W swoim wystąpieniu na otwarciu sesji Zgromadzenia Xi Jiping ograniczył się do jednej uwagi na temat armii: „Najwyższy priorytet dla wojskowych to zdolność do walki i wygrywania bitew.” Wywołało to oczywiście spore zaniepokojenie w krajach skonfliktowanych z Chinami, zwłaszcza w Japonii. Tegoroczny chiński budżet wojskowy jest już ponad 2 razy większy od japońskiego. Z powodu stale utrzymującego się konfliktu o Wyspy Senkaku/ Diaoyu Tokio rozważa nawet wzmocnienie lokalnych jednostek straży wybrzeża wycofanymi ze służby niszczycielami. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższym czasie. 

Znamienne jest przykładanie przez chińskich decydentów coraz większej wagi do informatycznego pola walki. Bardzo wiele uwag na ten temat czynił Hu Jintao. W swoim zeszłorocznym orędziu o stanie państwa, wygłoszonym na sesji Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych otwarcie stwierdził, że ChALW musi być zdolna zwyciężać w lokalnych wojnach w dobie informatyzacji. Wywołało to wówczas duże poruszenie, zwłaszcza w Japonii regularnie doświadczającej ataków chińskich hakerów. Biorąc pod uwagę, że mocarstwa już prowadzą regularne działania w sieci (Chiny przyznały się do używania w tym celu formacji paramilitarnych, USA, Niemcy i NATO sformowały już cyberdowództwa, podobne kroki zamierza podjąć Rosja) głośny w mediach raport amerykańskiej firmy Madianet na temat ataków chińskich hakerów na firmy i instytucje w Stanach Zjednoczonych przestaje być odkrywczy. Jest pewne, że w przyszłości znaczenie cybernetycznego pola walki będzie tylko rosło. W swoim ostatnim raporcie dotyczącym światowego handlu bronią w roku 2011 szwedzkiego Instytut Badań nad Pokojem Sipri informuje, że pomimo wywołanego kryzysem największego spadku wydatków na zbrojenia od zakończenia zimnej wojny zanotowano wzrost w sektorze związanym z cyberbezpieczeństwem. Inwestowano nie tylko w obronę przed cyberatakami, ale także w możliwości ich skuteczniejszego prowadzenia. Zdaniem Sipri wydatki w tym sektorze będą się stale zwiększać, przy czym nie ma tutaj wyraźnego rozróżnienia pomiędzy technologiami cywilnymi i wojskowymi. 

Chiny bardzo konsekwentnie realizują swój program powrotu do statusu mocarstwa. W ostatnich latach coraz większym beneficjentem tego programu staja się siły zbrojne, a postępy w tej dziedzinie, co roku zaskakują obserwatorów. Pekin lubi podkreślać, że jest kluczowym czynnikiem wpływającym na stabilność w Azji, niestety często przyczynia się bardziej do burzenia tej stabilności, a nie jej budowania. Jak rozwinie się sytuacja w Azji Wschodnie zależy jednak nie tylko od Chin, ale także innych państw regionu oraz Stanów Zjednoczonych. Obecnie największym zagrożeniem dla stabilności w regionie są poczynania Korei Północnej i jeżeli ChRL dobrze rozegra tą sprawę może zdobyć olbrzymi kapitał polityczny.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
P. Behrendt: ChRL ujawnia nowy budżet obronny Reviewed by on 11 marca 2013 .

Tegoroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych rozpoczęła się od przedstawienia projektu budżetu na rok fiskalny 2013. Tak samo jak w poprzednich latach utrzymany został dwucyfrowy wzrost wydatków na obronę. Budżet Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ma wynieść w tym roku 720,2 mld juanów, czyli 114,3 mld USD. Stanowi to wzrost o 10,7% w stosunku do roku ubiegłego,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź