BLOGOSFERA

OSTATNI DALAJLAMA?

XIV-ty Dalajlama chce znieść wielowiekową instytucję i tym samym uniemożliwić Pekinowi wyznaczenie swojego następcy.

79-cioletnia światowa ikona wolności i niestosowania przemocy, duchowy przywódca narodu tybetańskiego, ostatnio ogłosił, że być może nadszedł czas, aby „zlikwidować” tytuł doczesnego przywódcy Tybetu istniejącego od pięciu wieków.

Tenzin Gyatso

W taki to sposób, zjadliwie i ironicznie, chce podciąć trawę pod stopami Chińczyków. Tenzin Gyatso będzie więc ostatnim Dalajlamą?

Dla postaci o tajemniczym uśmiechu, temat ten nigdy nie stanowił tabu. Jego funkcja religijna i polityczna utożsamiana jest z Tybetem. Sam jest czczony i szanowany na całym świecie, poza Chinami oczywiście. Jak na ironię, to właśnie Chiny w 1578 roku za sprawą mongolskiego wodza Altan Khan’a

Altan Khan
zaakceptowały tę instytucję, nadając Sönam Gyatso po raz pierwszy tytuł Dalajlamy („Ocean Mądrości”).

Sönam Gyatso

W tym czasie Tybet stał się w pewnym stopniu protektoratem Chin.

Altan Khan zadecydował, że młody mnich będzie trzecim Dalajlamą, reinkarnacją poprzednika. Póżniej po latach, w 1642 roku, V-ty Dalajlama obok swej roli religijnej otrzymał funkcję czasowego przywódcy Tybetu.

W 2011 roku Tenzin Gyatso prowokatorsko abdykował politycznie, rezygnując ze wszystkich swych doczesnych uprawnień. Zainicjował proces „świeckich” wyborów w tybetańskiej diasporze w Indiach. Wybrany Lobsang Sangay stał się politycznym przywódcą Tybetańczyków, niestety bez oczekiwanej charyzmy.

Demokratyzując tybetański system polityczny, XIV-ty Dalajlama zadał pierwszy cios archaicznej instytucji. Podważyl tradycyjny system „reinkarnacji” w procesie sukcesji. W wywiadzie dla prasy niemieckiej wyjaśnił, jeśli naród tybetański zadecyduje, że inkarnacja nie ma racji bytu, dostosuje się do wyboru swego narodu.

Jego lekarze twierdzą, że dożyje 100 lat, sam Tenzin Gyatso śnił, że zmarł, mając 113 lat…
Mawia:
«gdy będę miał 90 lat skonsultuję najwyższe tybetańskie instancje buddyjskie i samych Tybetańczyków, aby ocenić ponownie znaczenie instytucji Dalajlamy»

Rząd chiński dołoży wszelkich starań, aby uniemożliwić Tybetańczykom wybór przyszłego wodza duchowego i politycznego Tybetu. Wraz ze śmiercią obecnego Dalajlamy, Chiny narzucą nowego Dalajlamę jako oficjalnego przedstawiciela w Lhassie. Dlatego jeszcze żyjący przywódca Tybetańczyków uznał w swej wypowiedzi, jeśli instytucja jest zniesiona i już nie istnieje, to Pekin nie ośmieli się wybrać jego następcę.

W latach 1980 krążył scenariusz, w/g którego Tenzin Gyatso miał być ostatnim Dalajlamą. W swej książce Michael. H. Goodman szkicował starożytną przepowiednię tybetańską o stracie zarówno Tybetu jak i Dalajlamy, dodawał, że będzie to ostatni mistrz duchowy.

Dzisiejsza decyzja ma więc długą historię i dojrzewała przez wiele lat. Oznacza to, że wybór Dalajlamy powinien się opierać zgodnie z przydatnością świętej instytucji. Charyzmatyczna postać tego człowieka pozostaje nierozerwalnie związana ze sprawą Tybetu. Międzynarodowe społeczeństwo przyzwyczaiło się łączyć w jedną osobę Tenzin Gyatso jako reprezentanta duchownego i lidera politycznego.

Jego Świętobliwość XIV-ty Dalajlama znajduje się na 9 miejscu światowych „bogaczy”. Od ponad 50 lat prowadzi niestrudzoną kampanię na rzecz pokoju, bez przemocy, w demokracji i pojednaniu, wśród wszystkich wyznawców religii świata. Miał więc okazję uzbierać niezliczoną ilość pieniędzy, jest również laureatem pokojowej Nagrody Nobla w 1989 roku.

Gdy opuścił Tybet w 1959 roku i znalazł się na uchodźctwie w Dharamsali, nie pozostał bez środków do życia. W swych bagażach zabrał 160 000 taeli złota, 95 mln taeli srebra, biżuterię i niezliczone przedmioty z żadu. Co więcej, miał też ponad 10.000 szat z jedwabiu i futer, w tym ponad 100 wysadzanych klejnotami, perłami i kamieniami szlachetnymi, wartość każdej z nich szacowana jest na dziesiątki tysięcy juanów.

Jego klan posiadał 27 dworów, 30 pastwisk, 300 głów bydła, 2500 kg masła, 6000 niewolników.

Przed reformą zatwierdzoną w 1959 roku przez rząd centralny, Tybetańczycy byli zdominowani system feudalnego niewolnictwa, umieszczonego w rękach przywódców religijnych i politycznych. Ta klasa polityczna, to lokalne władze, arystokracja i lamowie.

Do listy jego osobistej fortuny należy dołożyć między innymi nieruchomości rozproszone w wielu zakątkach świata i winnice w Szwajcarii.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
OSTATNI DALAJLAMA? Reviewed by on 17 września 2014 .

XIV-ty Dalajlama chce znieść wielowiekową instytucję i tym samym uniemożliwić Pekinowi wyznaczenie swojego następcy. 79-cioletnia światowa ikona wolności i niestosowania przemocy, duchowy przywódca narodu tybetańskiego, ostatnio ogłosił, że być może nadszedł czas, aby „zlikwidować” tytuł doczesnego przywódcy Tybetu istniejącego od pięciu wieków. W taki to sposób, zjadliwie i ironicznie, chce podciąć trawę pod stopami Chińczyków. Tenzin

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź