Korea Pn news

Obama zareagował na koreańską próbę jądrową

.!.

Przeprowadzona rano przez Koreę Północną podziemna próba atomowa wywołała na świecie zdecydowany sprzeciw i głębokie zaniepokojenie. Test nazwano m.in. groźną prowokacją, zagrożeniem dla świata czy nieprzemyślaną, nieodpowiedzialną decyzją. Prezydent USA Barack Obama napisał w wydanym oświadczeniu, że „stanowczo potępia” działanie Korei Północnej i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedniej reakcji.

Zdaniem rosyjskich źródeł wybuch miał moc 10-20 kiloton TNT (trotylu) i był silniejszy od eksplozji z 2006 roku, której siła wyniosła od 5 do 15 kiloton TNT.

„25 maja, w ramach wzmacniania naszych środków obronnych, pomyślnie przeprowadziliśmy kolejny test nuklearny” – podała oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Próbę „bezpiecznie przeprowadzono na wyższym poziomie w sensie mocy wybuchu i technologii kontroli” – dodała agencja.
Bezpośrednio po próbie jądrowej przeprowadzono serię testów rakiet krótkiego zasięgu.

Według anonimowych źródeł amerykańskich KRLD powiadomiła o swoich planach Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem mniejszym niż godzina.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zapewnił, że Teheran nie współpracuje z Phenianem ani w dziedzinie technologii rakietowych, ani nuklearnych.

Świat potępia Koreę

Świat jednoznacznie potępił decyzję KRLD jako zagrażającą globalnemu pokojowi i bezpieczeństwu. Jeszcze w poniedziałek sprawa ma być przedmiotem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że północnokoreańska próba „stanowi przedmiot głębokiego zaniepokojenia wszystkich państw” i potępił jej przeprowadzenie. Ocenił, że USA i społeczność międzynarodowa „powinny podjąć działania” w reakcji na posunięcia władz w Phenianie.

Koordynator unijnej dyplomacji Javier Solana zajął podobne stanowisko, potępiając test oraz wskazując na „nieodpowiedzialne działania Korei Płn., wymagające zdecydowanej odpowiedzi społeczności międzynarodowej”. Zaznaczył, iż UE pozostaje w kontakcie ze swymi partnerami w sprawie „odpowiednich działań”. Solana podkreślił, że test stanowił „jawne pogwałcenie” decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Także rosyjskie MSZ oceniło, że północnokoreańska próba narusza rezolucję ONZ i jest poważnym ciosem dla wysiłków międzynarodowych skierowanych na umocnienie traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (ang. NPT).

Rzeczniczka prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, Natalia Timakowa, oświadczyła, że „test nuklearny przeprowadzony w regionie przylegającym do terytorium Federacji Rosyjskiej wywołuje głębokie ubolewanie i jak najpoważniejsze zaniepokojenie”.

Picnic

„Zdecydowany sprzeciw” wyraziły Chiny – kolejny z uczestników sześciostronnych rokowań poświęconych programowi atomowemu Korei Płn.

Francuskie MSZ zapowiedziało, że Paryż zabiegać będzie o zaostrzenie sankcji wobec Phenianu.

Również brytyjski premier Gordon Brown „w jak najsilniejszych słowach” potępił Phenian. Zdaniem Browna decyzja o przeprowadzeniu testu atomowego była „błędna, nieprzemyślana i stanowi zagrożenie dla świata”. Szef MSZ Włoch Franco Frattini nazwał z kolei test „groźną prowokacją”, a rzecznik niemieckiego resortu spraw zagranicznych – „nieodpowiedzialną prowokacją”.

„Głębokie zaniepokojenie” próbą Phenianu wyraziło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Próba nuklearna – napisano w oświadczeniu – stanowi pogwałcenie zapisów rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 1718 z 2006 roku i wpływa negatywnie na sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i w regionie Azji Północno-Wschodniej.

„Polska wzywa KRLD do podjęcia pełnej współpracy ze społecznością międzynarodową w celu wznowienia wysiłków zmierzających do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. W tym kontekście szczególnie ważny jest powrót do formuły rozmów sześciostronnych oraz współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej” – czytamy w dokumencie.

W opinii emerytowanego generała prof. Stanisława Kozieja, próba nuklearna jest argumentem za budową systemu przeciwrakietowego.

Działanie Phenianu „potwierdza strategiczną potrzebę rozwijania systemu obrony przeciwrakietowej jako jednej z możliwych odpowiedzi na to zagrożenie. – Gdy inne próby powstrzymania go – jak interwencja wojskowa – są nierealne, obrona przeciwrakietowa może być właściwą odpowiedzią przez najbliższe kilkadziesiąt lat – podkreślił Koziej.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Obama zareagował na koreańską próbę jądrową Reviewed by on 25 maja 2009 .

.!. Przeprowadzona rano przez Koreę Północną podziemna próba atomowa wywołała na świecie zdecydowany sprzeciw i głębokie zaniepokojenie. Test nazwano m.in. groźną prowokacją, zagrożeniem dla świata czy nieprzemyślaną, nieodpowiedzialną decyzją. Prezydent USA Barack Obama napisał w wydanym oświadczeniu, że „stanowczo potępia” działanie Korei Północnej i wzywa społeczność międzynarodową do odpowiedniej reakcji. Zdaniem rosyjskich źródeł wybuch miał

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź