Artykuły

O. Pietrewicz: Pozytywne sygnały w stosunkach międzykoreańskich na początku 2014 r.

Pierwsze miesiące 2014 r. przyniosły zauważalne oznaki poprawy w relacjach między Koreą Północną a Koreą Południową. Symbolicznym wymiarem złagodzenia napięć z poprzedniego roku było zorganizowanie pierwszego od listopada 2010 r. spotkania członków rodzin koreańskich rozdzielonych w wyniku wojny z lat 1950-53.

W połowie lutego doszło do pierwszych od siedmiu lat rozmów przedstawicieli wysokiego szczebla obu Korei. Negocjacje nie przyniosły jednak jakiegokolwiek przełomu. Niezależnie od tego sukces spotkań rodzin sprawił, że Południe przedstawiło kolejne oferty dialogu. Propozycja regularnych spotkań rodzin koreańskich została jednak odrzucona przez Pjongjang. Ponadto pojawiały się informacje o większym zainteresowaniu biznesu południowokoreańskiego inwestowaniem w Korei Północnej.

Na odnotowanie zasługuje niemal pełne przywrócenie funkcjonowania wspólnego kompleksu przemysłowego w Kaesongu, który w 2013 r. został zamknięty na pięć miesięcy. Unormowanie działalności gospodarczej w Kaesongu ma tym większe znaczenie, gdyż zamknięcie kompleksu przyczyniło się do zdecydowanego spadku handlu międzykoreańskiego. W 2013 r. obroty handlowe między Koreami wyniosły zaledwie 1,1 mld USD (spadek o 42 proc. w porównaniu z 2012 r.), co było najgorszym wynikiem od 2005 r. Dla porównania wymiana handlowa Korei Północnej z Chinami w 2013 r. wzrosła o 10,4 proc. i wyniosła 6,5 mld USD.

W omawianym okresie nie zabrakło mniej koncyliacyjnych zachowań. W lutym i marcu Korea Północna przeprowadziła liczne próby rakiet krótkiego zasięgu. Według władz w Pjongjangu były one elementem rutynowych działań w odpowiedzi na amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe. Ponadto południowokoreańskie Ministerstwo Obrony Narodowej stale podkreśla, że Pjongjang jest gotowy do przeprowadzenia kolejnej, czwartej próby nuklearnej. Również prezydent Korei Południowej podtrzymuje zdanie, że jakiekolwiek rozmowy na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego wymagają uprzedniej deklaracji Korei Północnej dot. wyrzeczenia się ambicji nuklearnych. Tymczasem Pjongjang opowiada się za negocjacjami bez jakichkolwiek warunków wstępnych.

Wnioski:
1. W porównaniu z wydarzeniami z ubiegłego roku zauważalna jest zdecydowana poprawa w relacjach międzykoreańskich. Porozumienie w sprawie spotkań rodzin było celowym zabiegiem obu Korei na rzecz stworzenia atmosfery dialogu.
2. Pojednawcza postawa Korei Północnej może być próbą wybadania, na ile Korea Południowa jest w stanie realizować założenia tzw. Trustpolitik (polityki budowy zaufania), deklarowanej przez prezydent Park Geun-hye.
3. KRLD próbuje również sprawdzić, na ile Republika Korei jest w stanie prowadzić politykę niezależną od USA. Wpisuje się to w wieloletnią praktykę Pjongjangu, która ma na celu możliwie jak największe poróżnienie Seulu z Waszyngtonem.
4. Korea Północna wydaje się najbardziej zainteresowana zwiększeniem współpracy z Koreą Południową na płaszczyźnie gospodarczej. Z tego punktu widzenia istotnym sukcesem jest przede wszystkim przywrócenie niemal pełnej działalności we wspólnym kompleksie Kaesong.
5. W 2013 r. uwidoczniła się dysproporcja w handlu Korei Północnej z dwoma największymi partnerami gospodarczymi (ChRL i Republiką Korei). W związku z możliwym ochłodzeniem relacji KRLD z ChRL, w interesie władz w Pjongjangu jest zwiększenie powiązań handlowych z Koreą Południową. Zintensyfikowanie współpracy gospodarczej z Południem pozwoliłoby Północy na zmniejszenie uzależnienia gospodarczego od Chin.
6. Północnokoreańskie próby rakiet krótkiego zasięgu były nie tylko faktyczną reakcją na amerykańsko-południowokoreańskie manewry wojskowe, lecz także formą sprawdzenia determinacji Korei Południowej w podejmowaniu działań dyplomatycznych. Nic nie wskazuje na to, aby tego typu prowokacje zniechęciły Seul przed kontynuowaniem ofensywy dyplomatycznej. Tym, co mogłoby zmienić stanowisko Republiki Korei, byłaby kolejna północnokoreańska próba nuklearna.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
O. Pietrewicz: Pozytywne sygnały w stosunkach międzykoreańskich na początku 2014 r. Reviewed by on 2 kwietnia 2014 .

Pierwsze miesiące 2014 r. przyniosły zauważalne oznaki poprawy w relacjach między Koreą Północną a Koreą Południową. Symbolicznym wymiarem złagodzenia napięć z poprzedniego roku było zorganizowanie pierwszego od listopada 2010 r. spotkania członków rodzin koreańskich rozdzielonych w wyniku wojny z lat 1950-53. W połowie lutego doszło do pierwszych od siedmiu lat rozmów przedstawicieli wysokiego szczebla obu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Oskar Pietrewicz

Doktorant na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent studiów pierwszego i drugiego stopnia (specjalizacja wschodnioazjatycka) w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Główne obszary zainteresowań: polityka zagraniczna państw koreańskich, bezpieczeństwo i stosunki międzynarodowe w Azji Północno-Wschodniej, polityka zagraniczna Chin w Azji Północno-Wschodniej, polityka zagraniczna USA w regionie Azji i Pacyfiku, stosunki chińsko-koreańskie i amerykańsko-koreańskie. W CSPA jako ekspert zajmuje się Koreą Południową i Koreą Północną.

Pozostaw odpowiedź