BLOGOSFERA

NOWY ROK NAM NASTAŁ

szczęście do góry nogamiDobry deszcz świętuje nadejście wiosny
Wraz z wiatrem skrada ciszę nocy
Gna rzeką na łodzi czarne chmury
i wnet o świcie zrasza kwiaty kroplami z góry

wiersz Du Fu – poety z dynastii Tang
tłumaczenie Zhongguo

W Chinach żyje 56 narodów, Święto Wiosny jest obchodzone ogólnie przez wszystkie narody. Mniejszości narodowe mają poza tym swoje własne zwyczaje, każda z nich odmienne.

Na ogół świąteczny posiłek skupia wszystkich członków rodziny w domu najstarszej osoby z rodziny, w regionach zachowujących nadal tradycyjny styl życia, jest to ojcowska rodzina. Jest to czas łączenia rodzin, posiłek rozpoczyna się gdy wszyscy członkowie rodziny są obecni.

Na północy Chin obowiązkowo spożywa się pierogi, których kształt przypomina złote sztabki, a wię symbolizuje majątek.

pierożki

A na południu ciasto zwane „nian gao” z mąki kleistego ryżu z dodatkiem czerwonej fasoli, owoców longan i cukru.

nian gao

Wymowa gao 糕 – ciasto i wymowa gao 高 – wysoki, jest jednakowa, z jedyną różnicą tonu. A więc zjedzenie „nian gao” oznacza coraz więcej otrzymywać od życia.

Pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego życie wrze od świtu. Wszyscy wcześnie wstają, odziewają swe świąteczne stroje, składają życzenia rodzicom (osobiście lub telefonicznie), dzieciom podarowują czerwone koperty, w których są pieniądze (kiedyś były to mandarynki). Aż do 5 dnia nowego roku można składać sobie wzajemnie życzenia wśród przyjaciół, w pracy, w szkole, na uniwersytecie i wymieniać prezenty. W tym dniu rytuał składania wizyt bije rekordy, odwiedza się rodziców, krewnych i ofiarowuje prezenty.

W dzień Nowego Roku, po śniadaniu domownicy udają się do świątyni i jeśli groby przodków znajdują się w pobliżu idą złożyć ofiary, zapalić kadzidełka i czerwone świece.

Strzelanie sztucznych ogni jest jedną z typowych tradycji, ich odgłos odpędza złe duchy.

sztuczne ognie

W miastach lokalne władze często zabraniają mieszkańcom uprawiania tej niebezpiecznej zabawy, niektórzy dla podtrzymania tradycji zawieszają sznury petard w swych domach.

Ciepła świąteczna atmosfera panuje na ulicach przez 15 dni, odbywają się parady, tańce smoka i lwa. Smok w Chinach reprezentuje szlachetność, odwagę i szczęście.

taniec smoka

Od ponad 1000 lat swego istnienia taniec smoka zachował swoją popularność i fascynację. Paradująca sylwetka smoka zawiera od 9 do 12 części, a jej długość dochodzi do 9 metrów. Każda z jego części może się wznieść do 3 m wysokości. To mityczne zwierzę jest szanowane w Chinach, wszak wszyscy Chińczycy są jego dziećmi, oddają mu hołd w rytmie bębnów i gongów.

* Pierwszy dzień nowego roku jest tradycyjnie wyłącznie wegetariański, nadejście roku stanowi nowy początek, więc organizm musi być oczyszczony. Pędy bambusa, nasiona lotosu, grzyby są najbardziej odpowiednią żywnością na ten dzień… również należy włożyć nowe ubrania.

* W drugi dzień świąt nadal składa się wizyty, a zwłaszcza w domu rodziny żony, dzień ten zwie się „przyjęciem zięcia” i ma na celu umocnienie więzi rodzinnych. Jest to też dzień kultu boga fortuny, przed którego wizerunkiem cała rodzina zapala kadzidełka i się modli.

* Trzeci dzień zwie się „ślubem szczurów”, pod żadnym pretekstem nie można wystraszać mysz i szczurów nawet jeśli wkradną się do kuchni. Już rano w czterech kątach domu umieszcza się jedzenie dla małych sprytnych gryzoni.

Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej (1949 rok) każdego roku z okazji Święta Wiosny przysługuje trzydniowy urlop.

…kilka formułek przedstawiających życzenia na Święto Wiosny:

* Chūnjié kuàilè春节快乐 – radosnego Święta wiosny
* Shēntǐ jiànkāng身体健康 – zdrowia
* Gōngxǐ fācái恭喜发财- dobrej fortuny
* Xīnnián hǎo新年好 – dobrego nowego roku

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
NOWY ROK NAM NASTAŁ Reviewed by on 19 lutego 2015 .

Dobry deszcz świętuje nadejście wiosny Wraz z wiatrem skrada ciszę nocy Gna rzeką na łodzi czarne chmury i wnet o świcie zrasza kwiaty kroplami z góry wiersz Du Fu – poety z dynastii Tang tłumaczenie Zhongguo W Chinach żyje 56 narodów, Święto Wiosny jest obchodzone ogólnie przez wszystkie narody. Mniejszości narodowe mają poza tym swoje

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź