Indie news

Nowe Delhi: owocna wizyta Sarkozy’ego

Samoloty IAF, CCYB

Samoloty IAF, CCYB

Dziś, podczas wizyty francuskiego prezydenta w New Delhi, doszło do podpisania siedmiu porozumień, w tym pięciu dotyczących współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej.

Premier Manmohan Singh i prezydent Nicolas Sarkozy, którzy przewodniczyli podpisaniu paktów, postanowili o podwojeniu wartości handlu dwustronnego do 12 miliardów euro.

W trakcie 90-minutowego spotkania Singh i Sarkozy rozmawiali o przedsięwzięciach, przy których zamierzają pogłębić współpracę. Omówili tematy takie jak obronność, infrastruktura, energia oraz badania kosmiczne. Poruszyli także kwestię działań przeciwko terroryzmowi.

Zapytany o rolę Pakistanu w zwalczaniu terroryzmu Sarkozy zauważył, że Francja straciła dwóch swoich obywateli wskutek ataku w Mumbaju 26.11.2008. Wraz z rozwojem ekonomicznym, powiedział, Pakistan musi podtrzymywać postanowienie walki z terroryzmem. „Doceniam inicjatywę Indii, które okazały dobre intencje Pakistanowi po tych atakach” – oznajmił. Okazał również nadzieję, że oba kraje pójdą za przykładem państw członkowskich UE, które puściły w niepamięć wieki wrogości, by wspólnie się rozwijać i wzrastać.

Poruszony został temat Afganistanu. Francuski prezydent i indyjski premier ponowili swoje zobowiązanie do pracy na rzecz stabilnej sytuacji w tym kraju. Zwrócili uwagę na potrzebę rozwoju narodowych sił zbrojnych Afganistanu (Afghan National Security Forces).

W zakresie obronności, mimo obecności prezesów najważniejszych francuskich firm zbrojeniowych, nie udało się przypieczętować żadnego porozumienia. „Już wkrótce podpiszemy umowy. Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem okazanym nam przez stronę indyjską”- zapewnił Sarkozy, zapowiadając sfinalizowanie długo oczekiwanej umowy zakładającej unowocześnienie myśliwców Mirage Indyjskich Sił Powietrznych (IAF) . Francuski prezydent promował myśliwce Rafael, które są jednymi z sześciu konkurujących w przetargu dla IAF.  Zaproponował również współpracę w rozwijaniu piątej generacji samolotów myśliwskich.

Premier Singh nazwał Francję „jednym z najważniejszych i najbardziej godnych zaufania partnerów Indii” i podkreślił rolę zaawansowanych technologii przekazanych przez ten kraj indyjskim siłom zbrojnym.

Najważniejszym osiągnięciem wizyty Sarkozy’ego było podpisanie paktu o konstrukcji dwóch francuskich reaktorów atomowych w stanie Maharasztra. Ostatecznie ma ich powstać sześć, a premier Singh ma nadzieję, że stworzona elektrownia stanie się dostarczycielem 10 000 MW energii elektrycznej. Porównał on ten potencjał do całkowej mocy krajowej, z której 4000 MW pochodzi z elektrowni jądrowych. Singh zastrzegł jednak, że istnieje konieczność doprecyzowania szczegółów współpracy. „Firmy Nuclear Power Corporation of India Limited i francuska Areva podpisały wstępny kontrakt. Kwestie takie jak wycena pozostają wciąż na etapie negocjacji” – powiedział na konferencji prasowej po podpisaniu umów.

Oficjalne źródła podają, że jedną z przeszkód jest brak międzyrządowego porozumienia z Japonią, które przesądziłoby o tym, czyje firmy miałyby dostarczyć pewnych niezbędnych komponentów  firmie Areva.

Francja zaoferowała zainwestowanie w Indiach ponad 10 miliardów euro w ciagu najbliższych dwóch lat pod warunkiem, że Indie zliberalizują normy handlu detalicznego i ubezpieczeń.

Źródło: www.thehindu.com

Opracowanie: Agnieszka Budyńska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nowe Delhi: owocna wizyta Sarkozy’ego Reviewed by on 6 grudnia 2010 .

Dziś, podczas wizyty francuskiego prezydenta w New Delhi, doszło do podpisania siedmiu porozumień, w tym pięciu dotyczących współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Premier Manmohan Singh i prezydent Nicolas Sarkozy, którzy przewodniczyli podpisaniu paktów, postanowili o podwojeniu wartości handlu dwustronnego do 12 miliardów euro. W trakcie 90-minutowego spotkania Singh i Sarkozy rozmawiali o przedsięwzięciach, przy których

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Przy fanfarach towarzyszącej wizycie monsieur Sarkozy’ego na subkontynecie jest jeden niemiły dla Francji akcent. Otóż po porażce na rynkach Tajwanu, Turcji, a ostatnio kontynentalnych Chin i Rosji, Indie są kolejnym krajem spoza UE, gdzie Francuzi „przegapili” okazję do sprzedania swoich technologii superszybkich kolei TGV. Raz im się udało to zrobić w latach 90-tych (południowokoreański KTX-1), ale Koreańczycy się zmądrzyli i dziś firma Hyundai Rotem buduje nowoczesne, komfortowe pociągi KTX-2, które oferuje za granicą bez oglądania się na dawnych partnerów.
  A propos Indii, pierwsze połączenia indyjskich superszybkich kolei najprawdopodobniej będą budowane we współpracy z Japończykami. W ub.r. Japonia złożyła oficjalną i dość konkretną ofertę współpracy, która jest obecnie przedmiotem rozmów obu stron. Nawiasem mówiąc, zwolennikiem budowy superszybkich kolei jest obecny premier Manmohan Singh.

Pozostaw odpowiedź