News,Tajwan news

Nowa fala dyskusji nad nazwą tajwańskiej reprezentacji olimpijskiej

Źródło: commons.wikimedia.org/

W poniedziałek (15.01) niepodległościowe ugrupowania na Tajwanie ponowiły apel o zmianę nazwy narodowej reprezentacji olimpijskiej. Od 1981 roku sportowcy tajwańscy występują na Igrzyskach Olimpijskich (IO) pod nazwą Chinese Taipei.

Podczas zorganizowanej tego dnia w hali National Taiwan University Alumni Hall konferencji prasowej, głos zabrały środowiska niepodległościowe, w tym przedstawiciele Taiwan Solidarity Union, World United Formosans for Independence, Lee Teng-hui Association for Democracy, a także niektórzy politycy rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Delegacji przewodniczyła brązowa medalistka IO w Meksyku w 1968 roku, Chi Cheng, która występowała w zawodach jako reprezentantka Tajwanu. – Fakt, że Tajwan jest jedynym członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) nieuprawnionym do używania własnej nazwy i flagi, jest obrazą dla tajwańskich sportowców. – powiedziała. Środowiska optują za przeprowadzeniem w kraju referendum nad zmianą nazwy reprezentacji. Zebrali w tym celu od zeszłego roku 3400 podpisów, aby przedłożyć je Centralnej Komisji Wyborczej. Referendum miałoby zostać przeprowadzone równolegle z zaplanowanymi na jesień tego roku wyborami samorządowymi na wyspie.

Krytycy pomysłu zauważają, że rząd DPP, pozostawiając krajowy komitet olimpijski pod obecną nazwą – Komitet Olimpijski Chińskiego Tajpej, krzywdzi de facto sam siebie i jedynie rozpoczynając w MKOl procedurę zmiany nazwy krajowego komitetu będzie w stanie negocjować także zmianę nazwy reprezentacji.

Sportowcy tajwańscy rywalizowali w Igrzyskach pod różnymi określeniami. Po ustanowieniu Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku, pierwszymi nadchodzącymi Igrzyskami był turniej zorganizowany w 1952 roku w Helsinkach. Reprezentacja Tajwanu, zmuszona do występowania jako Formoza, zbojkotowała wydarzenie. Cztery lata później, w Melbourne w 1956 roku, pozwolono Tajwańczykom rywalizować jako Republika Chińska – wtedy z kolei, na znak protestu, turniej zbojkotowała reprezentacja ChRL.

W 1960 roku, podczas ceremonii inauguracyjnej IO w Rzymie, reprezentacja sportowców tajwańskich, ponownie zmuszona do występów pod nazwą Formoza, maszerowała w pochodzie z banerem protestacyjnym „Under protest”. Osiem lat później, Chi Cheng, zanim stała się dwukrotną rekordzistką świata w biegach na 200 metrów oraz 100 metrów przez płotki, swój medal olimpijski zdobywała reprezentując po prostu Tajwan.

Napięcia polityczne między komitetami olimpijskimi osiągnęły punkt kulminacyjny przed Igrzyskami w Montrealu w 1976, kiedy to ówczesny premier Kanady Peter Trudeau odmówił wydania wiz sportowcom z Tajwanu jako przyjeżdżającym z państwa przez Kanadę nieuznawanego. Po interwencji MKOl-u i Stanów Zjednoczonych oraz długich negocjacjach, osiągnięto porozumienie pozwalające reprezentacji na używanie własnej flagi, hymnu narodowego oraz nazwy Tajwan lub Formoza. Niezadowoleni Tajwańczycy zbojkotowali jednak Igrzyska, a ich protest trwał aż do turnieju rozgrywanego w 1984 roku w Los Angeles. Niestety dla nich, w 1979 MKOl uznał Komitet Olimpijski ChRL jako jedyny reprezentujący Chiny i od tego czasu sportowcy tajwańscy występują na Igrzyskach pod nazwą Chinese Taipei. Nie mogą także używać w trakcie turniejów swojej flagi, a medalistom przygrywa, zamiast Hymnu Narodowego Republiki Chińskiej, jedynie Hymn Flagi Republiki Chińskiej, z dodatkowo zmienionym tytułem oraz tekstem.

 

 

 

Na podstawie: taipeitimes.com, news.ltn.com.tw

Opracowanie: Piotr Urbanowicz

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia
Nowa fala dyskusji nad nazwą tajwańskiej reprezentacji olimpijskiej Reviewed by on 23 stycznia 2018 .

W poniedziałek (15.01) niepodległościowe ugrupowania na Tajwanie ponowiły apel o zmianę nazwy narodowej reprezentacji olimpijskiej. Od 1981 roku sportowcy tajwańscy występują na Igrzyskach Olimpijskich (IO) pod nazwą Chinese Taipei. Podczas zorganizowanej tego dnia w hali National Taiwan University Alumni Hall konferencji prasowej, głos zabrały środowiska niepodległościowe, w tym przedstawiciele Taiwan Solidarity Union, World United Formosans

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź