Komentarze

Nicolas Levi- polscy zwolennicy Kim Jong Ila to pożyteczni idioci

20050212173242!NKorea_nuke_illustrationNicolas Levi, ekspert Centrum Studiów Polska Azja rozprawia się z polskimi zwolennikami myśli Kim Jong Ila nazywając ich „pożytecznymi idiotami” ? Czy słusznie? Przekonaj się czytając poniższy tekst:
David Scofield, naukowiec z Uniwersytetu Sheffielda, napisał w 2008 r. artykuł pt. „Kim Jong-il’s ‚useful idiots’ in the West” (http://www.atimes.com/atimes/Korea/GB03Dg02.html). Po przeczytaniu go pomyślałem, że warto napisać kilka słów o “polskich idiotach Kim Dzong Ila”. Tekst będzie podobny do wersji Scofielda, ale oparty na faktach.
Według polskiej wersji Wikipedii, „pożyteczni idioci” to pejoratywne określenie przypisywane Leninowi, który miał tak nazywać zachodnich dziennikarzy piszących entuzjastycznie o rewolucji bolszewickiej i ukrywających jej niepowodzenia. Jednym z nich był Walter Duranty. W 1933 roku, podczas nasilenia wielkiego głodu na Ukrainie, ten sympatyzujący z komunistami korespondent „New York Timesa” pisał, że „wszelkie opowieści o wielkim głodzie są przesadą lub złośliwą propagandą. Za reportaże te Walter Duranty otrzymał w późniejszym okresie Nagrodę Pulitzera. Duranty nie wspominał o brutalności stalinowskich służb specjalnych oraz o fakcie, że 11 milionów kułaków zostało zlikwidowanych w ramach realizacji stalinowskich planów.
Zgodnie z dalszą częścią definicji zamieszczonej w Wikipedii, po drugiej wojnie światowej określenie to zostało przejęte przez antykomunistów – przede wszystkim amerykańskich – do określania osób o nastawieniu socjaldemokratycznym, organizacji lewicowych i pacyfistycznych, aby podkreślić, że ich działania obiektywnie pomagały ZSRR w zimnej wojnie. Przez lata wyrażenie „przydatni idioci” było bardzo często używane w odniesieniu do ludzi z Zachodu, którzy popierali i bronili najgorszych demokracji ludowych świata.
W kwietniu 1975 r. korespondent „New York Times”, Sydney Schanberg, powiedział, że życie w Kambodży będzie gorsze, jeżeli Amerykanie będą u szczytu władzy. Dlatego lepiej, żeby to Khmerowie rządzili. On również zdobył nagrodę Pulitzera. Za to oddziały partyzanckie Pol Pota zabiły ponad 2 miliony osób.
Pożyteczni idioci są konceptem wciąż aktualnym. Pożyteczni idioci Kim Dzong Ila utworzyli Stowarzyszenie Przyjaźni Koreańskiej (Korea Friendship Association). KFA wyraźnie zaznacza, że ma poparcie rządu północnokoreańskiego. Na stronie internetowej Stowarzyszenia można znaleźć: książki Kim Ir Sena, Kim Dzong Ila, informacje o spotkaniach, podczas których jest promowany rząd północnokoreański, poematy gloryfikujące Kim Dzong Ila i Kim Ir Sena, zdjęcia z Korei Północnej, krytyki zachodu itp.
Polska wersja strony (www.krld.pl), która jeszcze całkiem niedawno była stroną polskiego oddziału KFA, zawiera m.in. poematy gloryfikujące Kim Dzong Ila I Kim Ir Sena oraz życzenia o następującej treści: “Z okazji przypadającej 15. kwietnia 97. rocznicy urodzin Wielkiego Wodza, Wiecznego Prezydenta KRL-D, Towarzysza Kim Ir Sena, przekazujemy wszystkim życzenia zdrowia i pomyślności, a także zapraszamy do odwiedzenia okolicznościowej galerii poświęconej osobie Prezydenta.”
Obywatele Polscy mają konstytucyjne prawo do wyrażania swoich poglądów, obojętne, jakie one są. Fakty są następujące: 5 milionów Koreańczyków umarło z głodu, będącego skutkiem głównie złego zarządzania państwem. Dostęp do żywności jest tam uzależniony od znajomości. Strona www.krld.pl już nie należy do grupy KFA, ale wciąż promuje ideologię północnokoreańską. Jeśli faktycznie w Korei Północnej są obozy koncentracyjne, co potwierdzają liczni uchodźcy, to znaczy, że Kim Dzong Il jest odpowiedzialny za śmierć milionów osób.
Strona www.krld.pl dziękuje Organizacji Chongryon za dostarczenie informacji słowami „Z przyjemnością informujemy, że dzięki uprzejmości Organizacji Koreańskich Rezydentów w Japonii (Chongryon) wznawiamy publikowanie serwisów informacyjnych koreańskiej telewizji”. Strona www.krld.pl pomija fakt, że owa „uprzejma” organizacja Chongryon jest odpowiedzialna za porwania japońskich obywateli.
Wchodząc na stronę i widząc reklamy apartamentów wrocławskich czy kart Mastercard, rzeczywiście można powiedzieć: Pożyteczni idioci Kim Dzong Ila.

Strona www.polska-azja.pl służy jako platforma do swobodnej prezentacji własnych poglądów i ocen. Powyższy tekst nie wyraża opinii redakcji portalu, lecz opinię autora. Jeśli się z nim nie zgadzasz zachęcamy do polemiki, którą chętnie opublikujemy na naszej stronie.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nicolas Levi- polscy zwolennicy Kim Jong Ila to pożyteczni idioci Reviewed by on 9 stycznia 2010 .

Nicolas Levi, ekspert Centrum Studiów Polska Azja rozprawia się z polskimi zwolennikami myśli Kim Jong Ila nazywając ich „pożytecznymi idiotami” ? Czy słusznie? Przekonaj się czytając poniższy tekst: David Scofield, naukowiec z Uniwersytetu Sheffielda, napisał w 2008 r. artykuł pt. „Kim Jong-il’s ‚useful idiots’ in the West” (http://www.atimes.com/atimes/Korea/GB03Dg02.html). Po przeczytaniu go pomyślałem, że warto napisać

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • Nawet w najbardziej oczywistych sprawach zawsze się znajdzie osoba/ grupa osób
  mająca/mający inne, przeciwne zdanie.
  Podzielił bym ich na cztery grupy:
  1. Biorą za to pieniądze
  2. Nie mają pojęcia o sprawie
  3. Snobizm – swoiście pojęty
  4. Chęć bycia oryginalnym czy niezależnym.
  Pierwsza pozycja to cynicy. Pozostałe to pożyteczni idioci.

 • Jedna uwaga do reklam: swego czasu strona należała do Google AdSense. Sam kiedyś ze zdziwieniem odkryłem, że pojawiają się na niej reklamy kierowane za pośrednictwem tej sieci. Jednak w 99,99% wypadków reklamodawcy nie wiedzieli o tym ( to rozległa sieć i większość kampanii reklamowych dopasowuje strony wyświetlania reklam automatycznie) i znam wypadki, że po pozyskaniu informacji o wyświetleniu reklamy na tej stronie była ona natychmiast wykluczana z kampanii. Więc niekoniecznie pożyteczni idioci, bardziej luka w systemie i pytanie do Googla o to, jakie strony mogą znajdować się w AdSense. Wg mojej aktualnej wiedzy – strony krld.pl już tam nie ma.

 • Pan Ziggy napisał taki komentarz, który pasuje do tego tekstu (źródło: http://www.polska-azja.pl/2010/11/05/nicolas-levi-dlaczego-polska-musi-utrzymywac-stosunki-z-krld/) “Co do portali internetowych, jest to sprawa problemowa. Z tego, co wiem, portale takie jak krld.pl w odróżnieniu od nazistowskich, nie wzywają do nienawiści i przemocy. Stąd pewien dylemat: tolerowac toto czy nie? Osobiście jednak zbytnio bym się tym nie przejmował takimi kuriozalnymi stronami. Któż bowiem trzeźwo myślący byłby wielbicielem kraju, w którym ludzie żują z głodu trawę chwaląc swoją “bozię”, która w tym czasie sprowadza sobie za ich krwawicę skrzynie zachodnich trunków?…”

  Panie Zyggi, jest to bardzo słuszna uwaga z którą w pełni się zgadzam.

  Nicolas Levi

  • @Levi
   „Osobiście jednak zbytnio bym się tym nie przejmował takimi kuriozalnymi stronami. ”
   doprawdy? ha ha ha
   jesli sie pan nie przejmuje to po co ten caly, wielki felieton propagujacy idee przyjazni na krld.pl? no po co? zrobil pan komu trzeba wielka reklame i za to naleza sie slowa dziekuje! A co do rzekomych zbrodni systemu Kima, niech pan mi pokaze kraj, ktory jest bez winy. A jesli prawdziwe sa (a raczej tak) hipotezy, ze amerykanei sami siebie zaatakowali 11 wrzesnia? to co? A w Chinach nie ma przemocy politycznej? Nie gina tam opozycjonisci, nie sa wiezieni przez lata? A kto okupuje Tybet? Lecz gdybym zalozyl strone promujaca Chiny, to nikt by szat nie rozdzieral. Obluda przemawia z pana panie Levi. Zreszta, nota bene pan jest chyba zadowolony, ze takie cyrki dzieja sie (rzekomo) w KRLD, bo gdyby to byl spokojny kraj jak Korea Poludniowa, nie mialby pan zwyczajnie o czym pisac, a to dopiero…? Nie mialby pan zaczepienia …A tak, dzieki wyimaginowanemu rezimowi ma pan obszar do wypisywania sie i stanai sie wWIELKIM EKSPERTEM DS. KRLD. Nawet w TV pana widzialem, moge prosic o autograf ha ha ha
   Do bzdetow wute nie odniose sie bo szkoda czasu

 • Na stronie znajduje się wirus :

  Żądany adres nie może zostać pobrany

  Podczas pobierania adresu:

  http://www.krld.republika.pl/

  wykryto następujące zagrożenie:

  Żądany obiekt JEST ZAINFEKOWANY następującymi wirusami: Trojan-Downloader.JS.Agent.ewo

  Jeżeli ten komunikat jest błędny, skontaktuj się ze swoim dostawcą internetowym.
  Data utworzenia raportu:
  17:27:38
  Kaspersky Internet Security 2010

Pozostaw odpowiedź