Komentarz eksperta

Nicolas Levi: Kluczowe małżeństwo w Korei Północnej

nicolas2Jang Song Thaek jest przyrodnim bratem Kim Jong Ila. Według autora, jest obecnie numerem dwa Korei Północnej, mimo że jeszcze w 1994 r. był oznaczony jako 110 osoba w hierarchii północnokoreańskiej podczas pogrzebu Kim Ir Sena, który miał miejsce 15 lipca 1994 r. Przedstawimy tutaj zarys działalności politycznej Jang Song Thaeka oraz to, w jaki sposób doszedł do władzy. Kim Kyung Hee to młodsza siostra Kim Jong Ila. Obaj bracia urodzili się w 1946 r. Jang Sung Thaek nigdy nie był lubiany przez obecnego przywódcę Korei Północnej: Kim Jong Il.

Kłótnie między Kim Jong Ilem a Jang Song Thaekiem mają swoje źródło już w latach sześćdziesiątych. Ojciec Kim Jong Ila, Kim Ir Sen nigdy nie mógł przyjąć Jang Song Thaeka, który był z prowincji Kanggwon oddalonej od Phenianu i nie pochodził z ideologicznie czystej rodziny. Co więcej, nie popierał on spotkań Jang Song Thaeka ze swoją córką. Mimo wszystko Kim Kyung Hee dalej chciała się z nim spotykać. Umiejętności Jang Song Thaeka sprawiły, że bardzo szybko został mianowany wicedyrektorem Departamentu Organizacji i Przywództwa PPK. Skorzystał z tej okazji, żeby ulokować swoich braci na kluczowych stanowiskach w systemie politycznym Korei Północnej.

Mimo, że jest on numerem dwa Korei Północnej, to został oddalony ze sceny politycznej po czystce w listopadzie 2004 r.; był podejrzewany o korumpowanie wyższych urzędników. Kim Jong Il bał się, że Jang Song Thaek chciał stworzyć frakcję, która mogłaby przeciwstawić się Kim Jong Ilowi. Inne źródła mówią, że Jang Song Thaek pokłócił się wtedy z umierającą żoną Kim Jong Ila, Ko Yong Hee, która popierała Kim Jong Un jako następcę przywódcy. Wtedy Jang Song Thaek widział na tym stanowisku innego syna Kim Jong Ila: Kim Jong Nama. Możliwe też, że Jang Song Thaek zażyczył sobie zbudowanie domu, który ostatecznie miał mieć taką samą powierzchnię jak rezydencję Kim Jong Ila, co mogło irytować przywódcę. Wtedy mógłby twierdzić, że jeśli obaj mają dom o takiej samej powierzchni, to jednocześnie posiada taką samą władzę. Istnieje też dosyć niepewna wersja, że w 2004 r. to Jang Song Thaek został zdegradowany ze względu na to, że jego syn wziął aktywny udział w strzelaninie w jednej z rezydencji „ukochanego przywódcy”.

Jang Song Thaek, wicedyrektor Departamentu Organizacji i Przywództwa, został po tym incydencie tymczasowo aresztowany. Inni przyjaciele Jang Song Thaeka zostali oddaleni, a bracia Jang Song Thaeka, Jang Song U i Jang Song Kil zostali wtedy zdegradowani w Koreańskiej Armii Ludowej. Żona Jang Song Thaeka silnie przeżyła oddalenie męża i popadła w alkoholizm.

W styczniu 2006 r. Jang Song Thaek wrócił na scenę polityczną jako wicedyrektor biura budowy PPK i był razem z Kim Jong Ilem podczas jego nieoficjalnej wizyty w Chinach w tym samym roku. 21 listopada 2007 r. został ponownie mianowany wicedyrektorem Departamentu Organizacji i Przywództwa PPK. Ta decyzja oznaczała, że znów znalazł się pośród zaufanych Kima.  Obecnie jest on odpowiedzialny za administrację Korei Północnej i jest członkiem zarządu północnokoreańskiego Banku Inwestycyjnego Taepung.

Ponieważ Departament Organizacji i Przywództwa jest najważniejszym departamentem PPK, Jang Song Thaek ma liczną grupę zwolenników, którzy pochodzą z kręgów partyjnych, wojskowych oraz biznesowych. Dlatego można śmiało stwierdzić, że jest on numerem dwa w Korei Północnej.

Kim Kyung Hee (urodzona w 1946 r.) jest żoną Jang Song Thaeka oraz pełni funkcję łącznika pomiędzy mężem i rodziną rządzącą w Korei Północnej. Od października 1971 r. jest pracowniczką Demokratycznej Federacji Kobiet oraz członkiem KC tej organizacji. Od grudnia 1993 r. jest dyrektorem w Departamencie Inspekcji Ekonomicznych. W tym samym okresie Kim Kyung Hee stała się szefową Departamentu Planifikacji PPK oraz Departamentu Wojskowego Przemysłu Ciężkiego. Departament ten wzbogacił się także o przemysł lekki, budowę i transport, które zostały wchłonięte przez departament zarządzany przez siostrę Kim Jong Ila. W 2004 r., wraz z mężem, straciła swoje dyrektorskie stanowisko w Departamencie Przemysłu Lekkiego PPK, ale wciąż była członkiem KC PPK. Wtedy wpadła w alkoholizm. W marcu 2009 r. została ponownie wybrana do Narodowego Zgromadzenia Ludowego. W odróżnieniu od Jang Song Thaeka, Kim Kyung Hee współpracuje przede wszystkim z politykami. Siatka wojskowych zwolenników jest za to pod kontrolą Jang Song Thaeka.

Nienawidzi ambasadora Korei Północnej w Polsce, Kim Pyong Ila, ponieważ jest on synem trzeciej żony Kim Ir Sena. Za to Kim Kyung Hee oraz Kim Jong Il są dziećmi drugiej żony Kim Ir Sena: Kim Jong Suk. Podczas sześćdziesiątych urodzin Kim Ir Sena, 15 kwietnia 1972 roku, w obecności jego najbliższych zwolenników, w momencie gdy podano alkohol, Kim Kyung Hee zaczęła płakać, mówiąc, że Kim Sung Ae nie jest jej prawdziwą matką oraz że żałuje, że jej matka nie zobaczyła 60 urodzin ojca. Podczas konferencji partyjnej, która miała miejsce na początku bieżącego tygodnia, Siostra Kim Jong Ila otrzymała stopień generalski. Informacja ta wydaje się być groteskowa, szczególnie, że Kim Kyung Hee nie jest bezpośrednio powiązana z siatką wojskowych.

To małżeństwo jest na czele Korei Północnej, będąc bezpośrednio powiązane z Kim Jong Ilem oraz z filarami systemu politycznego Korei Północnej, czyli z wojskiem, z partią oraz z rodziną Kim Jong Ila.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nicolas Levi: Kluczowe małżeństwo w Korei Północnej Reviewed by on 30 września 2010 .

Jang Song Thaek jest przyrodnim bratem Kim Jong Ila. Według autora, jest obecnie numerem dwa Korei Północnej, mimo że jeszcze w 1994 r. był oznaczony jako 110 osoba w hierarchii północnokoreańskiej podczas pogrzebu Kim Ir Sena, który miał miejsce 15 lipca 1994 r. Przedstawimy tutaj zarys działalności politycznej Jang Song Thaeka oraz to, w jaki

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź