Komentarz eksperta

Nicolas Levi: Czy dziś Kim Jong Il przekaże synowi władzę?

nicolasNa ulicach Pyongyang można zobaczyć plakaty, które gloryfikując komunistyczną partię oznajmiają o rozpoczynającym się, pierwszym od 44 lat, plenum. Komentatorzy przypuszczają, że przywódca Korei Północnej Kim Jong Il będzie chciał wykorzystać zjazd do przekazania władzy jednemu ze swoich synów. Zostaną także przedstawione nowe elity Korei Północnej.

Kim Jong Un, zwany inaczej „Gwiazdą Poranną” urodził się 8 stycznia 1983 r. i  prawdopodobnie zostanie następcą Kim Jong Ila. Uczył się w międzynarodowej szkole w Bernie w Szwajcarii od 1993 do 1998 r. jednak nie ma pewności, czy Kim Jong Un faktycznie tam przebywał. Kenji Fujimoto, który był kucharzem Kim Jong Ila przez 11 lat (od 1988 r.) powiedział, że Kim Jong Un wrócił do Szwajcarii w 1998 r. ze swoją młodszą siostrą, Kim Yo Hong. Studiowali w języku angielskim. Kim Jong Un prawdopodobnie nie wrócił do Szwajcarii po 1998 r. ze względu na ucieczkę jego ciotki do tego kraju. Od 2002 r. do kwietnia 2007 r. Kim Jong Un edukował się, tak samo jak Kim Jong Chol, pod kierownictwem Ko Yong Hee. Kim Jong Chol brał aktywny udział w szkoleniach wojskowych podczas wykładów na Wojskowym Uniwersytecie im. Kim Ir Sena od 2001 r. do kwietnia 2006 r. Specjalnie wybrany zespół wykładowców miał go nauczać przez szklane ściany, aby nikt go nie rozpoznał.

Drugi syn Kim Jong Ila, Kim Jong Chol, również otrzymał posadę w Departamencie organizacji Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. Od 2007 r. zaczynali pokazywać się z ojcem w trakcie inspekcji wojskowych, także w okresie, kiedy Kim Jong Il miał problemy zdrowotne. Kim Jong Il faworyzował mimo wszystko Kim Jong Una.

Jedno z pytań, jakie należy zadać, brzmi: jak Kim Jong Un zagwarantuje sobie poparcie sił paramilitarnych, wojskowych oraz agencji bezpieczeństwa wewnętrznego? Od 2009 r. różne źródła spekulowały, że Kim Jong Un stoi na czele tej ostatniej. Dlatego można wysunąć przypuszczenie, że w 2010 r. Kim Jong Un dostanie kolejną posadę w systemie. Jednak tutaj widać ogromną różnicę pomiędzy nim a Kim Jong Ilem. Będąc młodszym, Kim Jong Il otrzymał ważne stanowiska w organizacjach politycznych, bo, w pewnym sensie, zasłużył na to. Przypomnijmy: Kim Jong Il dopiero zaczynał pracować w Departamencie Organizacji PPK w 1970 r., czyli w wieku 28 lat, by stanąć na czele organizacji politycznych 8 lat później, czyli w wieku 36 lat. Za to Kim Jong Un, mając zaledwie 28 lat, dostaje od razu wysoką posadę. Jak w takim razie ma wierzyć w lojalność współpracowników Kim Jong Ila? Może dojdzie do zawarcia kompromisu między Kim Jong Unem, a władzą, a lojaliści Kim Jong Ila zaakceptują politykę Kim Jong Una za „haracze pieniężne”.

Według informacji prasowej pochodzącej z Agencji „Yonhap” 8 stycznia 2009 r., Kim Jong Il nieoficjalnie mianował Kim Jong Una na swego następcę, informując o tym Partię Pracy Korei, Koreańską Armię Ludowa, Najwyższe Zgromadzenie Ludowe oraz dyplomatyczne placówki Korei Północnej. Od 2010 r. 8 stycznia stał się dniem wolnym od pracy. Urodziny Kim Jong Ila są także traktowane jako najważniejsze święto. Należy jednak podkreślić, że dopiero od 1976 r., czyli osiem lat po nieoficjalnym mianowaniu Kim Jong Ila na następcę, dzień jego urodzin został uznany dniem wolnym od pracy.  Informacja ta została przekazana Departamentowi Organizacji i KC PPK i oddziałom regionalnym PPK przez wicedyrektora tego departamentu, Ri Je Kang. Przyjął on wtedy kolejne wnioski o przyspieszenie dostarczenia informacji dotyczących Kim Jong Una do regionalnych biur partii.

Dokumenty partyjne dotyczące Kim Jong Una zostały wysłane do ambasad północnokoreańskich, a jego biogram zaczął być przerabiany. Jest on przedstawiony jako dowódca oraz osoba wpływowa w organizacjach politycznych Korei Północnej. W 2010 r., w dniu urodzin Kim Jong Una, dziennik wojskowy, który ukazuje się w 400 000 egzemplarzy, zawierał czterostronicowy artykuł dotyczący sukcesji Kim Jong Ila, w którym napisano, że wojsko musi się troszczyć o następcę obecnego przywódcy Korei Północnej i że najważniejszą sprawą jest aby mieć przy sobie wybitnych generałów. Dodatkowo uznano, że najważniejsze miesiące w roku to nie tylko luty (miesiąc urodzin Kim Jong Ila) i kwiecień (miesiąc urodzin Kim Ir Sena), ale również styczeń (miesiąc urodzin Kim Jong Una).

Park z „Radio Free Asia” wysuwa tezę, że Kim Jong Un współpracuje z Komisją Obrony Narodowej i jest pod opieką Jang Song Thaeka, który w latach dziewięćdziesiątych popierał Kim Jong Nama. Ponadto jest on fizycznie bardzo podobny do ojca, mimo że mierzy 180 cm i waży 95 kilo. Inne źródła twierdzą, że jest pułkownikiem wojska północnokoreańskiego. Podaje się, że ma 33 lata. Wynika to z tego, że młody Kim Jong Un może wydawać się niewiarygodny jako następca ojca i dlatego postarzono go. Ponadto w październiku 2009 r. tajwański fotograf pokazał zdjęcie z miasta Wonsana, na których było widać plakat propagandowy z wizerunkami Kim Jong Una. Jest to prawdopodobne, gdyż od kwietnia 2010 r., władze północnokoreańskie z okazji urodzin Kim Ir Sena zaczęły rozpowszechniać portrety Kim Jong Una w całym kraju.

Obecnie Kim Jong Un w Korei Północnej jest postacią enigmatyczną, ale mimo to, według południowokoreańskiego portalu „DailyNK.com”, niemal wszyscy mieszkańcy miasta Hyesana z prowincji Yangkang wiedzą, kto będzie sukcesorem Kim Jong Ila. Podczas spotkań politycznych w obozach wojskowych padło określenie ”wybitny generał Kim”, ale nie wymieniono nazwiska Kim Jong Un. W Phenianie od marca 2009 r. w obozach wojskowych i podstawówkach można posłuchać piosenki dotyczącej „Generała Kima”. Wydaje się, że społeczeństwo wie, że chodzi o Kim Jong Una, kiedy mówi się „Generał Kim”. Kojarzony jest tu jako „Jong Hu”. Autor twierdzi, że północni Koreańczycy, którzy przebywają za granicą kraju, mają okazję usłyszeć o Kim Jong Unie i w ten sposób informacja roznosi się po całym kraju. Dlatego tajemnice rodziny Kim Jong Ila są mocno chronione i każda taka wiadomość, będąca w posiadaniu zwykłego obywatela Korei Północnej, może spowodować wysłanie go do obozu pracy. Rozmowy na temat sukcesji Kim Jong Ila są zakazane. Np. Kim Young Soon, który był członkiem orkiestry muzycznej KAL, spędził osiem lat w obozie Politycznym Yodok ponieważ wiedział, że Kim Jong Il spotykał się i żył z Song Hye Rim.

W marcu 2009 r. Jang Song Thaek odbył podróż po Europie, podczas której spotkał się z korpusem dyplomatycznym Korei Północnej w trzech miastach Europy. Dyplomaci ci zostali wtedy poinformowani, że Kim Jong Un będzie następcą Kim Jong Ila.

Podczas innego spotkania, które odbyło się w Phenianie 2 czerwca 2009 r. w Prowincji Yangkang pt. „Gloryfikujmy wybitną historię oraz nieśmiertelne osiągnięcia wielkiego wodza Kim Ir Sena”, ukazano ducha rewolucyjnego kapitana Kim Jong Una jako członka rodziny Mangyongdae (a więc i rodziny Kim Jong Ila) o krwi góry Paektu – propagandowym miejscu urodzin Kim Jong Ila. Dalej mowa jest o tym, że urodził się pod górą Paektu w willi Kim Jong Ila w Samijiyeon. Agencja Yonhap donosi, że rodzina Mangyongdae jest patriotyczna i popierała rewolucję oraz broniła północnokoreańskiego interesunarodowego.

Jak zostało wcześniej napisane, poparcie Chin jest niezbędne dla dalszego istnienia KRLD. Dlatego Kim Jong Un miał znaleźć się w pierwszej połowie czerwca 2009 r. w Chinach, gdzie mógł mieć okazję do spotkania z przywódcą Chin Hui Jintao.

Według południowokoreańskiego dziennika „Joongang Ilbo”, Kim Jong Un dostał tytuł „Yongmyong-han Dongji”, tzn. „utalentowany towarzysz”. Informacje na ten temat zostały dostarczone 12 czerwca 2009 r., w dniu, kiedy Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Japonia i inne kraje wezwały Koreę Północną do zaniechania pogróżek o podjęciu działań wojskowych. Tego typu groźby pojawiły się po tym, jak USA i ich sojusznicy zapowiedzieli izolację Korei Północnej po przeprowadzeniu próby nuklearnej, pod koniec maja 2009 r.

W lipcu 2009 r., w dniu 15. rocznicy śmierci Kim Ir Sena, na publicznych spotkaniach zostały przedstawione gloryfikujące go piosenki. Sam Kim Jong Un miał wtedy propagować kult Kim Ir Sena.

16 lipca 2009 r. Kenji Fujimoto w rozmowie z japońskim dziennikiem powiedział, że w rzeczywistości Kim Jong Un został mianowany następcą Kim Jong Ila już w 1996 r. Dodał również, że 8 stycznia 1992 r. , podczas dziewiątych urodzin syna Kim Jong Ila, została po raz pierwszy zaśpiewana piosenka “Steps”, której przesłanką było ubóstwianie syna Kim Jong Ila. Piosenka została napisana przez Ri Jong O.[ Byłaby ona tą samą osobą, którą kucharz znał już 13 lat temu. Piosenka ta została wprowadzona do nauki po raz pierwszy w lutym ubiegłego roku. Jej tekst został wydany dla ludności Korei Północnej kilka miesięcy później. Trzeba wziąć pod uwagę, że dygresje kucharza Kim Jong Ila, Kenji Fujumoto, nie muszą być wiarygodne. Wiadomo, że prosi o wynagrodzenie za każdy wywiad, którego udziela, a darmowych nie akceptuje.

W marcu 2010 r. południowokoreański portal internetowy „DailyNK.com” udostępnił północnokoreański dokument propagandowy dotyczący sukcesji Kim Jong Ila. Dokument pt. “Młody Kapitan, Towarzysz Kim Jong Un jest kapitanem z góry Paektu, który jest hojny i posiada cechy wielkiego człowieka, prowadząc ideologię oraz przywództwo Wielkiego Generała.” Dokument ten został przekazany do placówek zagranicznych Korei Północnej już w ubiegłym roku, edukacja w KC PPK i w KAL na temat Kim Jong Una rozpoczęła się w styczniu br., a dwa miesiące później w placówkach naukowych. Dokument przedstawia główne cechy, które Kim Jong Un powinien mieć: musi być lojalny wobec Suryonga – Kim Ir Sena, być uczniem Kim Ir Sena, być podobny do niego fizycznie, być utalentowanym wojskowym z nadzwyczajnymi cechami honorowymi, być skromny oraz otwarty na społeczeństwo i mieć szeroką wiedzę na temat ideologii dżucze oraz innych nauk humanistycznych. Każde zdanie dokumentu rozpoczyna się następującymi słowami ”Młody Kapitan, Towarzysz Kim Jong Un…”.

W tym samym czasie, w stosunku do poprzednich lat, nastąpiło dużo zmian personalnych. Zmiany ministerialne oraz dyrektorskie mogą świadczyć o tym, że obecnie na wysokich stanowiskach znajdują się osoby, które będą współpracować z Kim Jong Unem. I tak Kang Nung Su został 20 lutego 2010  r. powołany do dyrekcji KC PPK, Pak Nam Ki został odwołany ze swoich funkcji i publicznie rostrzelany, a Kim Yong Il objął stanowisko dyrektora Departamentu ds. Międzynarodowych PPK. Dyrektor pokoju 39. również został odwołany. Kolejną zwolnioną osobą jest dyrektor Koreańskiej Agencji Prasowej. Te ruchy personalne nie są czysto administracyjne; są one częścią planu przygotowującego erę postkimjongilowską, o której się dowiemy podczas nowej konferencji partyjnej.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nicolas Levi: Czy dziś Kim Jong Il przekaże synowi władzę? Reviewed by on 9 września 2010 .

Na ulicach Pyongyang można zobaczyć plakaty, które gloryfikując komunistyczną partię oznajmiają o rozpoczynającym się, pierwszym od 44 lat, plenum. Komentatorzy przypuszczają, że przywódca Korei Północnej Kim Jong Il będzie chciał wykorzystać zjazd do przekazania władzy jednemu ze swoich synów. Zostaną także przedstawione nowe elity Korei Północnej. Kim Jong Un, zwany inaczej „Gwiazdą Poranną” urodził się 8

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź