Nepal news

Nepalskie Wieści Karoliny Jankowskiej: Indra Jatra i „żywa bogini”.

Hinduiści i buddyści, obie społeczności spotykały się dziś, aby uczcić święto Indra Jatra i zakończenie pory deszczowej. Indra Jatra to wspaniały festiwal klasycznych tańców, śpiewów i uczty. Nazwa festiwalu pochodzi od Lorda Indry, który według mitologii hinduskiej jest  bogiem deszczu i król nieba.

Całe święto trwa w sumie osiem dni. W pierwszych dniach wyznawcy Lorda Indry budują długi drewniany słup i umieszczają go przed Pałacem Królewskim na Hanuman Dhoka, ażeby przebłagać swego Pana. Mnóstwo tancerzy, poprzebieranych w tradycyjne stroje tańczy wokół dziedzińca Hanuman Dhoka, świętując nadejście boga Indry. W tym czasie wyznawcy hinduizmu składają w ofierze kozy i koguty, ażeby udobruchać bóstwa. Trzeci dzień jest wyjątkowy dla wszystkich gapiów. Otóż, jest to jedyny dzień w roku, w którym Kumari – ‚żywa bogini’ uznawana za wcielenie bogini Taleju, wychodzi ze swojego zacisza na wycieczkę (procesję) po mieście. Towarzyszą jej rydwany  Ganesha (boga obfitości i dobrobytu, przedstawianego jako człowiek z głową słonia) i Bhairav (boga zagłady, unicestwienia) , które poruszają się po mieście przez trzy dni. W ostatnich dniach król Nepalu wraz z wysokimi urzędnikami, składają hołd Kumari. Oczywiście cały dzień towarzyszą temu intrygujące tańce w maskach.

Tyle na temat obchodów Indry Jatry. Teraz skupmy się na niezmiernie istotnym elemencie owego święta, który od kilku lat zaczyna być bardzo kontrowersyjnym tematem, mianowicie na Kumari. Słowo to pochodzi z  sanskrytu ,oznacza „dziewicę”. W Nepalu Kumari wybierana jest z klanu złotników Shakya, z którego pochodził Budda. Jest to niezmiernie skomplikowany i rygorystyczny proces, podczas którego kapłani wraz z królewskim astrologiem odnajdują właściwą dziewczynkę spośród 4-5 letnich córek newarskiej wspólnoty. Kandydatka musi być w doskonałym zdrowiu , jej ciało nie może mieć żadnych defektów, nigdy nie mogła mieć krwawiącej rany i nie mogła stracić ani jednego, mlecznego zęba. To tylko podstawowe zasady, które musi spełnić odpowiednia Kumari. Oprócz tego dziewczynka musi przejść przez kilka testów, rytuałów, wykazując się niezmierną odwagą. Podczas ostatecznej próby przyszła Kumari musi rozpoznać rzeczy swojej poprzedniczki, których nigdy wcześniej nie widziała. Jest to ostateczny dowód na to, że to właśnie w niej obecna jest bogini. Bogini musi być wiecznie młoda i nie może krwawić, dlatego gdy tylko dziewczynka dostaje pierwszej menstruacji (lub w inny sposób straci choćby kroplę krwi) bogini przenosi się do innego ciała.  Od kilku lat, możemy słyszeć głosy przeciwników kultu „żywej bogini”. Nie dość, że odbiera się jej dzieciństwo, izolując od społeczeństwa i rówieśników to jeszcze przez cały ten czas dziewczynka wychowywana jest z dala od rodziców, ograniczając z nimi kontakt do minimum. Ponadto, wierzy się, że poślubienie „byłej Kumari” jest nieszczęściem, które powoduje śmierć małżonka po sześciu miesiącach od dnia ślubu, dlatego też dziewczynki w dorosłym życiu maja problem nawet z ożenkiem. Coraz większa liczba obywateli (co prawda nieśmiało, ale jednak) opowiada się za obroną praw dziewczynki. Mimo to wiara i tradycja jest znacznie silniejsza od głosów przeciwników i obawiam się, że w najbliższym czasie sytuacja dziewczynki nie ulegnie poprawie.

Źródła:.

http://nepal.saarctourism.org/indra-jatra.html

http://www.nepalhomepage.com/society/festivals/indrajatra.html

http://www.highlandasiatravel.com/destination/nepal/festivals-in-nepal/indrajatra.html

Opracowanie: Karolina Jankowska

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Nepalskie Wieści Karoliny Jankowskiej: Indra Jatra i „żywa bogini”. Reviewed by on 29 września 2012 .

Hinduiści i buddyści, obie społeczności spotykały się dziś, aby uczcić święto Indra Jatra i zakończenie pory deszczowej. Indra Jatra to wspaniały festiwal klasycznych tańców, śpiewów i uczty. Nazwa festiwalu pochodzi od Lorda Indry, który według mitologii hinduskiej jest  bogiem deszczu i król nieba. Całe święto trwa w sumie osiem dni. W pierwszych dniach wyznawcy Lorda

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź