BLOGOSFERA,Chiny

NA WIELBŁĄDZIM GARBIE wzdłuż JEZIORA PÓŁKSIĘŻYCA

Z reguły staram się unikać atrakcji związanych z wykorzystywaniem zwierząt do wszelkich uciech i zabaw poprzez finansowy marketing. Tym razem pokusa przejechania się na wielbłądzie, a właściwie na wielbłądzicy jest zbyt pociągająca!

Przez tutejsze tereny leżące w północno – zachodniej prowincji Gansu przebiegał Jedwabny Szlak. Sunęły się nim „hordy” kupców z egzotycznymi towarami załadowanymi na osłach, koniach i wielbłądach.

Dzisiaj chwilowi pasażerowie wielbłądzich garbów próbują się przeistoczyć w dawnych kupców przesiedlających się po pustynnym piachu. W zagrodzie cała plejada czworonożnych kopytek czeka na swych podróżnych.

Cóż? Daję się skusić na godzinną przejażdzkę po pustynnym piasku w okolicach „Jeziora Półksiężyca” – 月牙泉, zwanego również „Cudem na pustyni Gobi”.

Szlak wiedzie przez wijące się pustynne dróżki, poprzez piaszczyste wydmy Mingsha „zwisające” nad „Jeziorem Półksiężyca”.

Teren otoczony jest dużymi połaciami wydm, których najwyższy punkt wznosi się na 1715 m.

Marco Polo mawiał:

„gdy wiatr wieje słychać śpiew wydm”

Ukształtowanie się wydm Mingsha i ich dziwny spiew podczas podmuchu wiaru zadaje wiele pytań. Niektórzy eksperci twierdzą, że mieszczą one starożytne pałace zakopane pod tonami piasku. Dla innych śpiewający odgłos wydm pochodzi z kwarcu, które piach zawiera. Te tajemnice dodatkowo zwiększają piękno tego wyjątkowego miejsca.

W środku tego spektaklu to małe jezioro w kształcie półksiężyca stanowi naturalną oazę utworzoną przez źródlaną wodę.

Najlepiej zawitać tutaj przy wschodzie lub zachodzie słońca. Wówczas mało turystów i sceneria jest fantastyczna.

Jezioro rozciąga się na ponad 100 metrów długości, 25 m szerokości i 5 m głębokości. Glony i ryby zadomowiły się w nurtach wody. Wokół jeziora można odnaleźć cenne rośliny. Podobno ich niezwykłe właściwości są bardzo korzystne dla naszego organizmu i są stosowane w tradycyjnej chińskiej medycynie. Rośnie tutaj również toina wenecka, z której łodyg otrzymuje się odporne na zerwanie włókno do wyrabiania sieci rybackich i worków. W letnim sezonie oczy cieszą się soczystymi owocami nieszpułki zwyczajnej.

Zadziwiający jest fakt, że rosną tutaj drzewa liściaste:

Pomimo że jezioro jest otoczone piaskiem, dzięki swej pozycji jest zabezpieczone przed zamulaniem. Niemniej jednak, jezioro cierpi z powodu kaprysów pogorszającej się ekologii w okolicach. Zaobserwowano od kilku lat znaczne obniżenie poziomu wody. Aby ochronić to cudowne miejsce, lokalne władze zainwestowały ponad 40 milionów juanów, by go ratować. Projekt obejmował budowę czterech obiektów, które pozwoliły „wsiąknąć” wodzie pod powierzchnią ziemi i tym samym podnieść i ustabilizować poziom jeziora.

W pobliżu jeziora znajduje się pawilon mieszczący pałac cesarzowej, pałac królewskiego smoka,

Pałac Bodhisattwy

oraz jaskinia boga medycyny.

Piękny widok na jezioro rozciąga się z wydm Mingsha, które dominują je na wysokość 250 metrów.

Jezioro Półksiężyca osnute jest legendą pochodzącej z zachodniej dynastii Han ( 206r. pne – 25r. ne).

Generał Li Guang i jego żołnierze wędrowali po pustyni i byli spragnieni. Generał postanowił narysować półksiężyc na piasku. Nie wiadomo za sprawą jakiego to cudu woda trysnęła i pojawiło się nagle źródło jeziora.

Jezioro znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
NA WIELBŁĄDZIM GARBIE wzdłuż JEZIORA PÓŁKSIĘŻYCA Reviewed by on 25 lutego 2017 .

Z reguły staram się unikać atrakcji związanych z wykorzystywaniem zwierząt do wszelkich uciech i zabaw poprzez finansowy marketing. Tym razem pokusa przejechania się na wielbłądzie, a właściwie na wielbłądzicy jest zbyt pociągająca! Przez tutejsze tereny leżące w północno – zachodniej prowincji Gansu przebiegał Jedwabny Szlak. Sunęły się nim „hordy” kupców z egzotycznymi towarami załadowanymi na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź