Komentarz eksperta

N. Levi: Wyzwanie południowokoreańskiej gospodarki

Gospodarczy model Korei Południowej jest modelem opartym na nadwyżkach w handlu zagranicznym, możliwym dzięki protekcjonizmowi walutowemu (mniej posuniętemu niż chiński). W latach sześćdziesiątych Korea Południowa była krajem wojskowym wciąż częściowo zdewastowanym przez wojnę koreańską (średni dochód w Korei Północnej był wyższy niż w Korei Południowej aż do 1965 roku). Stopniowa ingerencja amerykańska w gospodarkę południowokoreańską i liberalizacja pozwoliły temu krajowi zwiększyć wzrost gospodarczy, niestety dużym kosztem zadłużenia.

Pod koniec roku 2007 ekonomiczna sytuacja Korei Południowej była jeszcze rewelacyjna. Roczny wzrost PKB (produkt krajowy brutto) wynosił przynajmniej 3% od 2000 roku. Eksport jako część PKB także urósł z 49% do 53% między 1999 a 2014 rokiem. Niestety od  2008 roku deficyt wewnętrzny ciągle rośnie i wzrost PKB spada.

Źródlo: Międzynarodowy Fundusz Walutowy; Opracowanie: Nicolas Levi

Źródlo: Międzynarodowy Fundusz Walutowy; Opracowanie: Nicolas Levi

Aktualnie gospodarki państw zachodnich (oprócz Stanów Zjednoczonych), które kupują produkty południowokoreańskie, są osłabione. Wynika to m.in. ze wzrostu bezrobocia i deflacji płacowej (brak podwyżek). Równolegle w Korei Południowej mamy do czynienia ze wzrostem zadłużenia państwa i gospodarstw domowych.

Aby móc konkurować z Koreą Północną, Korea Południowa zapożyczyła się na wielkie sumy (państwowe zadłużenie na mieszkańca w Korei Południowej wynosi 11 000 USD, w porównaniu w Polsce wynosi 8 000 USD). W najbliższym okresie władze południowokoreańskie obiecały, że spłacą wszystkie zobowiązania. Prawdziwy problem stanowią kredyty hipoteczne. Rozwój kredytu na nieruchomości, głównego czynnika zadłużania się rodzin, powodował wzrost cen mieszkań aż do 2008 roku, w którym osiągnęły one maksymalny poziom. Te ceny stanowią przeszkodę nie do pokonania dla potencjalnych kredytobiorców. Tendencja wzrostowa się odwróciła i ceny poszły w dół od 2008 roku (stopy procentowe są na poziomie 2,5% w Korei Południowej). Południowokoreańskie banki dalej tworzą nowe produkty (nie, nie ma kredytów we frankach szwajcarskich J), by móc znajdować nowych pożyczkobiorców. Mimo wszystko, ze względu na złą sytuację ekonomiczną południowokoreańskich gospodarstw, nie udało im się. Unikalny na świecie system Jeonse, który pozwala na wynajem domu ze zryczałtowanym depozytem (czyli dużą kwotą pieniężną ustaloną z góry) i brakiem comiesięcznych płatności, jest także coraz gorzej przyjęty przez południowokoreańską społeczność.

Pogłębiają się też różnice między regionami wewnętrznymi i zewnętrznymi Korei Południowej. Prowincje na wybrzeżach korzystają bardziej niż regiony wewnętrzne. Interesy międzynarodowe skupiają się m.in. w północnej części kraju (Seul i wyspa Incheon). Doprowadziło to do licznych strajków szczególnie w latach 1996-1997.

Korea Południowa prowadziła systematyczną politykę w dziedzinie transferów technologii. Uruchomienie joint ventures w latach siedemdziesiątych pozwoliło Koreańczykom z Południa na pozyskanie podstawowych technologii. Operacje te, polegające na połączeniu 51% kapitału z Korei Południowej i 49% kapitału bezpośrednich inwestycji zagranicznych, były bardzo korzystne dla strony południowokoreańskiej przede wszystkim w dziedzinach informatycznych i przemysłowych. Dzięki transferom technologii, z których korzystały firmy południowokoreańskie, Korea Południowa była w stanie zająć czołowe miejsce w niektórych branżach gospodarki światowej (np. platformy wiertnicze, przemysł samochodowy, przemysł farmaceutyczny). Niestety od połowy lat dwutysięcznych gospodarcza sytuacja Korei Południowej pogorszyła się. Wynika to m.in. z restrykcjach budżetowych w Europie od wiosny 2010 roku (Korea Południowa nie zwiększyła swojego eksportu do Unii Europejskiej od 2011 roku). Wartosć południowokoreańskiego eksportu do Unii wynosiła 25 miliardów euro w 2013 roku, podobnie jak w 2011 roku.

Podsumowanie

Dużym wyzwaniem jest niski popyt wewnętrzny, niska dynamika wzrostu demograficznego i gospodarczego oraz problemy związane z rynkiem nieruchomości. Z drugiej strony, koreańska waluta jest mocna i wywiera deflacyjny wpływ na poziom aktywności gospodarczej i zatrudnienie. Z kolei Korea Południowa jest piętnastą co do wielkości gospodarką światową i siódmym najważniejszym partnerem handlowym na świecie. Dlatego wyzwania gospodarki południowokoreańskiej nie dotyczą tylko Korei, ale obejmują inne państwa uzależnione od produktów południowokoreańskich, poczynając od Unii Europejskiej.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
N. Levi: Wyzwanie południowokoreańskiej gospodarki Reviewed by on 17 lutego 2015 .

Gospodarczy model Korei Południowej jest modelem opartym na nadwyżkach w handlu zagranicznym, możliwym dzięki protekcjonizmowi walutowemu (mniej posuniętemu niż chiński). W latach sześćdziesiątych Korea Południowa była krajem wojskowym wciąż częściowo zdewastowanym przez wojnę koreańską (średni dochód w Korei Północnej był wyższy niż w Korei Południowej aż do 1965 roku). Stopniowa ingerencja amerykańska w gospodarkę południowokoreańską

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź