Komentarz eksperta,Top news

N. Levi: Wybrane odpowiedzi na wojowniczą retorykę północnokoreańskiego reżimu

Wystrzelenie rakiety przez północnokoreańskie władze wywołały szereg krytycznych reakcji ze strony społeczności międzynarodowej. Problem polega na tym, że ryzykowne zachowanie Kim Dzong-una* może doprowadzić do potencjalnego konfliktu na Półwyspie Koreańskim czy w Azji Wschodniej. Przykładowo pocisk wystrzelony z terytorium Korei Północnej przeleciał nad Okinawą (miasto o 150 tysięcznej populacji zlokalizowane w południowej części Japonii), co wywołało oburzenie władz japońskich.

Dodatkowo próby mogą prowokować manewry japońskich, amerykańskich, rosyjskich czy chińskich sił zbrojnych, co w rezultacie prowadzi do destabilizacji sytuacji geopolitycznej na świecie i wywołuje panikę na rynkach finansowych. Korea Północna posiada wszystkie rodzaje broni masowego rażenia: biologiczną, chemiczną i jądrową. Co więc polskie władze (i międzynarodowe organizacje) powinny zrobić w przypadku powtórzenia tej sytuacji ?

Osobiście uważam, że polskie władze powinny przede wszystkim przygotować autorski plan działania dla swoich obywateli zamieszkujących Półwysep Koreański.

Co prawda według danych statystycznych jedynie 11 Polaków zameldowanych jest w Korei Północnej, a trochę ponad 100 w Korei Południowej, ale plan powinien być dostępny nie tylko dla dyplomatów, ale być również przedstawiony tamtejszej Polonii.

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Warto, by Polski MSZ przygotował ostrzeżenie dla obywateli polskich odwiedzających północną część Półwyspu Koreańskiego i w mniejszym stopniu regiony, które graniczą z Koreą Północną.

W dniu jutrzejszym zostanie zaproszony na „dywanik” Ri Gun, od stycznia 2015 roku ambasador Korei Północnej w Polsce (na marginesie – zagorzały fan koszykówki amerykańskiej, który potrafił opóźnić spotkanie z władzami amerykańskimi, by obejrzeć mecz NBA). W mojej opinii warto wykorzystać to spotkanie nie tylko do „dyplomatycznego potępienia”, ale i wykorzystać fakt, że Ri Gun jest byłym dyrektorem ds. amerykańskich w MSZ KRLD.

Musimy też wziąć pod uwagę, że sąsiedzi Korei Północnej zwiększają wydatki wojskowe. Na przykład japoński rząd zaakceptował rekordowy budżet resortu obrony na rozpoczynający się w kwietniu rok finansowy 2016/2017. Jest to kolejny element, który skłania mnie do niezbyt optymistycznej prognozy zaogniającej się sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Z drugiej strony ryzyko potencjalnej wojny wydaje mi się nadal małe, gdyż straty związane z potencjalnym konfliktem dla świata i Azji Wschodniej są nie do oszacowania.

Jak pokazuje historia sankcje nałożone przeciwko Korei Północnej są nieskuteczne. Zastanawiam się na ile wprowadzenie sankcji dwustronnych (również dla jednostek współpracujących z władzami północnokoreańskimi) nie poprawiłoby sytuacji (chociaż zdaję sobie sprawę z układów i trudności weryfikacji). Pewne jest to, że obecne działania polityczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest o wiele bardziej napięta niż w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dlatego przygotowanie planu działania jest humanitarną koniecznością jeżeli Polska chce zadbać o swoich obywateli, którzy mieszkają na Półwyspie Koreańskim.

* Szerzej o Kim Dzong-unie w najnowszej książce pod tytułem „Kim Jest Kim Dzong Un?, wydawnictwo Kwiaty Orientu, autorstwa Nicolasa Leviego i Edgara Czopa.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
N. Levi: Wybrane odpowiedzi na wojowniczą retorykę północnokoreańskiego reżimu Reviewed by on 8 lutego 2016 .

Wystrzelenie rakiety przez północnokoreańskie władze wywołały szereg krytycznych reakcji ze strony społeczności międzynarodowej. Problem polega na tym, że ryzykowne zachowanie Kim Dzong-una* może doprowadzić do potencjalnego konfliktu na Półwyspie Koreańskim czy w Azji Wschodniej. Przykładowo pocisk wystrzelony z terytorium Korei Północnej przeleciał nad Okinawą (miasto o 150 tysięcznej populacji zlokalizowane w południowej części Japonii), co

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź