BLOGOSFERA

Most Anji

Najstarszym, do dzisiaj zachowanym bez przeróbek, modernizacji i remontów jest kamienny most łukowo-ryglowy nad rzeką Xiao w powiecie Zhao, prowincji Hebei. Anji Qiao (安济桥) dosłownie oznacza Bezpieczne przejście mostowe, a jego wykonawstwo jest przypisywane rzemieślnikowi Li Chun. Konstrukcja bywa również nazywana Wielkim Kamiennym Mostem (Dàshí Qiáo, 大石桥) lub Mostem Zhaozhou (Zhàozhōu Qiáo, 赵州桥), a nazwa pochodzi z okresu, kiedy powiat Zhao funkcjonował jako prefektura Zhao (spuścizna po starożytnym państewku Zhao Okresu Walczących Królestw).

640px-Zhaozhou_Bridge

W 1991 roku stowarzyszenie American Society of Civil Engineers uznało konstrukcję za Międzynarodowy Zabytek Inżynierii Budowlanej, co oznacza, że znajduje się na liście obok takich sław jak: Wieża Eiffla w Paryżu, Kanał Panamski czy Piramidy Egipskie.

Most wybudowany został w latach 595 – 605, za czasów dynastii Sui; jego długość wynosi ok. 51 m, rozpiętość 37 m, wysokość 7,3 m, natomiast szerokość 9 m.

Przetrwał dziesięć wojen, liczne trzęsienia ziemi i powodzie. Jedynie wymieniono kamienne balustrady przyozdabiając wizerunkami smoków i innych mitycznych stworów.

zhaozhou-bridge-05

Wytrzymałość swą zawdzięcza wykonawstwie centralnego łuku z 28 cienkich − z zastosowaniem odpowiednich proporcji − wyprofilowanych płyt wapiennych, połączonych na „jaskółczy ogon” − łączniku stosowanym najczęściej w konstrukcjach drewnianych oraz wzmocnieniu żelaznymi kotwami.

Prześwity (po dwa z każdej strony) oprócz zmniejszenia masy mostu, dodatkowo ograniczają siły naporu działające na konstrukcję mostu podczas powodzi, pozwalając na większy przepływ wody.

Wyjątkowa konstrukcja dała początek wielu legendom. Według jednej z nich, most został postawiony przez chińskiego cieślę i budowniczego Lu Ban ( 507 – 440 r. p.n.e.), któremu przypisuje się niezwykłe uzdolnienia oraz wynalezienie wielu narzędzi, dzięki czemu z czasem został deifikowany i czczony jako patron cieśli budowlanych.

Mieszkańcy brzegów rzeki Xiao mogli przemieszczać się jedynie drewnianymi łodziami, co było utrudnione podczas przyboru. Cieśla Lu Ban chcąc im ulżyć postanowił w ciągu jednej nocy spiąć brzegi wyjątkową konstrukcją. Mieszkańcy wyrażając radość i składając dobroczyńcy dowody uwielbienia oraz bawiąc się na uroczystości, zwrócili na siebie uwagę dwóch nieśmiertelnych: Zhang Guolao i Chai Wangye, którzy stąpili z nieba, aby zobaczyć co jest przyczyną takiego rejwachu. Po obejrzeniu mostu byli pod wrażeniem, dlatego postanowili przetestować trwałość konstrukcji. Gdy przeszli przez most jeden jadąc na osiołku, a drugi pchając taczkę okazało się, że konstrukcja nadal stoi. Postanowili użyć swoich magicznych mocy, aby przeprowadzić próbę obciążeniową. Zhang w sakwach osła umieścił słońce, księżyc i gwiazdy, natomiast Chai załadował na taczkę pięć słynnych gór. Gdy zbliżali się do wierzchołka konstrukcji most się zaczął trząść, na co do rzeki skoczył Lu Ban i wsparł konstrukcję. Mówi się, że do dziś widać pozostawione na powierzchni mostu ślady kopyt osła, rozstaw kół taczki oraz odcisk dłoni Lu Ban na koronie łuku.

Most Anji stał się pierwowzorem dla zbudowanego w 1130 roku za panowania dynastii Song, przez inżyniera Pou Qianer mostu Yongtong (永通桥) nad rzeką Qingshui koło Zhaoxian również w prowincji Hebei.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Most Anji Reviewed by on 3 lipca 2015 .

Najstarszym, do dzisiaj zachowanym bez przeróbek, modernizacji i remontów jest kamienny most łukowo-ryglowy nad rzeką Xiao w powiecie Zhao, prowincji Hebei. Anji Qiao (安济桥) dosłownie oznacza Bezpieczne przejście mostowe, a jego wykonawstwo jest przypisywane rzemieślnikowi Li Chun. Konstrukcja bywa również nazywana Wielkim Kamiennym Mostem (Dàshí Qiáo, 大石桥) lub Mostem Zhaozhou (Zhàozhōu Qiáo, 赵州桥), a nazwa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Wenfangsibao

Sinolog pasjonat. Zainteresowany historią i życiem codziennym społeczeństwa chińskiego. Prowadzi blog "Dawne Chiny" na łamach Salonu 24.

Pozostaw odpowiedź