Korea Pd news,Korea Pn news,News

Moskiewski szczyt Korea Południowa – Rosja

Żródło: Sergei Karpukhin, AP, expressnews.com

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In przybył do Rosji w czwartek (21.06) przed piątkowymi rozmowami ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, prezydentem Władimirem Putinem, które mają się skupić na współpracy gospodarczej i sytuacji w Korei Północnej. Putin i  Mun Dze In zgodzili się w piątek (22.06), by poprzeć „wysiłki zmierzające do ustanowienia całkowitej denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim” po szczycie USA-Korea Północna w zeszłym tygodniu (12.06). Moon powiedział także, że chce zwiększyć wymianę gospodarczą między dwiema Koreami i Rosją.

W kwietniu Putin zwrócił się do grupy zagranicznych ambasadorów w przemówieniu wyemitowanym w telewizji państwowej, podczas którego ostrzegł, że sytuacja na świecie jest niepokojąca. Dodał, że Rosja uszanuje wszystkie zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego i zbuduje konstruktywne relacje z zagranicznymi partnerami. Rosja jest partnerem handlowym Pjongjangu i była mediatorem w poprzednich negocjacjach dotyczących nuklearyzacji z reżimem Kim Dzong Una.

Jest to pierwsza wizyta prezydenta Korei Południowej w Rosji w ciągu 19 lat. Ostatnia oficjalna wizyta południowokoreańskiego prezydenta w Rosji miała miejsce w 1999 roku. Biuro Muna potwierdziło, że przemówi on przed Dumą Państwową. Przed wyjazdem z Rosji w sobotę Mun ma obejrzeć mecz Pucharu Świata pomiędzy Koreą Południową i Meksykiem. – Wizyta ma pomóc w promowaniu strategicznej współpracy między dwoma krajami w celu ustanowienia pokoju w Azji Północno-Wschodniej – powiedział dyrektor Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Seulu.

Wspólne oświadczenie podpisane przez dwóch przywódców podczas wizyty Muna w Rosji zostało wydane przez Błękitny Dom. Przywódcy zgodzili się, że zeszłotygodniowy szczyt w Singapurze między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem przyczyni się do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Zarówno Moskwa, jak i Seul mają nadzieję, że poprawa stosunków z Pjongjangiem otworzy możliwości dla projektów gospodarczych i infrastrukturalnych, które bezpośrednio połączyłyby Koreę Południową z Rosją przez Koreę Północną.

Plany te są obecnie blokowane przez międzynarodowe sankcje nałożone na Koreę Północną. Międzynarodowi przywódcy stwierdzili, że sankcje te nie zostaną zniesione, dopóki Korea Północna nie podejmie istotnych kroków w celu rezygnacji z broni jądrowej i rakiet balistycznych. Urzędnicy amerykańscy zaznajomieni z bieżącymi informacjami wywiadowczymi na temat miejsc testów nuklearnych i rakietowych Korei Północnej powiedzieli, że nie ma dowodów na nowe posunięcia w kierunku denuklearyzacji. Jednak wiele krajów, w tym Korea Południowa i Rosja, zaczęły poszukiwać sposobów na ekonomiczną współpracę z Koreą Północną w przypadku zniesienia sankcji.

Niektóre z tematów poruszanych przez Muna i Putina obejmowały transport kolejowy oraz dostawy energii elektrycznej i gazu. Putin i Moon zgodzili się na wspólne badania w dziedzinie elektryczności, gazu i kolei w celu wspierania wspólnych projektów między Koreą Północną, Rosją i Koreą Południową. Jak podano w komunikacie, projekty kolejowe były obszarem wspólnego zainteresowania, jak i rozwój połączenia kolejowego. Prezydenci chcą współpracować w sprawie wspólnych badań mających na celu połączenie Kolei Transsyberyjskiej i Trans-Koreańskiej.

 

Opracowała: Małgorzata Opałka
Źródło: express.co.uk, businesstimes.com.sg

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia
Moskiewski szczyt Korea Południowa – Rosja Reviewed by on 23 czerwca 2018 .

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In przybył do Rosji w czwartek (21.06) przed piątkowymi rozmowami ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, prezydentem Władimirem Putinem, które mają się skupić na współpracy gospodarczej i sytuacji w Korei Północnej. Putin i  Mun Dze In zgodzili się w piątek (22.06), by poprzeć „wysiłki zmierzające do ustanowienia całkowitej denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim” po szczycie USA-Korea Północna

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź