Chiny news,Wydarzenia i zapowiedzi

Między KRLD, a Hollywoodem. Parada z okazji 6o-lecia ChRL. Dokąd zmierzają współczesne Chiny? – Radosław Pyffel w Galerii Azjatyckiej

Chiny15 listopada, w niedzielę o godzinie 16.00, w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ulicy Freta 5 w Warszawie wystąpi Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska Azja. Tematem spotkania, które poprowadzi kustosz MAiP, Maciej „Magura” Góralski, będą obchody 6o-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Radosław Pyffel pokaże zdjęcia, filmy  (w tym między innymi profesjonalne zdjęcia Jana Żdżarskiego jr, korespondenta Polsat News w Pekinie, a także opowie, w jaki sposób Chińczycy obchodzą swoje święto narodowe. Wszystkich z Was którzy mają w niedzielę chwilę czasu, serdecznie zapraszamy na spotkanie ze współczesnymi Chinami. Poniżej prezentujemy krótką impresję będącą zapowiedzią spotkania.

Parada zaczyna się od wejścia chińskich przywódców na balkon Pałacu Cesarskiego, z którego rozciąga się widok na Plac. Prezydent Hu Jintao, jako jedyny nie występuję w marynarce i krawacie, ale czarnym mundurku kojarzonym z Mao Zedongiem, którego noszenie zapoczątkował jednak twórca chińskiego nowoczesnego nacjonalizmu i Ojciec Republiki Chińskiej Sun Yatsen (inaczej Zhongshan, stąd nazwa mundurka po chińsku zhongshan zhuan). Obok Hu, na balkonie stoi także były prezydent Jiang Zemin. W czasie ceremonii na platformach pełnych kwiatów przejadą portrety czterech przywódców Chin z fragmentami ich przemówień: Mao, Denga i wciąż żyjących Jianga i Hu.

Ceremonię wyreżyserował nadworny reżyser Pekinu, dawniejszy krytyk, potomek prześladowanej w czasach rewolucji kulturalnej rodziny kuomintangowskiej, który przeszedł na pozycje wielkochińskie. W wielu wywiadach podkreśla swój zachwyt nad tym, że współczesne Chiny to połączenie azjatyckiej dyscypliny, kolektywizmu, w której ludzie potrafią pracować jak małe trybiki w wielkiej machinie, i równać się z Chinami może jedynie Korea Północna. Ta jednak w przeciwieństwie do nich nie posiada nowoczesnej technologii. A te dwie rzeczy dają praktycznie nieograniczone możliwości tworzenia masowych, monumentalnych widowisk z pogranicza marzeń i fantazji.

Sama parada to połączenie wielu sprzecznych wydawałoby się elementów, które jednak tworzą harmonijną całość i dobrze pokazują, czym są współczesne Chiny. Oprócz dominującego stylu sowieckiego, przejawiającego się w wojskowej części defilady, a także charakteryzującej Koreę Północną dekoracyjnej dbałości i skomplikowanych figur choreograficznych odtwarzanych przez tysiące ludzi, mamy także chińską tradycję patriotyczną i nawiązywanie do symboli z bogatej historii tego kraju, a także współczesną kulturę masową, bowiem piosenkę na specjalnej platformie, wykonał uznany także w Hollywood, hongkoński bohater kina akcji i filmów kung fu, Jackie Chan.

Oprócz niego liderom stojących na balkonie Pałacu Cesarskiego przyjaźnie machają przedstawiciele poszczególnych branż, regionów, wreszcie artyści i znani z telewizji i kolorowych magazynów chińscy celebrities, a także sportowcy: złoci medaliści olimpijscy.

Tradycyjnie pojawiają się rozradowani przedstawiciele mniejszości narodowych – w tym Tybetańczycy i Ujgurzy. Wszyscy w dziwnych, kolorowych, rzucających się w oczy, „tradycyjnych strojach”. I wreszcie niespodzianka, na Plac wjeżdża platforma z zagranicznymi przyjaciółmi Chin. Ubrani w tradycyjne chińskie stroje, a także koszulki z napisem I love China, ludzie wszystkich ras i kontynentów, wykorzystują swoje pięć minut, by pozdrowić chińskich przywódców i setki milionów widzów przed telewizorami….

Serdecznie zapraszamy

CSPA

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Między KRLD, a Hollywoodem. Parada z okazji 6o-lecia ChRL. Dokąd zmierzają współczesne Chiny? – Radosław Pyffel w Galerii Azjatyckiej Reviewed by on 13 listopada 2009 .

15 listopada, w niedzielę o godzinie 16.00, w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ulicy Freta 5 w Warszawie wystąpi Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska Azja. Tematem spotkania, które poprowadzi kustosz MAiP, Maciej „Magura” Góralski, będą obchody 6o-lecia Chińskiej Republiki Ludowej. Radosław Pyffel pokaże zdjęcia, filmy  (w tym między innymi profesjonalne zdjęcia Jana

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź