Wydarzenia i zapowiedzi

Media o konferencji CSPA i SZA Polska-Indie w Sejmie RP

Źródło: Wikimedia Commons

Źródło: Wikimedia Commons

W zasadzie tę notkę powinniśmy zacząć od słów nowego szefa MSZ Grzegorza Schetyny, który na otwarciu konferencji powiedział, że planowaliśmy ją wiele miesięcy temu i nie spodziewał się, że tak wiele się od tego czasu zmieni.

I faktycznie dynamika wydarzeń politycznych w Polsce sprawiła, że to, co planowaliśmy i zamierzaliśmy konsekwentnie zrealizować niezależnie od okoliczności (co zawsze robimy), tym razem przybrało dla nas zaskakujący obrót.

Konferencja okazała się bowiem przełomowa i to z dwóch powodów.

Po pierwsze była to pierwsza konferencja poświęcona Indiom w dziejach polskiego parlamentaryzmu, która odbyła się w Sejmie RP. To jednak i tak by sie wydarzyło. Los sprezentował nam jednak kolejny prezent, a takim było, i tu po drugie, pierwsze publiczne wystąpienie nowego szefa MSZ. I dotyczyło ono kraju pozaeuropejskiego, a w dodatku odbyło się na współorganizowanej przez nas imprezie.

Gdy zaczynaliśmy w 2008 roku jako grupa pasjonatów i wówczas jeszcze doktorantów, nie spodziewaliśmy się, że dożyjemy takich czasów, w których nowy szef MSZ w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu będzie mówił o kraju azjatyckim i będzie się to działo na naszej konferencji.

Te wydarzenie, które – nie boimy się użyć tego określenia – urasta do rangi symbolu, miało także wpływ na przekaz medialny. Przekaz, który poszedł bardzo szeroko:

TVN24 

Transmisję z otwarcia konferencji przeprowadziła TVN 24 (jeszcze raz wielkie ukłony w stronę ministra Grzegorza Schetyny, że w tym transmitowanym przemówieniu podziękował CSPA).

Prowadzimy obecnie rozmowy ze stacją i otrzymaliśmy zapewnienie, że otrzymamy kopię tego nagrania i byc może będziemy mogli je upublicznić.

JEDYNKA POLSKIEGO RADIA

W radiowej Jedynce w prestiżowym programie o 18.15 o konferencji wspomniał także znawca Indii dr Adam Burakowski (za co również gorące podziękowania).

Poniżej link do programu (fragment o naszej konferencji zaczyna się od 4.40):

http://www.polskieradio.pl/13/2772/Artykul/1243575,

PAP

Notkę z imprezy zamieściła także PAP (w zasadzie był to przedruk komunikatu prasowego MSZ, który wraz z galerią zdjęć z konferencji publikuemy poniżej):

http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=181030&data=&status=biezace&_CheckSum=355584593

MSZ

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/w_sejmie_o_dyplomacji_ekonomicznej_w_stosunkach_polski_z_indiami

FAKTY TVN 

Ciekawie było też wieczorem, gdy w rozdzwoniły się nasze komórki. Okazało się, że w wieczornym wydaniu Faktów TVN również znalazły się, ujęcia z naszej konferencji (aczkolwiek materiał dotyczył krajowej polityki) i tym samym kilka milionów widzów zobaczyło znane im twarze członków zespołu CSPA.

Polecamy materiał filmowy od 8:06

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/fakty-25-09-2014,471787.html

MEDIA INDYJSKIE

One również nadały relację z imprezy, a ponieważ ukazała się ona w niezliczonych mediach tego kraju, straciliśmy w pewnym momencie rachubę i podajemy tylko dwa linki.

Trzeba jednak podkreślić, że relacja, która dotarła do milionów induskich czytelników, jest jednak nie do końca precyzyjna.

Po pierwsze, ministrowi Schetynie przypisano tam słowa, ktore wypowiada wiceminister Katarzyna Kacperczyk (przekręcono przy tym nazwisko pani minister na „Kasperczyk”)

Chodzi o nadzieje związane z nowym rządem Narendry Modiego. Śledząc retransmisję z konferencji (niedługo opublikujemy ja na polska-azja.pl), łatwo można sprawdzić, iż minister Grzegorz Schetyna niczego takiego nie powiedział, natomiast mówi o tym w swoim wystepieniu (od 11:56:35) wiceminister Kacperczyk.

Po drugie, ale to już może mniej istotne, Centrum Studiów Polska-Azja (ang. nazwa Poland-Asia Resarch Centre) wystąpiła tam jako Poland-Asia Association.

Nie kruszmy jednak o to kopii. Naszej konferencji i tym samym Polsce udało się zaistnieć w indyjskim przekazie medialnym, a to zawsze powód do radości.

Oto dwa przykłady:

DAJI WORLD

http://www.daijiworld.com/news/news_disp.asp?n_id=266542

IANS

https://my.news.yahoo.com/polish-foreign-minister-seeks-stronger-ties-india-085006535.html

Relacje z konferencji ukazały się zapewne także w wielu portalach interentowych i kilku innych mediach, a zatem wszystko to, co zacytowaliśmy powyżej, to tylko wycinek przekazu medialnego.

Nie ulega wątpliwości, że było to wielkie wydarzenie, ale mamy nadzieję, że kolejne już wkrótce przed nami.

Z orientalnym pozdrowieniem

zespół CSPA

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Media o konferencji CSPA i SZA Polska-Indie w Sejmie RP Reviewed by on 29 września 2014 .

W zasadzie tę notkę powinniśmy zacząć od słów nowego szefa MSZ Grzegorza Schetyny, który na otwarciu konferencji powiedział, że planowaliśmy ją wiele miesięcy temu i nie spodziewał się, że tak wiele się od tego czasu zmieni. I faktycznie dynamika wydarzeń politycznych w Polsce sprawiła, że to, co planowaliśmy i zamierzaliśmy konsekwentnie zrealizować niezależnie od okoliczności

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź