Artykuły,Publicystyka

M. Szwaj: Jak bezpiecznie importować z Chin?

Tegoroczna edycja targów China Homelife Show zbliża się wielkimi krokami, my tymczasem przypominamy, że 6 czerwca podczas wydarzenia CSPA zorganizuje panel na temat prowadzenia biznesu w Chinach. W dyskusji weźmie udział między innymi autorka poniższego tekstu czyli Pani Mariola Szwaj, dyrektor spółki, VERICO Experts Sp. z o.o.. Serdecznie zapraszamy do lektury:

Nawiązując współpracę z nowym dostawcą z Chin każdy, a zwłaszcza początkujący importer obawia się że zostanie oszukany.  Jednak wcale tak nie musi być. Oczywiście nie można się zabezpieczyć całkowicie przed ryzykiem,  istnieje choćby zwykle ryzyko handlowe, ale zdecydowanie można je ograniczyć.

Przed rozpoczęciem współpracy z chińskimi firmami, importer powinien zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę o tym rynku, różnicach kulturowych, zorientować się jakie są niebezpieczeństwa oraz poznać przynajmniej podstawowe zasady handlu zagranicznego.

Importer musi zdawać sobie sprawę z innej mentalności oraz innego podejścia do prowadzenia biznesu przez firmy Chińskie w porównaniu do np. firm europejskich. Dodatkowo ogromna liczba podmiotów zaangażowanych w wymianę handlową powoduje, że nie da się uniknąć oszustw.

Dlatego też rozpoczynając współpracę z firmami chińskimi nie wolno niczego zakładać, nie wolno się sugerować europejską praktyką prowadzenia handlu.

Każdego dostawcę można sprawdzić jeszcze przed zapłatą depozytu. Najlepsze wyniki daje sprawdzenie oryginalności dokumentów założycielskich firmy chińskiej połączone z wizytą inspektora w tej firmie. Niestety zdarza się, że na wiadomość, że przyjedzie do niej inspektor niektórzy potencjalni dostawcy znikają, albo po wizycie okazuje się, że firma nie dysponuje odpowiednią technologią i importer rezygnuje ze złożenia zamówienia w tej firmie.

Dostawca powinien być zatem właściwy, czyli taki, który za daną cenę dostarczy towar o interesujących importera parametrach i poziomie jakości. Często importerzy nawiązują współpracę z firmami, po których od razu widać, że nie mają doświadczenia w sprzedaży danego towaru. Oznacza to dla importera kłopoty. Importerzy czasami znają tylko angielskie imię osoby do kontaktu i adres  e-mail z publiczną domeną.  Czyli tak naprawdę nie wiedzą z jaką firmą nawiązują relację biznesową.

Jeśli polska firma nie zna się na prowadzeniu handlu zagranicznego, to może skorzystać z pomocy firm wyspecjalizowanych. Dzięki temu importer nie popełni błędów, a kontrakt zostanie dobrze wynegocjowany.

Skutecznym narzędziem  zwiększającym bezpieczeństwo importu jest kontrola towaru czy też nadzór nad załadunkiem. Zwłaszcza przy pierwszych zamówieniach warto z niego skorzystać. Jak wadliwy towar znajdzie się w magazynie importera jest już za późno na działanie. Importer nie tylko traci pieniądze, które wydal na zakup towaru, ale również traci korzyści, które by uzyskał przy jego sprzedaży.

Warto również wspomnieć o tzw. gestii transportowej. Najbezpieczniej dla importera jest kiedy to on organizuje transport a nie dostawca (warunki FOB a nie CIF). Wtedy importer przejmuje pieczę nad towarem już w momencie załadunku do kontenera i wie ile czasu zajmie transport oraz ile to go będzie kosztować. Importer może również wstrzymać podstawienie kontenera do załadunku gdy okazuje się, ze dostawca nie zrealizował jego zaleceń.

Mariola Szwaj, dyrektor spółki, VERICO Experts Sp. z o.o.

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
M. Szwaj: Jak bezpiecznie importować z Chin? Reviewed by on 5 kwietnia 2017 .

Tegoroczna edycja targów China Homelife Show zbliża się wielkimi krokami, my tymczasem przypominamy, że 6 czerwca podczas wydarzenia CSPA zorganizuje panel na temat prowadzenia biznesu w Chinach. W dyskusji weźmie udział między innymi autorka poniższego tekstu czyli Pani Mariola Szwaj, dyrektor spółki, VERICO Experts Sp. z o.o.. Serdecznie zapraszamy do lektury: Nawiązując współpracę z nowym dostawcą z Chin

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź