Artykuły,Publicystyka

M. Szadkowska: Bajecznie Bogaci Azjaci, czyli czego boją się chińscy milionerzy

Podczas gdy światowe kina podbijane są najnowszą azjatycką produkcją obrazującą majętność singapurskiej rodziny, jeden z czołowych chińskich miliarderów, 54-letni Jack Ma (współzałożyciel portalu Alibaba) decyduje się na rezygnację ze swojego stanowiska i przekazanie firmy w ręce współpracowników. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w poniedziałek 10 września 2018 roku, założyciel Alibaby oznajmił, że jest to ostatni rok, podczas którego będzie pełnił funkcję prezesa zarządu. Przedsiębiorstwo, które swój sukces zawdzięcza 17 osobom kierowanym przez Jacka Ma (z wykształcenia nauczyciela), całkowicie zmieniło chiński rynek handlu elektronicznego. Nie tylko stało się najbardziej znaczącym graczem w sferze e-commerce, ale również stworzyło wewnątrzkrajowy system płatności mobilnych znany jako Alipay. Ponadto, holding nie obejmuje już tylko samych Chin, ale również Indie oraz południowo-wschodniej Azję. Zdaniem dziennikarzy The Washington Post przy tak dużym zasięgu platforma weszła w posiadanie informacji niewygodnych dla Pekinu.

Podczas rozwijania swojego biznesu Jack Ma stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach, a jego wartość rynkową szacuje się na 36 miliardów dolarów. Chociaż jego życie mogłoby przypominać kadry z najnowszego filmu o azjatyckich milionerach, to jednak chińskie realia odbiegają znacznie od bajkowej opowieści. Jack Ma, świadom niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą dobrobyt w Chinach, podczas jednego ze swoich przemówień powiedział „Myślę, że pośród wszystkich chińskich milionerów zaledwie kilku udało się dobrze skończyć”.

Niemniej jednak, jak zauważają międzynarodowi komentatorzy, założyciel Alibaby planuje się zrzec jedynie tytułu. Nie bez powodu jest on drugą, po prezydencie Xi Jingpingu osobą, z którą spotykają się międzynarodowi przywódcy, m.in. Donald Trump. Co więcej, założyciel portalu reprezentuje „Chinese Dream”, w którym z biednego nauczyciela stał się symbolem dobrobytu.

Szybki wzrost gospodarczy ostatnich lat spowodował rozwój wielu chińskich firm. Inwestorzy tacy jak Guo Guangchang czy Wang Jianling szybko podbili azjatyckie rynki, tym samym stając się posiadaczami informacji w teorii przypisanych KPCh. Chińscy inwestorzy podobnie jak Jack Ma zdecydowali się na przerwę w kierowaniu działalnością oraz na zwrot w stronę nauki i zaprzestanie intensywnych działań na płaszczyźnie biznesowej, unikając dzięki temu bankructwa czy więzienia. Obecnie Guo Guangchang zasiada w zarządzie Fosun International po tym, jak w 2015 roku został poddany śledztwu, podczas gdy Wang Jianling jest zaangażowany w działalność charytatywną. Mniej szczęścia miał Wu Xiaohui – były prezes Anbang Insurance Group, który dzięki swoim koneksjom z Dengiem Xiaopingiem stworzył polityczne zaplecze dla rozwoju biznesu nie tylko na Dalekim Wschodzie, ale również w Stanach Zjednoczonych. To właśnie zakup słynnego nowojorskiego hotelu Waldorf Astoria spowodował, że biznesmen znalazł się pod obserwacją KPCh. Kres jego kariery nastąpił w maju zeszłego roku, kiedy to został skazany na 18 lat więzienia za „przestępstwa na tle finansowym”.

Podczas gdy konferencja prasowa Jacka Ma odbyła się bez szczególnych skandali i pod przychylnym okiem KPCh, największy rywal chińskiego inwestora Richard Liu (założyciel JD.com Inc) jest oskarżony o molestowanie seksualne i gwałt. Z zachodniego punktu widzenia przejście Jacka Ma na emeryturę może wydawać się przedwczesne, ale zdaniem China Daily sukcesor założyciela Alibaby ma szansę rozwinąć firmę na płaszczyźnie technologicznej.

Wiele dobrze prosperujących firm staje przed perspektywą upadku nie z powodu długów czy braku możliwości rozwoju, ale z uwagi na zbyt potężne informacje, w posiadanie których wchodzi. KPCh nie znalazła remedium na skontrolowanie każdej informacji posiadanej przez inwestora, ale z całą pewnością odkryła sposób na pozbycie się go. Odejście Ma może być tylko ostrzeżeniem dla potencjalnych konglomeratów przed zbyt dużą niezależnością, która nie zagraża partii, ale ludziom, którzy wejdą w jej posiadanie.

 

Maria Szadkowska

 

Bibliografia

Gopalan, Nisha. ”Jack Ma’s Crazy Rich Asian Odyssey Has a Timely End”. Bloomberg.com, Bloomberg,

10 Sept. 2018, www.bloomberg.com/view/articles/2018-09-10/jack-ma-s-crazy-rich-alibaba-odyssey-has-a-timely-end.

Kelly, Heather. ”Chinese Billionaire Jack Ma Will Reportedly Detail Alibaba Succession Plan

Monday.” CNNMoney, Cable News Network, 8 Sept. 2018, money.cnn.com/2018/09/07/technology/jack-ma-retire/index.html.

Paquette, Danielle. “Chinese Billionaire Jack Ma Steps down at Alibaba, Announces

Successor.” The Washington Post, WP Company, 10 Sept. 2018, www.washingtonpost.com/world/chinese-billionaire-jack-ma-confirms-exit-at-alibaba-announces-successor/2018/09/09/a419c5e4-b49e-11e8-b79f-f6e31e555258_story.html?noredirect=on&utm_term=.812d29263bda.

Udostępnij:
 • 106
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  106
  Udostępnienia
M. Szadkowska: Bajecznie Bogaci Azjaci, czyli czego boją się chińscy milionerzy Reviewed by on 16 września 2018 .

Podczas gdy światowe kina podbijane są najnowszą azjatycką produkcją obrazującą majętność singapurskiej rodziny, jeden z czołowych chińskich miliarderów, 54-letni Jack Ma (współzałożyciel portalu Alibaba) decyduje się na rezygnację ze swojego stanowiska i przekazanie firmy w ręce współpracowników. Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w poniedziałek 10 września 2018 roku, założyciel Alibaby oznajmił, że jest to

Udostępnij:
 • 106
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  106
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź