Komentarz eksperta

M. Jarocki: Próby lotniczego Brahmosa coraz bliżej

Próba lotniczej wersji indyjsko-rosyjskiego pocisku manewrującego Brahmos zostanie przeprowadzona w marcu br. Taką informację podali przedstawiciele spółki Brahmos Aerospace, producenta zestawów. Udział w całym przedsięwzięciu wezmą wojska lotnicze Indii, które wydzielą ze swego składu dwa myśliwce Su-30MKI. To właśnie ta konstrukcja będzie docelowym nośnikiem pocisków w przyszłości.

Plan marcowej próby Brahmosa zakłada przeprowadzenie dwóch oddzielnych testów. W pierwszym użyta zostanie makieta, w drugim właściwy pocisk. Próby zostaną przeprowadzone na terenie poligonu w Pokhran, na północnym zachodzie Indii oraz u wybrzeży stanu Orrisa.

Informacja o nowym terminie próby lotniczego Brahmosa zbiegła się w czasie ze styczniową wizytą w Indiach ministra obrony FR Siergieja Szojgu. W pewnością zbieżność ta nie jest przypadkowa. Rosja ma bowiem duży udział w rozwoju pocisków manewrujących rodziny Brahmos. Rosyjskie NPO Maszinostrojenia jest współwłaścicielem wspomnianego Brahmos Aerospace. Sam pocisk opracowano zaś w oparciu o technologie zastosowane w rosyjskim systemie Jachont (P-800 Oniks). Lokalnym udziałowcem spółki jest indyjska agencja rozwoju technologii wojskowych (DRDO).

Bez emocji

Informacja o próbie lotniczego Brahmosa jest nad wyraz pozytywna, jednak należy podchodzić do niej z ostrożnością. Choćby dlatego, że w ostatnich latach zapowiedzi takich pojawiło się już kilka. Program rozwojowy tej wersji pocisku manewrującego oficjalnie zakończono w 2008. Do dziś jednak nie przeprowadzono żadnej próby ogniowej.

Z pewnością przyczyniły się do tego problemy z przystosowaniem obu konstrukcji do zapowiadanej próby. Lotnicza wersja Brahmosa powstała bowiem w oparciu o jego podstawową, morską odmianę. Przygotowanie pocisku do testu ogniowego wymagało m.in. zmniejszenia jego masy. Sporo czasu zabrała też inżynierom Brahmos Aerospace modyfikacja płatowca Su-30MKI oraz systemów elektronicznych samolotów.

Przedstawiciele Brahmos Aerospace zapewniają, że prace te – prowadzone wspólnie z Hindustan Aeronautics Ltd. (lokalnym producentem Su-30MKI) – zostały już zakończone. To też jednak nie gwarantuje dotrzymania marcowego terminu próby. W dalszym ciągu nie ukończono bowiem (według lokalnych mediów) prac nad integracją obu platform. Nie przystosowano m.in. systemu kierowania ogniem oraz obserwacji i analizy pola walki myśliwca do przenoszenia i odpalania pocisku. Bez tego próba (a w przyszłości normalna eksploatacja) Brahmosa nie będzie możliwa.

Źródło: Wikimedia Commons

Źródło: Wikimedia Commons

Prace nad konstrukcją trwają

Długo wyczekiwana próba lotniczego Brahmosa będzie kolejnym krokiem milowym w programie rozwojowym całej rodziny indyjskich pocisków manewrujących. Warto przypomnieć, że siły zbrojne Indii wprowadziły już do służby zestawy w odmianie lądowej (osadzone na samochodach ciężarowych Tatry) oraz morskiej (przenoszone przez niszczyciele rakietowe typu Rajput i Delhi oraz fregaty typu Talwar i Shivalik).

Cały czas trwają też prace nad Brahmosem w odmianie dla okrętów podwodnych. Dotychczasowe próby pocisku prowadzono ze specjalnych platform startowych. Marynarka wojenna Indii nie dysponuje bowiem okrętami przystosowanymi do przenoszenia i odpalania tego typu uzbrojenia. Na poprawę tej sytuacji trzeba będzie poczekać do lat 2020. Wedy w linii pojawią się pierwsze jednostki budowane w ramach programu Project-75I. Indie zamierzają pozyskać co najmniej 6 OP przystosowanych do użycia operacyjnego Brahmosów, a także wyposażonych w układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego.

Co ciekawe, Brahmos Aerospace nieustannie pracuje też na ulepszeniem operacyjnych odmian pocisków. Latem 2014 spółka przeprowadziła historyczną próbę Brahmosa w odmianie lądowej. Wyposażono go bowiem w rodzimy układ naprowadzania, w którym nadajnik GPS uzyskiwał informacje pochodzące z różnych satelitów.

Jego zastosowanie pozwoli na użycie Brahmosów przeciwko trudno dostępnym celom – często znajdującym się na terenach górzystych. Pocisk w tej odmianie (Block III) przystosowany jest do częstego manewrowania między wzniesieniami. Jego testy trwają od 2010 r. Zestawy trafią w przyszłości do 17. Korpusu Górskiego, rozlokowanego wzdłuż mierzącej 4000 km indyjsko-chińskiej linii demarkacyjnej.

Hit eksportowy

Wprowadzenie do eksploatacji lotniczej wersji Brahmosa będzie też miało duże znaczenie marketingowe. Dotychczasowa wartość zamówień na indyjskie pociski wynosi 6 mld USD. Przedstawiciele producenta liczą, że kwota ta wzrośnie w 2015 r. do 7,5 mld USD. Z kolei w 2017 r. ma ona osiągnąć poziom 10 mld USD.

Pomóc w tym mają pierwsze zlecenia eksportowe. Według informacji przekazywanych przez lokalną prasę zakupem Brahmosów zainteresowane są przede wszystkim państwa regionu – Indonezja, Malezja i Wietnam. Informacji na ten temat nie potwierdzają jednak oficjalnie przedstawiciele Brahmos Aerospace.

Logika sugeruje, że pociski manewrujące rodziny Brahmos mogą w krótkim czasie stać się jednym z hitów eksportowych indyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Przynajmniej jeśli chodzi o lokalny rynek. Sprzyja temu pogarszająca się sytuacja polityczna w Azji Południowo-Wschodniej. Wiele mniejszych państw regionu nie szczędzi w ostatnich latach środków finansowych na zakup nowych systemów bojowych, w tym okrętów (wycofywanych ze służby np. przez USA) i samolotów wojskowych – konstrukcji, które można przystosować do przenoszenia Brahmosów.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Jarocki: Próby lotniczego Brahmosa coraz bliżej Reviewed by on 4 lutego 2015 .

Próba lotniczej wersji indyjsko-rosyjskiego pocisku manewrującego Brahmos zostanie przeprowadzona w marcu br. Taką informację podali przedstawiciele spółki Brahmos Aerospace, producenta zestawów. Udział w całym przedsięwzięciu wezmą wojska lotnicze Indii, które wydzielą ze swego składu dwa myśliwce Su-30MKI. To właśnie ta konstrukcja będzie docelowym nośnikiem pocisków w przyszłości. Plan marcowej próby Brahmosa zakłada przeprowadzenie dwóch oddzielnych

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Expert of Poland-Asia Studies Center (www.polska-azja.pl), Amicus Europae Fundation (www.fae.pl) and the Jagiellonian Institute (www.jagiellonski.pl). Member of European Institute for Asian Studies (EIAS). Field of research: Indian-Chinese strategic rivalry in the context of Asian security system; modernization of Indian armed forces; the role of Indian Ocean in the Indian security strategy; changing geopolitical role of Arctic in terms of politics and regional security system. Contributor to the report of NATO Parliamentary Assembly on Arctic strategy, “Security in the High North: NATO’s role”.

Pozostaw odpowiedź