Artykuły,Publicystyka

M. Gdański: Amerykańskie cła najmocniej uderzą w sojuszników

W czwartek, 8 marca 2018 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał dekret ustanawiający nowe cła importowe na aluminium oraz stal. Ten pierwszy surowiec ma zostać obłożony dodatkową stawką w wysokości 10%, zaś drugi w wysokości 25%. Wprowadzenie ceł w życie ma nastąpić w ciągu 15 dni. Powodami, dla których cła zostały wprowadzone, są dążenie do zmniejszenia deficytu handlowego z partnerami międzynarodowymi, gdzie ten deficyt jest największy, a także wsparcie amerykańskiej gospodarki poprzez ochronę sektorów powiązanych z tym przemysłem. Zmiany te, już na etapie propozycji, sprowokowały ogólnoświatową krytykę, wytykając amerykańskiej administracji odejście od wieloletniej polityki walki o zmniejszanie barier w handlu międzynarodowym. Niektórzy posunęli się do stwierdzenia, że może to być nawet początek wojny handlowej. Nie jest to już pierwsze takie posunięcie prezydenta Trumpa – w styczniu 2018 roku wprowadzone zostały cła na importowane panele słoneczne oraz pralki, które najmocniej miały uderzyć w azjatyckie przedsiębiorstwa. W jakim stopniu tym razem ucierpią azjatyccy eksporterzy?

Na początku trzeba przeanalizować kto w największym stopniu eksportuje oba surowce do USA. Jeśli chodzi o stal, pierwsza dwunastka kształtuje się następująco:

Kraje pochodzenia importowanej do USA stali. Źródło: https://www.statista.com/chart/13107/where-the-us-gets-its-steel/

Jak widać, na liście znajduje się kilka państw z Azji Wschodniej, jednak większość z nich (Korea Południowa, Japonia, Tajwan) to sojusznicy USA, dopiero na czwartym miejscu z tej części świata i 11 ogólnie znajdują się Chiny, dwunastkę zaś zamyka Wietnam. Jak te liczby mają się do całkowitej produkcji w poszczególnych państwach?

Korea Południowa – produkcja wielkości 68,6 mln ton, na eksport idzie 30,3 mln ton, z czego 12% jest kierowane na rynek amerykański (2 najpopularniejszy kierunek)[1].

Japonia – produkcja wielkości 104,8 mln ton, na eksport idzie 40,4 mln ton, z czego 5% jest kierowane na rynek amerykański (7 najpopularniejszy kierunek)[2].

Tajwan – produkcja wielkości 21,8 mln ton, na eksport idzie 12,2 mln ton, z czego 9% jest kierowane na rynek amerykański (3 najpopularniejszy kierunek)[3].

Chiny – produkcja wielkości 831,7 mln ton, na eksport idzie 73,3 mln ton, z czego 1,1% jest kierowane na rynek amerykański (26 najpopularniejszy kierunek)[4].

Wietnam – produkcja wielkości 21 mln ton, na eksport idzie 3,75 mln ton, z czego 18% jest kierowane na rynek amerykański[5].

Co ciekawe, nie będzie to jedyny środek przeciwdziałający importowi stali do USA. Według tabeli ukazanej w amerykańskim raporcie, przykładowo import z Chin nałożony jest już w tym momencie 24 zaporami, import z Japonii 12, podobnie jak z Tajwanu, zaś import z Korei Południowej napotyka na swojej drodze 18 barier.[6]

Jak wygląda sytuacja z aluminium? Niestety dane rządowe nie są tak obszerne jak w przypadku stali, niemniej lista najważniejszych źródeł importu kształtuje się następująco[7]: Kanada (59%), Rosja i Zjednoczone Emiraty Arabskie (po 6%), Chiny (5%). Chiny eksportują do USA około 300 tys. ton aluminium, jednakże znowu: jest to zaledwie kropla, jeśli chodzi o całkowitą chińską produkcję, wynoszącą ponad 30 mln ton[8].

Jak więc widać, najbardziej poszkodowane w wyniku nałożenia ceł będą państwa będące sojusznikami USA: zarówno jeśli chodzi o najbliższych sąsiadów, czyli Kanadę i Meksyk, jak i państwa z bardziej oddalonych miejsc, m.in. azjatyckie Japonia, Korea Południowa czy Tajwan. W relatywnie niewielkim stopniu ucierpią chińskie przedsiębiorstwa, dla których nie jest to duża część eksportu. Łączna kwota, jaką Chiny uzyskują za sprawą eksportu tych dwóch surowców do USA, wynosi 2,5 mln USD. Według informacji przekazywanych przez amerykańską administrację, do momentu wyklarowania się nowych porozumień wewnątrz stowarzyszenia NAFTA, cła nie będą obowiązywały Kanadyjczyków oraz Meksykanów. Inne kraje także próbują uniknąć dodatkowych kosztów, Australia przykładowo chce wykorzystać golfistę Grega Normana by lobbując, wynegocjował także zwolnienie dla swojego kraju[9].

Reakcje ze strony rządów innych krajów były bardzo krytyczne, przykładowo kanadyjski premier określił cła jako „kompletnie nieakceptowalne”[10], zaś europejscy urzędnicy ostrzegli, że w ramach odwetu Unia Europejska wprowadzi takie cła, by dotknęły one stany głosujące na Republikanów: chociażby na masło orzechowe, sok pomarańczowy czy burbon.[11]

Osoby powiązane z chińskim sektorem surowców określiły cła mianem „głupich”. Chińscy urzędnicy zapowiedzieli, że rozważą ewentualne środki odwetowe. Podczas spotkania Światowej Organizacji Handlu zaapelowały do Amerykanów o wycofanie pomysłu. Japończycy wyrazili swoje obawy związane z tym, że może na tym ucierpieć współpraca amerykańsko-japońska, przez co amerykańska gospodarka utraci dostęp do wysokiej jakości japońskiego surowca.[12]

Bruksela, a także kilka innych stolic, chce złożyć także skargę do Światowej Organizacji Handlu o złamanie zasad wolnego handlu. Może to doprowadzić do utworzenia się globalnej koalicji, mającej na celu wymuszenie na Amerykanach powrotu do polityki, którą do tej pory same wymagały na innych. Jeśli ten środek nie okaże się skuteczny, a Amerykanie będą dalej zaostrzać swoją politykę handlową, realne może stać się zagrożenie wojną handlową, która, jak powiedział chiński MSZ, „nigdy nie rozwiązuje problemów”. Taka ma być cena odpowiedzi, którą Chiny i inne państwa mogą uznać za konieczną.

 

Maksym Gdański

 

[1] https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/2016/annual/exports-korea.pdf

[2] https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/2016/annual/exports-japan.pdf

[3] https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/exports-Taiwan.pdf

[4] https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/exports-china.pdf

[5] https://www.talkvietnam.com/2018/01/vietnams-steel-export-enjoys-34-growth/

[6] https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/imports-us.pdf

[7] https://minerals.usgs.gov/minerals/pubs/commodity/aluminum/mcs-2017-alumi.pdf

[8] https://www.metalbulletin.com/Article/3781453/Chinas-aluminium-production-up-16-in-2017.html

[9] https://www.smh.com.au/politics/federal/turnbull-government-called-in-greg-norman-to-lobby-donald-trump-over-tariffs-20180309-p4z3l9.html.

[10] https://www.cnbc.com/2018/03/02/canadas-trudeau-says-us-tariffs-on-steel-would-be-unacceptable.html

[11] https://www.afp.com/en/news/23/eu-warns-trump-trade-war-eyes-peanut-butter-and-whiskey-tariffs-doc-1232vi4

[12] https://thediplomat.com/2018/03/trump-tariffs-asia-fights-back/

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia
M. Gdański: Amerykańskie cła najmocniej uderzą w sojuszników Reviewed by on 13 marca 2018 .

W czwartek, 8 marca 2018 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał dekret ustanawiający nowe cła importowe na aluminium oraz stal. Ten pierwszy surowiec ma zostać obłożony dodatkową stawką w wysokości 10%, zaś drugi w wysokości 25%. Wprowadzenie ceł w życie ma nastąpić w ciągu 15 dni. Powodami, dla których cła zostały wprowadzone, są dążenie

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź