Japonia news,Komentarz eksperta

M. Dąbrowski: Abenomika, czyli przywrócona nadzieja

Mariusz_DabrowskiTytułowy termin prawdopodobnie po raz pierwszy w polskim internecie został wprowadzony przez Centrum Studiów Polska-Azja. Gdy mniej więcej pół roku wpisywałem w wyszukiwarkę Google spolszczone hasło „abenomika”, to tylko wyświetlała się strona portalu polska-azja.pl. Obecnie powyższe hasło weszło już do codziennego obiegu w naszym kraju. Za sprawą premiera Abe Japonia stała się modna, takie słowa usłyszałem ostatnio od jednego z redaktorów stacji biznesowej TVN CNBC. Natomiast w dniu publikacji danych japońskiego PKB za pierwszy kwartał br. amerykański The Wall Street Journal zatytułował jeden z swoich internetowych tekstów „Czego Europa może nauczyć się od Japonii”. W ostatnich latach taki tytuł byłby nie do pomyślenia!

Data 16 maja 2013 r. była mocno oczekiwana przez świat polityki i biznesu w Japonii, ponieważ tego dnia zostały opublikowane dane dotyczące wzrostu gospodarczego za pierwszy kwartał br. Można polemizować, jaki wpływ na wyniki miał nowy rząd, który objął władzę zaledwie pół roku temu. Jednak najważniejsze jest to, iż opinia publiczna w Japonii mogła po raz pierwszy ocenić głośne działania premiera Shinzō Abe. Licząc rok do roku realny PKB wzrósł o 3,5% w pierwszym kwartale, co jest wynikiem powyżej oczekiwań większości ekonomistów. Warto przypomnieć, że przed publikacją danych serwis ekonomiczny Bloomberg News przeprowadził ankietę wśród 36 ekonomistów i według uśrednionych prognoz oczekiwano wzrostu na poziomie 2,7%.

Strategia wzrostu

Podobnie zresztą było w przypadku rocznych wyników spółek notowanych na giełdzie tokijskiej, które w większości przypadków okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Indeksy Nikkei i Topix w ostatnim czasie wzrosły już prawie o 50%! Niektórzy twierdzą, że mamy do czynienia z bańką spekulacyjną ale jeszcze warto poczekać na dalszy rozwój wydarzeń, bo to dopiero początek zapowiadanych zmian strukturalnych w japońskiej gospodarce. W przyszłym miesiącu premier

Abe zamierza wytoczyć kolejne ekonomiczne działo jakim ma być strategia wzrostu, czyli tzw. trzecia strzała (albo trzeci filar) Abenomiki. Poprzednie dwa filary to polityka fiskalna oraz agresywna polityka monetarna.

Strategia wzrostu ma polegać przede wszystkim na stymulacji wzrostu gospodarczego poprzez inwestycje prywatne. Premier Abe w ostatnim czasie mocno zaangażował się w promocję japońskiego biznesu, szczególnie w sektorze energetycznym, czego przykładem jest kwietniowa wizyta w Rosji oraz podpisana umowa o współpracy w zakresie energetyki atomowej ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Warto dodać, że Japończycy wkrótce będą budować elektrownię jądrową w Turcji (inwestycja warta 22 mld USD). 16 czerwca br. premier Abe na chwilę pojawi się także w Polsce i prawdopodobnie będzie promował technologie energetyczne rodzimego przemysłu.

Przywrócona nadzieja

Premierowi Japonii udało się jednak coś ważniejszego niż poprawa wyników ekonomicznych. Shinzō Abe przywrócił wiarę Japończyków w to, że perspektywy rozwoju gospodarki ich kraju wyglądają lepiej niż w minionych latach. Dowodem na to są ostatnie wyniki badania opinii przeprowadzone przez Bank Japonii wśród mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca powyżej 20 roku życia, które bank centralny prowadzi rutynowo co 3 miesiące. W szczególności uwagę zwracają dwa pytania: jedno dotyczące oceny warunków gospodarczych w ciągu najbliższego roku oraz drugie dotyczące oceny sytuacji bieżącej w stosunku do warunków panujących przed rokiem.

W pierwszym przypadku odsetek respondentów, którzy oceniają, że w ciągu najbliższego roku warunki gospodarcze poprawią się wyniósł 24,1%, natomiast 17,3% badanych było przeciwnego zdania. Ostatnio przewaga optymistów nad pesymistami została odnotowana na przełomie 2005 i 2006 r! W drugim przypadku, czyli przy ocenie sytuacji bieżącej w odniesieniu do roku poprzedniego, ciąż więcej respondentów wskazuje na pogorszenie się warunków. Niemniej jednak przewaga pesymistów nad optymistami zmniejszyła się do najniższego poziomu od 2007 roku. Tak więc optymizm powraca, a z nim rośnie konsumpcja, szczególnie w odniesieniu do dóbr luksusowych. Teraz czas na głębsze przemiany strukturalne, bo inaczej Abenomika może pęknąć niczym bańka mydlana.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Dąbrowski: Abenomika, czyli przywrócona nadzieja Reviewed by on 16 maja 2013 .

Tytułowy termin prawdopodobnie po raz pierwszy w polskim internecie został wprowadzony przez Centrum Studiów Polska-Azja. Gdy mniej więcej pół roku wpisywałem w wyszukiwarkę Google spolszczone hasło „abenomika”, to tylko wyświetlała się strona portalu polska-azja.pl. Obecnie powyższe hasło weszło już do codziennego obiegu w naszym kraju. Za sprawą premiera Abe Japonia stała się modna, takie słowa

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Warto też odnotować wzrost wskaźnika zaufania wśród przedsiębiorców do najwyższego poziomu od 2007 r.
  houseofjapan.com/local/confidence-high-in-april-2013-among-businesses
  Dzięki za komentarz

  • Dzięki Adamie :-) Miałem o tym napisać , ale tekst pisałem w pociągu i w pewnym momencie wypadło mi to z głowy. Cieszę się, że to uzupełniłeś, bo jest to dodatkowe potwierdzenie tezy postawionej w tytule.

Pozostaw odpowiedź