Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #9

Indie:

Miliony protestujących przeciwko reformom gospodarczym premiera

W piątek, 2 września, miliony Indusów strajkowało przeciwko planom premiera, Narendry Modiego, dotyczącym zwiększenia prywatyzacji i podniesienia płacy minimalnej. Według protestujących podwyżka jest niewystarczająca, a prywatyzacja i inwestycje zagraniczne, doprowadzą do wzrostu bezrobocia.

Związki zawodowe twierdzą, że liczba strajkujących osiągnęła ponad 150 mln osób, obejmujących głównie pracowników z sektora opieki zdrowotnej, bankowości, produkcji i górnictwa, jak też robotników najemnych. Dane nie są potwierdzone przez niezależne źródła.

Dziesięć największych związków zawodowych ogłosiło 24-godzinne strajki s całym kraju po nieudanych rozmowach z ministrem finansów, Arunem Jaitley’em, który odrzucił propozycję podniesienia płacy minimalnej dla pracowników niewykwalifikowanych z 6,396 rupii (95 USD) miesięcznie do 9100 rupii (136 USD). Na czas strajku zamknięto wiele banków, sklepów i szkół w kilku częściach kraju. Południowe stany Karnataka i Kerala zawiesiły dodatkowo transport publiczny.

Centrum Indyjskich Związków Zawodowych oskarża rząd o „podły spisek prywatyzacji sektora publicznego” poprzez dopuszczanie kapitału zagranicznego, konkurencyjnego dla gospodarki krajowej.

Związki zawodowe  w swych protestach, dążą również do wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń społecznych, jak również wzrostu płacy minimalnej do 18 tys. rupii miesięcznie z powodu rosnących cen. Strajkujący domagają się zmiany planów rządu, rezygnującego z dofinansowań dla nieproduktywnych fabryk, a na ich miejsce dopuszczania zagranicznych udziałowców i ich  inwestycji. Obawiają się, że sprzedaż udziałów przedsiębiorstw państwowych, doprowadzi do zwiększonej redukcji zatrudnienia i wzrostu bezrobocia.

Partia Narendry Modiego wygrała wybory w 2014, obiecując reformy, przyciągające inwestorów zagranicznych, którzy ożywią indyjską gospodarkę. Według najnowszego planu budżetowego, rząd chce zyskać około 560 miliardów rupii (8,3 mld USD) poprzez prywatyzację 2016-17 i zamknięcie niektórych przedsiębiorstw państwowych, których straty przekroczyły 4 mld $ w ciągu ostatniego roku budżetowego.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-37253462

http://www.aljazeera.com/news/2016/09/millions-indian-workers-strike-wages-160902131706206.html

http://www.channelnewsasia.com/news/business/international/millions-strike-in-india-over-wages-economic-reforms/3095360.html

https://www.theguardian.com/world/2016/sep/02/indian-workers-strike-in-fight-for-higher-wages

Indie oferują Wietnamowi 500 mln USD pożyczki na zbrojenia

Premier Indii, Narendra Modi, w sobotę zaoferował władzom Wietnamu linię kredytową na 500 mln USD w ramach współpracy obronnej na Morzu Południowochińskim.

Premier wystosował taką ofertę podczas spotkania z  Nguyen Xuan Phuc. Wizyta w Hanoi, prowadząca do podpisania 12 umów o wzajemnej współpracy, była pierwszą od 15 lat wizytą w tym kraju premiera Indii. Pozostałe umowy obejmują współpracę w obszarach opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa cybernetycznego, budowy okrętów, operacji pokojowych i morskiej wymiany informacji.

Oba kraje są sąsiadami Chin, istotnego partnera gospodarczego. Mimo to stosunki sąsiedzkie są napięte, dla Indii z powodu sporów terytorialnych na granicy pod Himalajami, a dla Wietnamu z powodu konfliktu na Morzu Południowochińskim. Oba kraje zwiększają więc wydatki na obronę, w przypadku Indii w szczególności na naddźwiękowe pociski manewrujące BrahMos, które starają się promować, a także sprzedawać do czterech innych krajów, w tym Wietnamu.

Premier Indii nie wspominał o planach pożyczki dla Wietnamu podczas szczytu G20 w Chinach. Jak powiedział później mediom: „kredyt ma być ułatwieniem współpracy wzajemnej obrony”, a stosunki między oboma krajami będą „przyczyniały się do stabilności, bezpieczeństwa i dobrobytu dla całego regionu”. Jak podkreślili obaj przywódcy, będą oni dożyli do wzajemnej współpracy tak na polu obronnym, jak i handlowym, którego obroty mają zostać do 2020 roku zwiększone do kwoty 15 mld USD.

Źródła:

http://in.reuters.com/article/vietnam-india-narendra-modi-idINKCN11905Y

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/india-pm-offers-vietnam-us-500-million-credit-line-for-defence/3097404.html

http://economictimes.indiatimes.com/news/defence/india-vietnam-agree-to-deepen-defence-cooperation/articleshow/53990873.cms

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą

W niedzielę, na placu Świętego Piotra, papież Franciszek ogłosił Matkę Teresę z Kalkuty świętą w trybie przyspieszonej kanonizacji, zaledwie 19 lat po jej śmierci.  W mszy kanonizacyjnej wzięło udział ok 120 tys. wiernych.

W homilii papież przedstawił Matkę Teresę, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 roku, jako wzór miłosierdzia. Papież zawierzył też wstawiennictwu Matki Teresy uczestników Wolontariuszy i Pracowników Dzieł Miłosierdzia, którzy tego dnia obchodzili swój jubileusz.

Po mszy kanonizacyjnej papież przygotował poczęstunek dla 1500 bezdomnych z całych Włoch, podawanych przez siostry miłosierdzia.

Żródła:

http://www.channelnewsasia.com/news/world/pope-proclaims-dispenser-of-mercy-mother-teresa-a-saint/3098616.html

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/matka-teresa-z-kalkuty-ogloszona-swieta/5xrqdq

http://www.bbc.com/news/world-37270006

Pakistan/Indie:

Chiny zareagują, jeśli Indie zagrożą projektowi CPEC

W ubiegłym tygodniu, jeden z najbardziej wpływowych chińskich think-thanków, ostrzegł Indie, że jeśli te przeszkodzą w budowie CPEC (China-Pakistan Economic Corridor) biegnącego przez terytorium Beludżystanu i pakistańskiej części Kaszmiru, Chiny będą zmuszone zareagować. Chiny są zaniepokojone krytycznymi uwagami dotyczącymi sytuacji w Beludżystanie, jakie w połowie sierpnia wygłosił premier Indii Narendra Modi. Eksperci think-thanku uważają, że Indie próbują wykorzystać pakistańskie separatystyczne grupy, aby wywołać wewnętrzny konflikt w Pakistanie.

W ubiegłym tygodniu Hu Shisheng, ekspert CICIR (China Institute of Contemporary International Relations) udzielił wywiadu, w którym poinformował o niepokojach, jakie wywołały słowa premiera Modiego w Chinach. Ostatnim zmartwieniem dla Chin jest przemowa, którą wygłosił Narendra Modi w Czerwonym Forcie, w której to odwołał się do problemu Kaszmiru i Beludżystanu. To może być przełomowy moment w indyjskiej polityce względem Pakistanu – powiedział Hu.

Wedle eksperta CICIR, Chiny obawiają się, że Indie mogą wykorzystać antyrządowe i separatystyczne grupy w pakistańskim Beludżystanie, w którym Pekin buduje korytarz ekonomiczny łączący chiński region Sinciang z pakistańskim portem Gwadar. Chiny uważają, że podburzanie pakistańskich separatystów przez Indie może zaszkodzić projektowi CPEC. Jeżeli działania Indii zaszkodzą CPEC, Chiny będą zmuszone zareagować – ostrzegł Hu Shisheng.

Islamabad już od dawna oskarża Indie o wspieranie grup separatystycznych w regionie. Zarzuty te skutecznie odpiera New Delhi. Ostatnie przemówienie premiera Modiego, w którym poinformował, że lud Beludżystanu jest mu wdzięczny za popieranie ich walki o niepodległość, wywołało wśród społeczności międzynarodowej wątpliwości co do braku udziału strony indyjskiej w beludżyjskim konflikcie. Eksperci uważają, że wspieranie separatystów w Beludżystanie przez Indie może być odpowiedzią na wsparcie, jakiego udziela Pakistan separatystom w indyjskiej części Kaszmiru. To nie pomoże Pakistanowi stać się normalnym krajem, a w dodatku pogorszy relacje między Indiami a Chinami – powiedział Hu.

Hu wyraził również zaniepokojenie coraz mocniej zacieśniającymi się relacjami między Indiami, a Stanami Zjednoczonymi. Wedle eksperta współpraca w zakresie obronności obu krajów zwiększyła się znacząco, odkąd Narendra Modi objął fotel premiera. To sygnał alarmujący i wielkie zmartwienie dla Chin – powiedział Hu. Dodał także, że Indie będą musiały oprzeć się naciskom ze strony Stanów Zjednoczonych i Japonii, które chciałyby widzieć Indie w antychińskim sojuszu.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/08/30/national/china-to-get-involved-if-india-disrupts-46-billion-cpec-in-balochistan-chinese-think-tank/

 

Pakistan: PTI demonstruje przeciw Sharifowi

W ubiegłą sobotę (03.09) w Lahaur odbyła się demonstracja zorganizowana przez opozycyjną partię Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI). Demonstranci przeszli ulicami Lahaur, maszerującemu tłumowi przewodniczył lider partii Imran Khan, któremu towarzyszyli przedstawiciele pozostałych partii opozycyjnych. PTI protestowało przeciwko premierowi Nawazowi Sharifowi w związku z udziałem członków jego rodziny w aferze dotyczącej tzw. Kwitów z Panamy.

Władze miasta próbowały przeszkodzić w zorganizowaniu marszu, ustawiając blokady na jego planowanej trasie. Mimo to, PTI nie zmieniło swoich planów i zapowiadany od dawna marsz odbył się w ubiegłą sobotę. Celem demonstracji wedle PTI było poinformowanie ludności o udziale członków rodziny premiera w aferze dotyczącej tzw. Kwitów z Panamy. Zgodnie z informacjami, które w kwietniu tego roku wyciekły z jednej z panamskich firm podatkowych, dzieci Nawaza Sharifa posiadają spółki zarejestrowane w rajach podatkowych, jak również zagraniczne konta bankowe. PTI od wielu miesięcy domaga się wszczęcia śledztwa w tej sprawie, na co nie zgadza się rząd.

Przemawiając do zebranego tłumu, lider PTI Imran Khan, wyraził ubolewanie nad tym, że Pakistanem rządzi osoba taka jak Nawaz Sharif. Wedle Khana, Sharif rujnuje Pakistan próbując uratować własną skórę. PTI domaga się od Sharifa zabrania głosu w sprawie i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z aferą. Khan podczas swojego przemówienia wezwał premiera do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące środków finansowych zdeponowanych na zagranicznych kontach, jak również nieruchomości poza granicami kraju, które posiada premier. Wedle PTI Sharif winien jest wyjaśnić skąd wzięły się pieniądze na zakup wspomnianych nieruchomości, w jaki sposób środki zostały przekazane na zagraniczne konta i czy premier zapłacił państwu należny podatek. Lider PTI domaga się również zakazu opuszczania kraju dla Sharifa, gdyż istnieją obawy, że ten może z niego uciec.

O ile sam marsz przebiegał spokojnie, o tyle kontrowersje wywołały środki zapobiegawcze zastosowane przez władze miasta. Na ochronę demonstracji wydano ponad pięć milionów rupii. W akcji wzięło udział pięć tysięcy policjantów i tysiąc ochotników obrony cywilnej. Wszystkie większe ulice na trasie marszu zostały zablokowane, w związku z czym wystąpiły poważne utrudnienia w ruchu. To z kolei doprowadziło do tragedii – karetka transportująca dziesięciomięcznego chłopca nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas, w związku z czym dziecko zmarło. Na demonstracji ucierpiały również lokalne przedsiębiorstwa, które na czas marszu musiały wstrzymać pracę. Szacuje się, że miasto straciło na tym kolejne cztery miliony rupii.

Nie była to jednak ostatnia tego typu demonstracja. PTI zapowiedziało podobny marsz na wtorek, 06.09. Ma on się odbyć w Karaczi, na południu kraju. Imran Khan zapowiada, że PTI będzie organizowało tego rodzaju demonstracje dopóty premier publicznie nie odpowie na zadane mu pytania.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/03/national/pm-nawaz-destroying-countrys-future-by-avoiding-accountability-imran-khan/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/04/national/accountability-rally-cost-lahore-rs-4-billion/

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/09/04/national/ptis-power-show-in-karachi-on-september-6/

http://www.dawn.com/news/1281635

Bangladesz: Lider islamistycznej partii powieszony za zbrodnie wojenne

Mir Quasem Ali, kluczowy lider największej islamskiej partii w Bangladeszu,  Jamaat-e-Islami, został stracony 3 września za zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione w czasie wojny wyzwoleńczej w Bangladeszu w 1971 roku.  Wydarzenie to podzieliło kraj i doprowadziło do protestów w całym kraju.

Mir Quasem Ali  został skazany na śmierć w dniu 2 listopada 2014 roku. Po tym, jak Sąd Najwyższy odrzucił we wtorek ostateczne odwołanie od kary, Ali odmówił prośby o ułaskawienie prezydenckie, które wymagałoby przyznania się do winy. 63-latek został powieszony 3 września w więzieniu o zaostrzonym rygorze Kaśimpur w Gadźipurze, około 40 kilometrów na północ od Dhaki.

Oprócz niego  stracono pozostałych  pięciu najwyższych przywódców partii Jamaat. Decyzje o skazaniu przywódców zostały podjęte przez krajowy Trybunał Zbrodni Wojennych, utworzony w 2010 roku przez świecki rząd kierowany przez premiera Sheikha Hasina.

Proces i egzekucja podzieliły  kraj. Zwolennicy partii Jamaat i głównej opozycji, Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP), optują  za niewinnością straconych, sugerując, że proces miał na celu eliminację ich przywódców.

Proces wobec przywódców Jamaat w 2013 roku podzielił kraj i pogrążył go w  kryzysie, kiedy dziesiątki tysięcy aktywistów islamskich starło się z policją w protestach, w wyniku których zginęło ok 500 osób.  Zwolennicy partii Jamaat i głównej opozycji, Nacjonalistycznej Partii Bangladeszu (BNP), optują  za niewinnością straconych, sugerując, że proces miał na celu eliminację ich przywódców. Egzekucja wykonana w sobotę spotkała się z falą protestów, również ze strony organizacji Praw Człowieka. Grupa ekspertów ONZ w zeszłym tygodniu wezwała Bangladesz do unieważnienia wyroków śmierci i przeprowadzenie procesu ponownie, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Rząd Hasina zignorował jednak te prośby.

Mir Quasem Ali był w czasie wojny głównym dowódcą osławionej pro-pakistańskiej bojówki w południowej części miasta portowego Chittagong, później stał się potentatem w transporcie, bankowości i nieruchomościach. Pomógł ożywić partię Jamaat po 1970 roku i sprawił, że stała się  potężną siłą polityczną w Bangladeszu. Był m.in. dyrektorem Islami Bank Bangladesh Ltd., przewodniczącym w Diganta Media Corporation Ltd., do której należała jedna z najpopularniejszych stacji telewizyjnych Diganta TV, zamknięta w 2013 roku za podsycanie napięć religijnych.

Źródła:

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/bangladesh-hangs-top-financier-of-largest-islamist-party/3098508.html

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-37268320

http://www.thehindu.com/news/international/south-asia/bangladesh-hangs-jamaateislami-leader-mir-quasem-ali-for-1971-war-crimes/article9070427.ece

M. Borkowska, K. Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #9 Reviewed by on 6 września 2016 .

Indie: Miliony protestujących przeciwko reformom gospodarczym premiera W piątek, 2 września, miliony Indusów strajkowało przeciwko planom premiera, Narendry Modiego, dotyczącym zwiększenia prywatyzacji i podniesienia płacy minimalnej. Według protestujących podwyżka jest niewystarczająca, a prywatyzacja i inwestycje zagraniczne, doprowadzą do wzrostu bezrobocia. Związki zawodowe twierdzą, że liczba strajkujących osiągnęła ponad 150 mln osób, obejmujących głównie pracowników z

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź