Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #3

Pakistan rozpoczyna walkę z honorowymi zabójstwami

W ciągu kilku najbliższych tygodni w pakistańskim parlamencie odbędzie się głosowanie nad ustawami dotyczącymi honorowych zabójstw kobiet, dokonywanych przez członków ich rodzin. Spekuluje się, że przyspieszenie prac nad ustawą ma związek z niedawnym zabójstwem Qandeel Baloch, popularnej internetowej celebrytki.

Pakistan Muslim League-Nawaz, rządząca partia Pakistanu, przygotowała projekt ustawy przeciwdziałającej honorowym zabójstwom, poinformowała córka premiera Maryam Nawaz w środę (20.07). Projekt został przygotowany po negocjacjach z religijnymi partiami wchodzącymi w skład parlamentu. Partie te tradycyjnie sprzeciwiały się ustawom promującym prawa kobiet. Rzecznik Jamaat-i-Islami, jednej z dwóch najważniejszych partii religijnych poinformował, że tym razem nie będzie sprzeciwu wobec ustawy zaproponowanej przez PML-N.

Projekt podobnej ustawy pojawił się już w 2015 roku. Wyższej izbie parlamentu udało się go wtedy przegłosować, jednakże izba niższa nie podjęła głosowania. W czwartek (21.07) projekt ustawy został przedstawiony przedstawicielom obu izb parlamentu, którzy jednogłośnie go poparli. Minister sprawiedliwości Zahid Hamid poinformował, że w nowej ustawie wyeliminowano wszystkie luki prawne, które pozwalały przestępcom uniknąć kary.

Do tej pory przestępca mógł liczyć na całkowite oczyszczenie z zarzutów, jeżeli rodzina ofiary wybaczyła mu zbrodnię. Zgodnie z nową ustawą, jeżeli krewni wybaczą zabójcy, nie zostanie on skazany na karę śmierci, jednakże wciąż będzie musiał odbyć wyrok co najmniej dwunastu lat więzienia.

Oprócz ustawy dotyczącej honorowych zabójstw, PML-N zaproponowała również projekt ustawy przeciwdziałającej gwałtom. Zakłada ona m.in. karę śmierci za gwałt na nieletnich, chorych psychicznie i fizycznie.

Plany rządu dotyczące karania honorowych zabójstw zaproponowane zaledwie sześć dni po głośnym morderstwie Qandeel Baloch, gwiazdki social media uduszonej przez własnego brata w obronie honoru rodziny. Sprawa jej morderstwa jest pierwszą, w której obserwujemy zwiastuny zmian mających zajść w pakistańskim prawie. Rząd uniemożliwił rodzinie Qandeel wybaczenie zabójcy ogłaszając morderstwo kobiety zbrodnią przeciwko państwu.

Źródła: http://www.dawn.com/news/1272264/parliamentary-body-unanimously-approves-bills-on-honour-killing-rape-laws

http://www.dawn.com/news/1272016/pml-n-to-pass-law-against-honour-killings-following-qandeels-murder-says-maryam

http://www.reuters.com/article/us-pakistan-honourkillings-idUSKCN1001HQ

Pakistan po raz kolejny wzywa do interwencji w sprawie indyjskiej części Kaszmiru

Po zabójstwie Burhana Waniego, członka separatystycznej organizacji Hizbul Mujahideen, dokonanym przez indyjskie wojsko, region ogarnęła fala protestów. Pakistan coraz śmielej potępia działania strony indyjskiej i wzywa międzynarodową społeczność do solidarnego sprzeciwu.

W piątek (22.07) pakistański senat podjął uchwałę, w której wezwał do zaimplementowania rezolucji ONZ w indyjskiej części Kaszmiru. Uchwała ponagla międzynarodową społeczność, przedstawicieli parlamentów, organizacje broniące praw człowieka i media do skierowania swojej uwagi w kierunku indyjskiej części Kaszmiru, gdzie łamane mają być podstawowe prawa człowieka.

Senat zwrócił uwagę, że zabójstwo Burhana Waniego, którego dopuściło się indyjskie wojsko, spowodowało falę protestów, która zebrała krwawe żniwo w postaci ponad pięćdziesięciu ofiar śmiertelnych, a także trzech i pół tysiąca rannych. Ponad stu pięćdziesięciu ludzi zostało oślepionych w wyniku użycia pistoletów śrutowych przez indyjską armię.

Sprzeciw budzi także powszechna cenzura wprowadzona w indyjskiej części Kaszmiru, która obejmuje nie tylko prasę i inne media, ale także portale społecznościowe. Pakistan uważa, że poprzez tego typu działania, Indie próbują ukryć okrutną zbrodnię przeciwko ludzkości, jakiej się dopuszczają.

Szczególny apel został wystosowany do krajów Bliskiego Wschodu. Pakistan wezwał je do udzielenia pomocy Kaszmirczykom powołując się na solidarność obowiązującą we wspólnocie muzułmańskiej. Jako bracia w wierze, wedle Pakistanu, winni są potępić karygodne działania strony indyjskiej, która jawnie dopuszcza się łamania podstawowych praw człowieka.

W piątek (22.07) premier Pakistanu Nawaz Sharif przewodził posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, podczas którego po raz kolejny otwarcie potępił działania Indii w Kaszmirze. Brutalne użycie siły jest jawnym łamaniem praw człowieka, na które nie zezwala żadne cywilizowane społeczeństwo, powiedział Sharif.

Warto odnotować, że w ubiegłym tygodniu do sądu w pakistańskim Lahaur wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Indii Narendrę Modiego. Prawnik Rana Abdul Hameed oskarża premiera o dokonanie zbrodni ludobójstwa w Kaszmirze. Oskarżyciel oświadczył, że Modi jako głowa indyjskiego rządu odpowiedzialny jest za przemoc i morderstwa w indyjskiej części Kaszmiru, których dopuszcza się indyjska armia.

 Źródła: http://www.dawn.com/news/1272610/senate-calls-for-implementation-of-un-resolutions-on-

http://www.dawn.com/news/1272463/pm-condemns-brutal-oppression-of-indian-forces-in-top-security-meeting-on-kashmir

http://www.pakistantoday.com.pk/2016/07/23/national/petition-filed-in-lhc-against-indian-pm-modi-for-genocide-of-kashmiris/

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Indie: kontrowersje wokół nowej ustawy zakazującej pracy dzieci w Indiach

We wtorek Izba Stanów (Radźja Sabha) uchwaliła projekt o wprowadzeniu poprawki do ustawy regulującej i zakazującej pracy dzieci z 1986 roku. Następnie zostanie ona przekazana do ostatecznego głosowania przed izbę niższą parlamentu, Lok Sabhę.

Nowelizacja zakazuje zaangażowanie dzieci poniżej 14 roku życia w jakiekolwiek prace zawodowe, by dzięki temu były w stanie korzystać z podstawowego prawa do edukacji w ramach uchwalonego w 2009 roku prawa do darmowej i obowiązkowej edukacji dzieci. Projekt ustawy pozwala także dzieciom, w wieku 14-18 lat na zatrudnienia w zawodach innych niż oznaczonych jako „niebezpieczne”. Z nowych zaleceń zostały wyłączone dzieci pracujące w przemyśle rozrywkowym, w tym w reklamach, filmach i serialach telewizyjnych, o ile praca nie wpływa na ich edukację. Nowelizacja przewiduje dla zatrudniających dzieci kary pozbawienia wolności na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, oraz grzywny nie niższej niż Rs 20 tys. rupii i nie wyższej niż 50 tys.

Poprawka spotkała się z krytyką opinii publicznej ze względu na zastrzeżenie, pozwalające dzieciom do 14 roku życia na pracę po godzinach szkolnych i okresie wakacyjnym, aby pomóc rodzinie we własnej działalności, jak też w prowadzeniu gospodarstwa, pracy na polu, czy pracy w lesie.

W Indiach  5,7 mln osób to pracujące dzieci w wieku od 5 do 17 lat. Ponad połowa jest zatrudniona do pracy w polu, a ponad jedna czwarta w przetwórstwie przemysłowym – haftowaniu ubrań, tkaniu dywanów czy produkcji zapałek. Dzieci pracują także w restauracjach i hotelach, często będących rodzinną działalnością.

Krytyka skupia się wiec na łatwości ominięcia nowej regulacji. Biorąc pod uwagę wielkość rodzin indyjskich, dzieci mogą być zatrudniane do rodzinnych interesów nawet dalekich krewnych, będzie trudnym do ustalenia, czy dziecko nie jest wykorzystywane i czy pracodawca tylko podaje się za członka rodziny dziecka. Podczas debaty w parlamencie, padały również pytania o narażenie dzieci na działanie pestycydów stosowanych w rolnictwie, jak i innych zagrożeń w rodzinnym biznesie jak praca w rzeźni, produkcja bransoletek, tkanie dywanów czy zwijanie biri – rodzaju papierosów popularnego w Azji Południowej.

Źródła:

http://www.reuters.com/article/us-india-law-children-idUSKCN10027U

http://thewire.in/53128/unveiling-the-facade-of-the-child-labour-act/

http://www.huffingtonpost.in/kailash-satyarthi/a-plea-to-the-lok-sabha-to-rethink-the-child-labour-amendment-bi/

Indie: zaginął wojskowy samolot

W piątek zaginął indyjski samolot wojskowy z 29 osobami na pokładzie. Samolot zniknął z radarów w rejonie Zatoki Bengalskiej.

Rosyjskiej produkcji samolot AN-32 wystartował z Chennai (Madras) o 8.30 czasu lokalnego, lądowanie było zaplanowane w nadmorskim mieście Port Blair, stolicy Andamanów i Nikobarów, o 11.30. Był to rutynowy lot. Ostatni komunikat do bazy został wysłany 15 minut po wystartowaniu. 151 mil morskich na wschód od Chennai, samolot gwałtownie skręcił z kursu i zaczął tracić wysokość.

Wciąż nie wiadomo, co wydarzyło się w samolocie, nie dotarły żadne komunikaty alarmowe, ani nie odnaleziono jego wraku.

Na pokładzie było 21 wojskowych, w tym sześciu członków załogi. Pozostali ludzie na pokładzie to  cywile, rodziny żołnierzy rozmieszczonych na wyspach.

Ministerstwo Obrony wysłało 4 samoloty, 12 statków i okręt podwodny na akcję poszukiwawczą i ratowniczą. Wojskowi tłumaczą zaginięcie samolotu przez zła pogodę, utrzymującą się w Zatoce Bengalskiej od dwóch dni. Monsunowa pogoda utrudniała poszukiwania. Dopiero od niedzieli pogoda zaczęła się poprawiać.

W ostatnich latach Indie wzmacniały swoją obecność wojskową na Andamanach, znajdujących się 750 mil morskich od kontynentalnej części Indii. Wyspy położone są w pobliżu Cieśniny Malakka, stanowiącej jeden z najbardziej ruchliwych na świecie szlaków żeglugowych, łączące Ocean Indyjski i Morze Południowochińskie.

Źródła:

http://www.reuters.com/article/us-india-airplane-idUSKCN1020V3

http://www.reuters.com/article/us-india-airplane-idUSKCN10308Z

http://www.independent.co.uk/news/world/asia/indian-air-force-plane-military-missing-lost-contact-bay-of-bengal-20-people-a7149966.html

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/indian-air-force-plane/2978538.html

Milena Borkowska, Katarzyna Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #3 Reviewed by on 25 lipca 2016 .

Pakistan rozpoczyna walkę z honorowymi zabójstwami W ciągu kilku najbliższych tygodni w pakistańskim parlamencie odbędzie się głosowanie nad ustawami dotyczącymi honorowych zabójstw kobiet, dokonywanych przez członków ich rodzin. Spekuluje się, że przyspieszenie prac nad ustawą ma związek z niedawnym zabójstwem Qandeel Baloch, popularnej internetowej celebrytki. Pakistan Muslim League-Nawaz, rządząca partia Pakistanu, przygotowała projekt ustawy przeciwdziałającej honorowym

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź