Artykuły,Publicystyka

M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #2

Pakistan: Pakistan ogłasza Burzanu Waniego męczennikiem. 19 lipca czarnym dniem

Śmierć Burhana Waniego, 22-letniego członka kaszmirskiej separatystycznej grupy Hizbul Mujahideen, wywołała falę oburzenia w Pakistanie.

Wani zginął 8 lipca zastrzelony przez indyjskie wojsko, które ogłosiło wydarzenie „wielkim zwycięstwem w walce z separatystami w Indiach”. Strona pakistańska śmierć Waniego uznała za egzekucję bez procesu. Zdarzenie pociągnęło za sobą falę protestów w Kaszmirze. W wyniku zamieszek zginęło już ponad czterdziestu ludzi, a liczbę rannych szacuje się na półtora tysiąca. Strona pakistańska ostro potępiła działania wojsk indyjskich w Kaszmirze i wzywa do wszczęcia niezależnego i jawnego dochodzenia w sprawie nadużyć, jakich dopuszczają się indyjskie wojska w Kaszmirze.

W ubiegły piątek premier Nawaz Sharif zwołał posiedzenie, podczas którego potępiono indyjskie stanowisko w sprawie śmierci Waniego, którego nazwano terrorystą. Członkowie gabinetu ministra zgodnie uznali, że wszystkie pakistańskie ambasady, jak również pakistańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych winno rozpocząć protest przeciwko skandalicznym działaniom wojsk indyjskich w Kaszmirze odwołując się do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zdecydowano również zwołać specjalne posiedzenie parlamentu w sprawie Kaszmiru, jednakże nie ustalono jeszcze jego daty. Podczas posiedzenia potępiono również ataki terrorystyczne we Francji, Arabii Saudyjskiej, Bangladeszu, Turcji i Indonezji.

Premier Nawaz Sharif nazwał Burhana Waniego męczennikiem ruchu niepodległościowego i zaproponował datę 19 lipca, jako „czarny dzień”, który ma stanowić protest przeciwko barbarzyństwu Indii w Kaszmirze.
Sharif poinformował, że Pakistan wciąż będzie wspierał moralnie, politycznie i dyplomatycznie działania Kaszmirczyków. Nazwał ich ruch wolnościowym i dodał, że indyjska brutalność tylko napędza kaszmirską walkę o niepodległość. Wedle premiera siedem tysięcy żołnierzy indyjskich stacjonujących w Kaszmirze nie jest w stanie zdławić walki Kaszmirczyków, gdyż cały Pakistan stoi za nimi.

Indie wyraziły dezaprobatę wobec krytycznego stanowiska Pakistanu w sprawie. Vikas Swarup, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Indii, za pośrednictwem Twittera przekazał oficjalne oświadczenie ministerstwa: „Indie całkowicie i zdecydowanie odrzucają całość decyzji podjętych przez pakistański rząd w sprawie sytuacji w Dźammu i Kaszmirze. Indie są zaniepokojone podejmowanymi przez Pakistan nieustającymi próbami ingerowania w nasze sprawy wewnętrzne, w które, podkreślamy, ani Pakistan, ani żadna zewnętrzna strona nie mają prawa ingerować”.

Tymczasem Maleeha Lodhi, pakistański ambasador przy ONZ, poinformowała Edmonda Muleta, szefa gabinetu generalnego sekretarza ONZ, o sprawie zabójstwa Burhana Waniego i następującej po nim fali protestów, które zebrały krwawe żniwo w Kaszmirze. „Sytuacja ta powinna budzić ogromny niepokój w międzynarodowej społeczności, gdyż stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa” – powiedziała Lodhi. Edmond Mullet poinformował, że sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon jest zaniepokojony pogarszającą się sytuacją w indyjskiej części Kaszmiru, jak również wyraża gotowość do pośredniczenia w pokojowych rozmowach między Indiami a Pakistanem, jeżeli obie strony się na to zgodzą.

Źródła: http://www.dawn.com/news/1271016/cabinet-meeting-condemns-indian-govt-for-calling-burhan-wani-a-terrorist
http://www.dawn.com/news/1270544/not-expecting-this-reaction-wanis-killing-fuels-renewed-anger-in-kashmir
http://www.pakistantoday.com.pk/2016/07/15/national/pakistan-declares-burhan-wani-a-martyr-will-observe-july-19-as-black-day/
http://www.pakistantoday.com.pk/2016/07/15/national/protest-rallies-held-across-the-country-against-ihk-mayhem/
http://www.pakistantoday.com.pk/2016/07/15/national/pakistan-calls-for-independent-transparent-probe-into-kashmir-killings/
https://twitter.com/MEAIndia/status/753913112072519680
http://www.hindustantimes.com/india-news/will-observe-july-19-as-black-day-against-kashmir-killings-nawaz-sharif/story-jwyWLIwAQFKkHVHKiO4lAL.html

Pakistan: wróg czy przyjaciel? Ostra krytyka Pakistanu w amerykańskim kongresie

Amerykańscy kongresmeni żądają odcięcia wszelkiej pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych dla Pakistanu, by zmusić Islamabad do wszczęcia walki z afgańskimi grupami terrorystycznym, działającymi na terenie tego kraju – to efekt wtorkowego posiedzenia Komisji ds. zagranicznych Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, gdzie dyskutowano o relacjach amerykańsko-pakistańskich.

Podczas posiedzenia Pakistan niejednokrotnie oskarżano o manipulowanie amerykańskim rządem, jak również zarzucono mu traktowanie Stanów Zjednoczonych jak „durni” i „naiwniaków”. Szczególnie ostro działania Pakistanu skrytykował Zalmay Khalilzad, były amerykański ambasador w Kabulu, Bagdadzie i ONZ. „Jeśli mogę użyć niedyplomatycznego terminu, byliśmy naiwniakami. Pakistańczycy bardzo sprytnie nami manipulują. Z mojego doświadczenia z Pakistanem wynika, że dadzą ci coś jedynie wtedy, kiedy wiedzą, że dostaną coś w zamian”. – powiedział Khalilzad. Dodał, że pakistańscy przywódcy wielokrotnie zapraszali do kraju amerykańskich prawodawców i czarowali obietnicami, których nigdy nie mieli zamiaru spełnić. Wedle Khalilzada pakistańska umiejętność manipulacji rządem Stanów Zjednoczonych zapewniła nieprzerwaną pomoc militarną i ekonomiczną dla Pakistanów ze strony amerykańskiej.

Kongresmen Dana Rohrabacher, popierając Khalilzada, powiedział, że kontynuowanie udzielania pomocy Pakistanowi, który nazwał represyjnym reżimem, jest wręcz absurdalnie. Podobne poglądy podziela wielu członków kongresu. Stąd też żądanie odcięcia Pakistanu od jakiejkolwiek pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych. Obecnie realne ryzyko nałożenia na Pakistan sankcji jest niewielkie, a ostatnie próby nie powiodły się ze względu na niewystarczającą liczbę głosów. Niemniej jednak antypakistańskie sentymenty w amerykańskim kongresie przybierają na sile.

Pakistański rząd odebrał amerykańskie uwagi z trwogą. Marszałek senatu Raza Rabbani twierdzi, że krytyczne wypowiedzi kongresmenów wpisują się w amerykańską taktykę obwiniania Pakistanu za błędu popełnione przez same Stany Zjednoczone w Afganistanie i innych częściach muzułmańskiego świata. Wedle Rabbaniego tego typu poglądy świadczą o braku szacunku i uznania dla ogromnego wkładu Pakistańczyków i wojska w walkę z terroryzmem. „To przypadek, w którym kocioł przygania garnkowi, biorąc pod uwagę ich podwójne standardy w kwestiach takich jak prawa człowieka” – powiedział Rabbani. Wyraził również nadzieję, że bardziej rozsądni członkowie kongresu odpowiedzą na tego typu ataki ze strony swoich towarzyszy.

Sartaj Aziz, doradca ds. zagranicznych premiera Pakistanu, winą za krytyczne poglądy Amerykanów obarcza afgańską i indyjską propagandę. Aziz twierdzi, że cały Kongres jest świadomy, jak ważną pozycję zajmuje Pakistan w świecie islamu i Azji Południowej. Przypomina również ostatnią wizytę senatora Johna McCaina w kraju, podczas której delegacja senatu mogła na własne oczy ocenić osiągnięcia Pakistanu w walce z terroryzmem. Aziz dodał również, że Pakistan działa przeciwko różnego rodzaju terrorystom zgodnie z własnym planem antyterrorystycznym.

W sobotę Raza Rabbani wezwał Satraja Aziza do wydania specjalnego oświadczenia w sprawie amerykańskiej krytyki podczas posiedzenia senatu. W liście do doradcy Rabbani pisze, że „tego typu bezduszne uwagi niejednokrotnie wysuwane przez amerykański rząd stały się częścią rutyny. Parlament nie może pozostać cichym obserwatorem ataków na naszą integralność, suwerenność i bezpieczeństwo narodowe”.

Źródła: http://www.dawn.com/news/1270576/indian-lobby-doing-propaganda-against-pakistan-in-us-says-aziz
http://www.dawn.com/news/1270823/pakistanis-appalled-at-us-congressmens-views-says-rabbani
http://www.dawn.com/news/1270717/vicious-criticism-of-pakistan-by-us-congress-panel
http://www.dawn.com/news/1270965/nisar-deplores-us-lawmakers-tirade-against-pakistan
http://www.dawn.com/news/1271363/aziz-asked-to-brief-senate-on-us-lawmakers-remarks

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Pakistan: morderstwo pakistańskiej gwiazdy socjał media Qandeel Baloch wstrząsa światem

W ubiegłą sobotę pakistańska gwiazda social media Qandeel Baloch została zamordowana przez swojego brata Waseema we własnym domu. Podejrzany o morderstwo Waseem twierdzi, że dopuścił się zbrodni, aby chronić honor rodziny, który zbrukać miała Qandeel.

26-letnia Qandeel Baloch (właśc. Fauzia Azeem) urodzona w Kot Addu pakistańskiej prowincji Pendżab była gwiazdą social media. W wieku 17 lat wydano ją za mąż za znacznie starszego mężczyznę. Wkrótce po urodzeniu dziecka opuściła rodzinę i postanowiła rozwijać się zawodowo. Kilka lat temu rozpoczęła swoją karierę jako modelka i aktorka. Zasłynęła z umieszczania w sieci kontrowersyjnych filmów i zdjęć. Jej konto w serwisie Facebook obserwowało ponad 750 tysięcy ludzi, a treści jakie zamieszczała w Internecie, poddawane były nieustannej debacie ze względu na kontrowersje, jakie budziły w pakistańskim społeczeństwie. Qandeel niechętnie dzieliła się szczegółami ze swojego życia prywatnego, które dla wielu pozostawało zagadką. Jej popularność znacznie wzrosła, kiedy publicznie ogłosiła, w wypadku wygranej Pakistanu z Indiami w meczu krykieta rozbierze się przed kamerami.

Hamna Zubair, redaktor kolumny poświęconej kulturze w pakistańskim dzienniku Dawn, która często pisywała teksty poświęcone Qandeel, wspomina, że Baloch była świadoma „swojej zdolności do przekazania pewnej wiadomości, o tym, co oznacza być kobietą w Pakistanie”. Sama Qandeel 14. Lipca tego roku nazwała się „nowoczesną feministką”. W ostatnim czasie falę kontrowersji wywołało zdjęcie, które Baloch umieściła na jednym ze swoich kont na portalu społecznościowym, a na którym pozuje ze znanym muftim Abdulem Qavi.

28 lipca podczas konferencji prasowej Qandeel poinformowała, że regularnie otrzymuje groźby od nieznanych ludzi, jak również zażądała ochrony ze strony policji. W nocy z 15 na 16 lipca została zamordowana przez własnego brata poprzez uduszenie. Zgon zgłosił ojciec kobiety, który o morderstwo oskarżył jej braci Waseema i Aslama Shaheena, którzy według niego mieli ją zabić dla pieniędzy. Sam o Qandeel powiedział, że „moja córka była dzielna i nie zapomnę ani nie wybaczę jej brutalnego morderstwa”. Jeszcze tego samego dnia do zbrodni przyznał się jeden z braci Qandeel, Waseem, który wyznał, że zabił ją, ponieważ przyniosła hańbę rodzinie.

Qandeel Baloch była ważną postacią dla pakistańskich feministek. Madiha Tahir, współzałożycielka feministycznego magazynu Tanqeed, nazwała ją „odważną feministką prowokatorką”, która ujawniała „hipokryzję” społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn, a w szczególności duchowieństwo. „Była kobietą z klasy pracującej, która odważyła się być po prostu sobą” dodała Tahir.

Śmierć Qandeel wywołała poruszenie na całym świecie. Informowały o niej nie tylko media pakistańskie, ale również zachodnie takie jak BBC czy CNN. Morderstwo Baloch przykuło także uwagę polskich serwisów plotkarskich, gazet i radia.

Źródła:
http://www.bbc.com/news/world-asia-36818507
http://edition.cnn.com/2016/07/16/asia/pakistan-qandeel-baloch-murder/
http://www.dawn.com/news/1271223/qandeels-father-nominates-his-two-sons-in-daughters-murder-lodges-fir
http://www.dawn.com/news/1271391/strangled-qandeel-after-drugging-her-brother-confesses
http://www.pudelek.pl/artykul/95365/brat_pakistanskiej_kim_kardashian_oczywiscie_ze_ja_udusilem_nie_wstydze_sie_tego/
http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/brat-zamordowal-modelke-qandeel-baloch-porownywana-byla-do-kardashian/8jw06wn
http://www.rmf.fm/magazyn/news,5159,pakistanska-kim-kardashian-zamordowana-miala-26-lat.html

Sri Lanka: memorandum porozumienia między Indiami a Sri Lanką

W ubiegłym tygodniu Indie i Sri Lanka podpisały memorandum porozumienia dla promocji Ramajany. Najnowsze plany Indii zakładają zintensyfikowany rozwój infrastruktury w miejscach związanych z jednym z ważniejszych sanskryckich eposów – Ramajaną. W tym celu Indie podpisały ze Sri Lanką porozumienie, w którym obie strony zobowiązały się do zgodnej współpracy na rzecz promocji Ramajany.

Ministerstwo Turystyki w Indiach poinformowało, że Sri Lanka zaproponowała kilka miejsc, które miałyby zostać uwzględnione w tzw. pasie Ramajany, aby dopełnić religijny szlak. Wszystkie wiążą się z historią porwania Sity na Lankę. Rząd Sri Lanki ma zapewnić udogodnienia indyjskim gościom odwiedzającym Sri Lankę w celach odbycia wizyty w miejscach związanych z Ramajaną. Z drugiej strony rząd indyjski zobowiązał się do podobnych ułatwień dla gości ze Sri Lanki, odwiedzających miejsca szczególnie ważne dla buddyzmu, który wyznaje większość Lankijczyków.

Memorandum jest częścią większych planów Indii dotyczących uhonorowania miejsc związanych z postacią boskiego Ramy. Ministerstwo Turystyki Indii planuje budowę hinduskiego kompleksu religijnego na terenie Ajodhji, którego budowa ma pochłonąć ponad 2,4 miliarda rupii. Plany ministerstwa obejmują także rozbudowę infrastruktury w innych miastach związanych z Ramą – m.in. Baksar w stanie Bihar czy Rameśwaram w stanie Tamil Nadu.

Podpisane w ostatnim czasie porozumienie ma wpłynąć pozytywnie na stosunki dyplomatyczne między Indiami, a Sri Lanką, jak również wspomóc rozwój sektora turystycznego w obu krajach.

Źródła:
http://www.dailymirror.lk/112573/India-SL-sign-MoU-to-promote-significance-of-Ramayana
http://indiatoday.intoday.in/story/ramyana-india-sri-lanka-tourism/1/714449.html

Nepal: wotum nieufności wobec premiera Nepalu

12 lipca Maoistowska Komunistyczna Partia Nepalu (KPN-M) wycofała swoje poparcie dla koalicji rządzącej Komunistycznej Partii Nepalu (Zjednoczenia Marksistowsko-Leninowskiego). Dzień później opozycyjny Kongres Nepalski, Maoistowska Komunistyczna Partia Nepalu i Zjednoczenie Marksistowsko–Leninowskie ogłosiły wotum nieufności wobec premiera Kadka Prasada Sharma Oli.

Siedmiopunktowe wotum zostało podpisane przez przewodniczącego KPN-M Paschę Kamala Dahala, w imieniu 284 posłów. Wśród oskarżeń wobec premiera wymienia się przede wszystkim niewypełnienie obietnicy utworzenia akceptowalnej dla wszystkich konstytucji. Dahal powołuje się również na łamanie wcześniejszego porozumienia najważniejszych partii: Kongresu Nepalskiego, partii Maoistowskiej i Marksistowsko-Leninowskiej. Oli , jako premier , zaczął prowadzić samodzielne rządy, wbrew porozumieniom najważniejszych partii i bez uwzględniania ich postulatów.

Po ogłoszeniu wotum główne partie są skłócone wobec dalszych działań rządu. Z powodu różnic między głównymi partiami, do końca tygodnia nie odbyły się obrady parlamentu. Podczas gdy Zjednoczenie Marksistowsko –Leninowskie chce najpierw zatwierdzić projekt budżetowy na nowy rok, Kongres Nepalski i Maoistyczna Komunistyczna Partia Nepalu chce najpierw odwołać premiera.

Zgodnie z regulacjami parlamentu, musi minąć 7 dni, by rozpocząć głosowanie nad wotum nieufności. W związku z tym rzecznik rządu Onsari Gharti Magar ogłosiła termin głosowania na 21 lipca.

Na wiadomość o wotum nieufności, część obywateli zareagowała protestami. W szczególności młodzież związana z Swatantra Yuva Abhiyaan (Niezależna Kampania Młodych) zgromadziła się w piątek, 15 lipca, na Maitighar Mandala w Katmandu, by wspierać premiera. Ich hasła skupiały się wokół zachowania kolacji i tym samym utrzymania stabilności rządu na następne pięć lat.

KP Sharma Oli jest pierwszym premierem w ramach nowoprzyjętej konstytucji Nepalu w dniu 11 października 2015 r.

Źródła:
https://thehimalayantimes.com/nepal/dahal-defends-nc-maoist-alliance-comes-down-heavily-upon-pm-oli/
https://thehimalayantimes.com/nepal/no-trust-motion-tabled-oli/
https://thehimalayantimes.com/kathmandu/house-discussion-no-confidence-motion-thursday/
https://thehimalayantimes.com/kathmandu/house-discuss-no-confidence-motion-three-days/
http://kathmandupost.ekantipur.com/news/2016-07-15/youths-extend-support-to-pm-oli-govt.html

Indie: Kerala wprowadza podatek na wysokokaloryczne produkty

Kerala, jako pierwszy stan w Indiach, będzie miał podatek wysokokaloryczne produkty. Niedawno wybrany rząd komunistyczny, 15 lipca wprowadził 14,5% podatek na hamburgery, pizzę, taco, pączki, kanapki i makarony sprzedawane przez globalne sieci restauracji szybkiej obsługi jak McDonald ‘s, Buerger King, Domino’ s i KFC.

Podatek ma na celu zachęcenie do świadomych wyborów żywieniowych i ograniczenia otyłości. Choć całkowity procent osób otyłych w tym stanie oscyluje na poziomie 4%, to władza zdecydowała się zareagować na gwałtownie rosnący trend zmieniających się nawyków żywieniowych wśród mieszkańców Kerali.

Stan ten, zgodnie z krajowymi badaniami zdrowia rodziny jest na drugim miejscy pod względem liczby osób cierpiących na otyłość. Pierwszą pozycję zajmuje Pendżab w północnej części Indii.
Marki, w które wymierzony jest podatek, są stosunkowo nowe w tym stanie, sprzeciwiają się wąskiemu zakresowi nowego podatku, wymierzonego tylko w globalne marki. Jak twierdzą, jest to przejaw dyskryminacji, gdyż lokalne restauracje, które również oferują bogate w tłuszcz jedzenie, nie są objęte takim podatkiem. Proponują, by zamiast nowego podatku, wprowadzić niższe ceny na zdrową żywność.
Władze nie są nadmiernie zaniepokojone krytyką. Podkreślają, że nowy podatek jest kierowana głównie do zamożnej części społeczeństwa, a jego głównym celem jest poprawa zdrowia publicznego i nakłonienia ludzi do myślenia o tym, co jedzą. Władze zapowiadają również w niedalekiej przyszłości rozszerzenie zakresu produktów obłożonych podatkiem, w tym wysoko przetworzonych wyrobów mącznych i słodkich napojów.

Źródła:
http://www.bbc.com/news/world-asia-india-36771843
https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2016/07/13/a-tax-on-your-burger-indian-state-of-kerala-announces-countrys-first-fat-tax/
http://www.usatoday.com/story/news/nation-now/2016/07/12/india-introduces-fat-tax-curb-obesity/86981648/

Milena Borkowska, Katarzyna Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
M. Borkowska, K. Dombrowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #2 Reviewed by on 18 lipca 2016 .

Pakistan: Pakistan ogłasza Burzanu Waniego męczennikiem. 19 lipca czarnym dniem Śmierć Burhana Waniego, 22-letniego członka kaszmirskiej separatystycznej grupy Hizbul Mujahideen, wywołała falę oburzenia w Pakistanie. Wani zginął 8 lipca zastrzelony przez indyjskie wojsko, które ogłosiło wydarzenie „wielkim zwycięstwem w walce z separatystami w Indiach”. Strona pakistańska śmierć Waniego uznała za egzekucję bez procesu. Zdarzenie pociągnęło za

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź