Korea Pd news,News

Korea Południowa walczy z plastikiem

Źródło: flickr.com

Ministerstwo Środowiska Korei Południowej chce zwiększyć recykling. Seul rozprawi się z odpadami z tworzyw sztucznych. Ministerstwo było pod ostrzałem opinii publicznej za nieskuteczny środki zaradcze na pilny problem z odpadami.

Ministerstwo Środowiska Korei Południowej przedstawiło system oceny recyklingu produktów w celu zwiększenia ich ponownego wykorzystania. Związane jest to z kryzysem związanym z odpadami z tworzyw sztucznych. W ramach trzyletniej inicjatywy od 2018 do 2020 roku Ministerstwo Środowiska upomina producentów już na etapie projektowania i sprawdza co dzieje się z produktami pochodzącymi z recyklingu, gdy są one odrzucane.

Ministerstwo poinformowało w środę (25.04), że uruchomiło czterostopniowy system oceny. Po dokonaniu oceny produktów ministerstwo planuje zarekomendować ulepszenia firmom produkcyjnym. Jeśli nie zastosują się do zaleceń, zostaną one ujawnione w Internecie i mediach. Jednocześnie ministerstwo będzie promować tych, którzy wdrażają zalecenia. Ministerstwo wyszło z taką inicjatywą, ponieważ w Korei pojawiły się ogromne ilości plastikowych śmieci z powodu styczniowej decyzji Chin o zakazie importu odpadów.

Zgodnie z planem ministerstwo śledzić będzie 10 typów produktów recyklingowych. W pierwszym roku zostaną poddane ocenie butelki PET, butelki z detergentem PET, tace styropianowe, opakowania z PCV oraz pojemniki z polipropylenu, polietylenu i polistyrenu. To one zostały w zeszłym roku wybrane przez firmy recyklingowe jako najtrudniejsze produkty do ponownego wykorzystania. W drugim roku podlegać przeglądowi ministerstwa będą sterylizowane opakowania papierowe, lodówki i kasety z tonerem, a w następnym bidety i części samochodowe.

Ministerstwo twierdzi, że producenci tych produktów mieszają je z różnymi materiałami i używają etykiet, których nie można łatwo odłączyć, co ogranicza możliwość ich recyklingu. Ponadto zastosowanie materiałów kolorowych i powłokowych również sprawia kłopoty firmom recyklingowym. Aby rozwiązać te problemy, ministerstwo planuje nakłonić producentów do użycia bezbarwnego, pojedynczego materiału do pakowania oraz łatwych do odłączenia etykiet. Postanowiło ono także zrewidować przepisy obniżające jakość butelek PET za pomocą kleju do etykiet.

Także rząd metropolitalny Seulu bierze się do walki z nadmiarem plastiku. Miasto planuje poszerzenie kampanii mających na celu ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Planuje też kontrolować sklepy, które rozdają darmowe plastikowe torby. Sprawdzone zostaną wszystkie sklepy o powierzchni większej niż 33 metry kwadratowe, w tym apteki. Właściciele firm naruszający regułę otrzymują grzywny w wysokości do 300 000 wonów (1000 zł).
– Wzmocnimy nasze kampanie, nakłaniając ludzi do korzystania z papierowych toreb i pudełek, i karząc placówki, które oferują plastikowe torby za darmo – powiedział urzędnik miejski.

Miasto zażąda również od dużych firm, w tym centrów dystrybucji, księgarni i domów towarowych, ograniczenia importu plastikowych toreb i poprosi o używanie papierowych toreb i pudełek. Na podstawie statystyk opublikowanych w 2015 roku przeciętny Koreańczyk wziął do domu 420 plastikowych toreb rocznie, co stanowiło liczbę sześć razy większą niż w Niemczech i 105 razy większą niż w Finlandii. Miasto zainstaluje także systemy odprowadzania wody deszczowej w budynkach rządowych, aby pomóc w usunięciu wody deszczowej z parasoli. Tylko w ubiegłym roku ponad 291 000 plastikowych toreb używanych do pokrycia mokrych parasoli zostało rozdystrybuowanych w budynkach wokół stolicy.

Od przyszłego miesiąca ruszą kampanie przeciw plastikowym torbom pod hasłem „odrzucanie plastikowych torebek i przygotowywanie koszy na zakupy„. Mają się one odbywać na tradycyjnych placach targowych i wydarzeniach w stolicy.
– Planujemy również promowanie kampanii redukcji zużycia plastikowych worków poprzez reklamy w metrze, w autobusach i na wyświetlaczach elektronicznych zainstalowanych w całym mieście, a także poprzez zahamowanie nadmiernego pakowania produktów – powiedział urzędnik miejski.

 

Opracowała: Małgorzata Opałka
Źródło: koreatimes.co.kr

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia
Korea Południowa walczy z plastikiem Reviewed by on 4 maja 2018 .

Ministerstwo Środowiska Korei Południowej chce zwiększyć recykling. Seul rozprawi się z odpadami z tworzyw sztucznych. Ministerstwo było pod ostrzałem opinii publicznej za nieskuteczny środki zaradcze na pilny problem z odpadami. Ministerstwo Środowiska Korei Południowej przedstawiło system oceny recyklingu produktów w celu zwiększenia ich ponownego wykorzystania. Związane jest to z kryzysem związanym z odpadami z tworzyw sztucznych. W

Udostępnij:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź