Korea Pd news

Korea Południowa najbardziej konkurencyjna w Azji – RAPORT

Wzrost PKB Korei PołudniowejGospodarka Korei Południowej jest najbardziej konkurencyjna w całej Azji, także w porównaniu z Chinami i Japonią – wynika z raportu, opublikowanego podczas Boao Forum. To organizowane w Chinach forum ekonomiczne pretenduje do bycia „azjatyckim Davos”, biorą w nim udziały przedstawiciele władz azjatyckich państw i przedsiębiorcy.

Korea Południowa zajęła wysokie miejsca we wszystkich kryteriach branych pod uwagę przez autorów raportu. Koreańczycy zajęli pierwszą pozycję w kategorii „zarządzanie biznesem”, drugie w dziedzinie kapitału ludzkiego oraz innowacji. Nieco niżej, choć też wysoko sklasyfikowano Koreę w rankingu sprawdzającym stan wskaźników makroekonomicznych (5. miejsce) oraz poziom rozwoju społecznego (6. pozycja).

Przeczytaj koniecznie: N. Levi: Perspektywy współpracy między Polską a Koreą Południową

W corocznym raporcie o konkurencyjności azjatyckich gospodarek sklasyfikowano 35 państw. Za Koreą Południową uplasowały się Tajwan, Japonia, Singapur i Hongkong. Uważane dość powszechnie za najbardziej konkurencyjne na świecie Chiny zajęły w rankingu dopiero 11. miejsce. Ze względu na jaskrawo złą lub trudną do rzetelnej oceny sytuację gospodarczą, państwa takie jak Korea Północna, Jemen czy Birma znalazły się poza klasyfikacją.

Marta Polkowska
Źrodło: The Korea Times

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Południowa najbardziej konkurencyjna w Azji – RAPORT Reviewed by on 8 kwietnia 2011 .

Gospodarka Korei Południowej jest najbardziej konkurencyjna w całej Azji, także w porównaniu z Chinami i Japonią – wynika z raportu, opublikowanego podczas Boao Forum. To organizowane w Chinach forum ekonomiczne pretenduje do bycia „azjatyckim Davos”, biorą w nim udziały przedstawiciele władz azjatyckich państw i przedsiębiorcy. Korea Południowa zajęła wysokie miejsca we wszystkich kryteriach branych pod

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • POST USUNIETY ZE WZGLEDU NA ARGUMENTACJE AD PERSONAM.
  OD TEJ PORY WSZYSTKIE KOMENTARZE NIE ODNOSZACE SIE DO ZAGADNIEN MERYTORYCZNYCH BEDA USUWANE, A OSOBY PISZACE POD KILKOMA NICKAMI BEDA UJAWNIANE Z NAZWY.

  SERDECZNIE POZDRAWIAMY I ZYCZYMY UDANYCH OWOCNYCH DYSKUSJI,
  CSPA

 • Czytałem i komentowałem ten bardzo ważny artykuł. Korea Pd. to kraj, który przez szereg dekad inwestował w infrastrukturę, badania i rozwój, oświatę. Podejmował konkretne działania na rzecz rodzimej przedsiębiorczości. Dlatego dziś ten kraj ma sukcesy widoczne gołym okiem. Wg najnowszych danych WIPO, Korea Pd. to piąty kraj świata i trzeci w Azji pod względem liczby zgłaszanych patentów (55 razy więcej niż w Polsce). Wobec powyższego trudno się dziwić sukcesom i miażdżacej nadwyżce Korei Pd. w handlu z Polską. W końcu importujemy stamtąd produkty zaawansowanych technologii (elektronika, sprzęt AGD, telekomunikacja, samochody i części zamienne, silniki okrętowe, maszyny etc.), a co tam eksportujemy? Żytniówkę? Marynowane grzyby? Palety? Niemnogo jak na podobno 38-milionowy kraj z mesjańskimi ambicjami. ;-) Ech, gdyby tak udało nam się tam wyeksportować oszołomów z różnych partii politycznych. Za darmo, co ja mówię, z dopłatą dla odbiorcy!

  • Zgadzam się w ocenie Korei Pd. natomiast już pisałem wielokrotnie, na co Pan nie odpowiedział o niezbyt adekwatnym przełożeniu ilości patentów na rzeczywisty rozwój technologiczny. Jako przykłady podawałem statystyki, z których wynikało że najwięcej patentów w latach 80. i 70. zgłaszał Związek Radziecki, a w latach 70. PRL miał dużo więcej patentów niż obecnie.

   • Avatar Zyggi

    Zgadzam się, że te liczby nie są do końca adekwatne w relacji do rozwoju technologii, jednak wiele o nim mówią. Przykłady ZSRR i PRL nie są chyba zbyt trafne, bo były to kraje o wyższym stopniu militaryzacji gospodarki niż w krajach wysoko rozwiniętych. Z kolei wiele zgłaszanych patentów po prostu nigdy nie wdrażano (vide: słynna turbinka Kowalskiego). Wreszcie były przypadki, gdy więcej przedsiębiorstw z „bratnich” krajów pracowało (z różnym wkładem poszczególnych stron) nad jednym patentem i każda z nich rejestrowała go w swoim kraju pod inną nazwą. Czy można w tej sytuacji dziwic się, że nawet Kuba i Mongolia zgłaszały ileś tam patentów rocznie, skoro tamtejsze przedsiębiorstwa dostawały „gotowce” od Polaków, Czechów, Węgrów czy NRD-owców? Ale taka była idea: niech świat widzi, że dzięki socjalizmowi nawet Mongołowie i Kubańczycy mają technikę jak się patrzy. :-)
    Znam zabawny przypadek z lat 80-tych, który to ilustruje. Opowiedział mi go znajomy, za komuny kierownik działu w bydgoskiej Eltrze. Otóż przy okazji wizyty polskiej delegacji w Sofii polscy inżynierowie hojnie dzielili się doświadczeniami z bułgarskimi kolegami. Wszystko było w porządku, po części roboczej przyszedł czas na częśc rozrywkową. Tu Bułgarzy jako naród z natury wesoły, okazali się niezrównani… W efekcie jeden z szefów którejś tam izby gospodarczej z Warszawy biegał nawet nago po sofijskim hotelu, co po powrocie przypłacił utratą stanowiska. Ale Bułgarzy jak na słowiańskie dusze przystało, patrzeli na te i inne ekscesy z wyrozumiałością. Gościom radzieckim zdarzały się przecież gorsze wpadki… Za rok Polacy pojechali do Sofii ponownie i okazało się, że cała dokumentacja… przeleżała okrągły rok w szafie dyrektora fabryki. Co absolutnie nie przeszkodziło w rejestracji zawartego w niej patentu, tyle że z ponad rocznym poślizgiem. W końcu kto jak kto, ale Bułgarzy cenią bardziej przyjemne zajęcia niż mozolne ślęczenie nad papierami. Ale z drugiej strony czy można miec to za złe ludziom, którzy po paru dniach znajomości potrafili człowiekowi zaoferowac darmowy tydzień na podwarneńskiej daczy, goszcząc czym tylko mogli? :-)

   • Avatar Zyggi

    P.S. Jeśli chodzi o rozwój technologii w Korei Pd., to kraj ten należy do wiodących w przemyśle elektronicznym (najcieńsze w świecie panele OLED firmy LG, najszybsze układy pamięci firm Samsung i Hynix), w przem. kolejowym (superszybkie pociągi KTX-II produkowane przez Hyundai Rotem), czy też w telekomunikacji (najszybszy w świecie internet). W Korei Pd. znajduje się największa na świecie elektrownia słoneczna, a poza tym liczne elektrownie wiatrowe. Wykorzystuje się też energię pływów morskich. Poza tym Korea Pd. to lider budownictwa. Trzy najwyższe budynki świata zostały wybudowane przez grupę Samsung: Burj Khalifa w Dubaju (Zjedn. Emiraty Arabskie), tajwański Taipei 101 i malezyjskie Petronas Twin Towers.

Pozostaw odpowiedź