Korea Pn news

Korea Północna weźmie udział w tegorocznych Igrzyskach Azjatyckich w Inczhon

Korea Północna ogłosiła, iż zamierza wysłać swoją męską i żeńską drużynę siatkarską, aby uczestniczyć w Igrzyskach Azjatyckich we wrześniu w Inczhon. Jednocześnie zapytała o możliwość „pojednania” z Koreą Południową, chcąc polepszyć z nią stosunki.

źródło: ww.worldsquash.org

źródło: www.worldsquash.org

Korea Północna złożyła w imieniu Narodowej Komisji Obrony oficjalny wniosek o wstrzymanie „wzajemnych oszczerstw, zniesławień oraz ofensywnych działań wojskowych”. Pjongjang podnosi, że potwierdził swoją determinację, podejmując akcję jako pierwszy. Chociaż ostatnie ogłoszenie nie jest związane z żadnym „wzajemnym oczernianiem, zniesławieniem lub ofensywnym działaniem wojskowym”, warto zauważyć możliwość doprowadzenia do poprawy stosunków między Północą a Południem przez wzajemną miłość do sportu – charakterystycznego obszaru wymiany i współpracy pomiędzy nimi.

W całej historii stosunków pomiędzy Koreami sport był narzędziem zbliżenia.  Biorąc pod uwagę, że minęło 12 lat od czasu, gdy Korea Północna uczestniczyła w Igrzyskach Azjatyckich mających miejsce w Pusanie, jej udział w Inczhon jest szczególnie znaczący. Wysłane w 2002 roku 350 cheerleaderek razem z północnokoreańskimi sportowcami przyciągnął wielką uwagę Koreańczyków z Południa. Patrząc na historię, sport powodował przełomy w rozwiązywaniu konfliktów między Korea Północną a Koreą Południową. W 1990 roku w Seulu i Pjongjangu odbyły się przyjacielskie, międzynarodowe mecze; oba te kraje także stworzyły jednolity zespół i uczestniczyły w Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym w 1991 roku. Sportowcy z Północy i z Południa razem maszerowali podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Sydney w 2002 roku. Nawet we wrześniu ubiegłego roku, gdy współpraca pomiędzy tymi krajami była zagrożona, południowokoreański zespół podnoszący ciężary uczestniczył w wydarzeniu Puchar Azji w Pjongjangu.

Jeśli Igrzyska Azjatyckie są próbą pojednania się z Koreą Południową ze strony Korei Północnej, to  konferencja prasowa zwołana przez Kennetha Bae w Pjongjangu 20 stycznia może być postrzegana jako próba złagodzenia stosunków Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi (USA). – Nie zostałem zatrzymany bez powodu. Mam nadzieję, że rząd USA ściśle współpracuje z Koreą Północną, aby uwolnić mnie wcześniej – powiedział Bae, najdłużej zatrzymany przez Koreę Północną człowiek od wojny koreańskiej. Był to pierwszy raz, kiedy Bae publicznie zwrócił się o pomoc do rządu USA, a jego komentarze mogą wskazywać na zamiar dialogu Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Amerykański Departament Stanu dnia 20 stycznia orzekł, że Waszyngton jest gotów wysłać tam specjalnego wysłannika Roberta Kinga, aby starać się o uwolnienie Bae. Aktualnie urzędnicy amerykańscy oczekują na odpowiedź Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Ocenia się, że konferencja prasowa Bae odbyła się w celu pokazania chęci dialogu Korei Północnej ze Stanami Zjednoczonymi. Matka Bae odwiedziła syna w październiku 2013 roku, lecz nie była w stanie przyczynić się do jego uwolnienia, dlatego reakcja rządu jest teraz kluczowa.

Bae odwiedził Rasŏn, miasto północnokoreańskiej prowincji Południowy Hamgjong jako przewodnik w listopadzie 2012 roku. Został aresztowany i prowadzono wobec niego dochodzenie, gdyż jeden z turystów grupy, którą oprowadzał, posiadał dysk twardy zawierający prowokujące materiały. Bae został skazany na 15 lat więzienia przez sąd najwyższej instancji za akty „antypaństwowe” i obecnie znajduje się w więzieniu. – Jeżeli Korea Północna podejmuje kroki, aby uwolnić Kennetha Bae po jego konferencji prasowej, można to uznawać za rozpoczęcie przez nią pokojowych działań – powiedział anonimowo urzędnik Ministerstwa ds. Zjednoczenia.

Na podstawie: worldsquash.org
Opracowanie: Maria Gęgotek

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Korea Północna weźmie udział w tegorocznych Igrzyskach Azjatyckich w Inczhon Reviewed by on 21 stycznia 2014 .

Korea Północna ogłosiła, iż zamierza wysłać swoją męską i żeńską drużynę siatkarską, aby uczestniczyć w Igrzyskach Azjatyckich we wrześniu w Inczhon. Jednocześnie zapytała o możliwość „pojednania” z Koreą Południową, chcąc polepszyć z nią stosunki. Korea Północna złożyła w imieniu Narodowej Komisji Obrony oficjalny wniosek o wstrzymanie „wzajemnych oszczerstw, zniesławień oraz ofensywnych działań wojskowych”. Pjongjang podnosi,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź