Indie news,News

Kontrowersje w sprawie powołania Narodowego Centrum do Walki z Terroryzmem w Delhi

Osiągnięcie porozumienia w sprawie powołania Narodowego Centrum do spraw Walki z Terroryzmem w Delhi nadal wydaje się być odległe. Pomimo nieustających apeli premiera Manmohana Singha i ministra spraw wewnętrznych Palaniappana Chidambarama, o poszukiwanie płaszczyzny porozumienia, niezwiązane z Kongresem partie, sprawujące władzę w lokalnych zgromadzeniach określają projekt powołania Centrum w obecnej formie jako niemożliwy do zaakceptowania.

Spotkanie zwołane na dzisiaj, w celu przekonania części opornych przywódców stanów nie przyniosło jednak porozumienia. Wprawdzie premier rządu stanowego  w Chattisgarhu RamanSingh powiedział, że Indyjska Partia Ludowa (BJP) jest skłonna poprzeć projekt jeśli poprawki zgłaszane przez ta partię zostaną uwzględnione, ale i tak znaczna większość pozostałych dotychczasowych przeciwników  projektu nie zmieniło swojego stanowiska.

Premier Manmohan Singh wypowiadając się na temat Centrum powiedział, że nie jest to kwestia walki na linii centrum – stany, ale sprawa wymagająca współpracy, tak aby wyeliminować to zjawisko z życia publicznego. Ponadto wspomniał, że instytucja ta nie ma w żadnym wypadku na celu zastąpienia wewnętrznych organów stanowych powołanych do walki z terroryzmem, a jedynie ich wspieranie.

W swoim przemówieniu minister spraw wewnętrznych, główny promotor powołania Centrum Palaniappana Chidambaram zauważył, że terroryści nie zwracają uwagi na granice miedzy stanami podczas ataków oraz, że współpraca pomiędzy centrum, a stanami jest konieczna w celu zagwarantowania bezpieczeństwa. Jak zauważył w wielu przypadkach brak koordynacji działań umożliwia terrorystom znaczną swobodę działań.

Oskarżając władze centralne o zupełne nieliczenie się z niezależnością stanów, premier rządu stanowego Gudźaratu Narendra Modi powiedział, że powołanie Centrum jest przemyślanym pomysłem na sprowadzenie stanów do roli zależnych podmiotów, w rękach władz federalnych. Odnosząc się do projektu, stwierdził on ponadto, że jest on naruszeniem konstytucyjnie nakreślonego podziału kompetencji pomiędzy centrum, a stanami.

Przeciwstawiając się projektowi powołania Centrum, szefowa rządu stanu Tamil Nadu Jayalalithaa Jayaram oskarżyła władze w Delhi, o kroki w stronę wprowadzenia rządów autokratycznych i zażądała utworzenia komitetu premierów stanów, który miałby mieć udział w wypracowaniu ostatecznej wersji projektu. Poza tym sprzeciwiła się  ignorowaniu jej stanu przez władze w Delhi, stwierdzając, że nie otrzymała ona nawet kopii projektu powołania Centrum.

Premier stanu Orissa Navin Patnaik powiedział, że demokratyczne państwo nie daje swoim służbom specjalnym zbyt dużej swobody  działania. Tak samo Centrum do walki z Terroryzmem nie powinno być jego zdaniem częścią służb wywiadowczych.

 Źródło: The Hindu, Hindustan Times

Opracowanie: Konrad Leszczyński

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Kontrowersje w sprawie powołania Narodowego Centrum do Walki z Terroryzmem w Delhi Reviewed by on 5 maja 2012 .

Osiągnięcie porozumienia w sprawie powołania Narodowego Centrum do spraw Walki z Terroryzmem w Delhi nadal wydaje się być odległe. Pomimo nieustających apeli premiera Manmohana Singha i ministra spraw wewnętrznych Palaniappana Chidambarama, o poszukiwanie płaszczyzny porozumienia, niezwiązane z Kongresem partie, sprawujące władzę w lokalnych zgromadzeniach określają projekt powołania Centrum w obecnej formie jako niemożliwy do zaakceptowania. Spotkanie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Do przeciwników projektu należy również tradycyjnie problematyczna dla rządu premier Zachodniego Bengalu – Smt. Mamata Banerjee, szefowa Trinamool Congress (jak to tłumaczyć ?) i najważniejszy sojusznik Kongresu w koalicji.
  „”NCTC will destroy the federal structure as it is contradictory to federal system. I urge the government to withdraw it,” Banerjee told reporters.””

  Premierzy stanowi mówią o zamachu na federalizm, a tak naprawdę chodzi im o własną władzę. Służby federalne w krajach federalnych jak USA czy Rosja to standard i „oczywista oczywistość”.

  W Indiach tymczasem występują udzielni książęta, którym wydaje się że wygrywając wybory stanowe przejęli stan na własność. Szczególną złość budzą poczynania Banerjee, która rok temu na fali niechęci do rządzących stanem przez 30 lat komunistów wygrała wybory stanowe i została premier. Ostatnio głośna była sprawa aresztowania jakiegoś profesora uniwersytetu, który rozsyłał mailowo jej karykatury i został aresztowany.

Pozostaw odpowiedź