Artykuły,Publicystyka

K. Rokita: Czym żyje Japonia? Przegląd 5 najważniejszych spraw z Kraju Kwitnącej Wiśni

Ustawy w sprawie Japońskich Sił Samoobrony

Gorącym tematem w Japonii jest obecnie pakiet ustaw dotyczących obronności i bezpieczeństwa Japonii uchwalony przez rząd premiera Shinzo Abe. Zgodnie z nim Japońskie Siły Samoobrony rozszerzyły zakres swoich działań poza granice kraju i mogą teraz podjąć się tzw. zbiorowej samoobrony, czyli obrony swoich sojuszników. Przyjęte we wrześniu 2015 r. przepisy wywołały sprzeciw opinii publicznej i masowe protesty w kraju, a w kwietniu tego roku około 700 osób wszczęło prawne postępowanie w tej sprawie. Przeciwnicy tych zmian twierdzą, iż naruszają one konstytucję, która została mylnie zinterpretowana w tym celu. Gabinet premiera Abe podkreśla, że nowe przepisy wzmocnią sojusz Japonii z USA i zapewnią bezpieczeństwo w czasie niepewnych stosunków z sąsiadami. Głównym celem premiera jest teraz zmiana artykułu 9. ustawy zasadniczej, który reguluje funkcjonowanie Japońskich Sił Samoobrony. Projekt rewizji pacyfistycznej konstytucji został poparty przez konserwatywne lobby Nippon Kaigi.

Obecność Amerykanów na Okinawie

Pod koniec lipca armia Stanów Zjednoczonych ogłosiła oddanie 40km² lądu na Okinawie z powrotem w ręce rządu japońskiego. Będzie to największa powierzchnia wyspy zwrócona Japonii od czasu zakończenia amerykańskiej okupacji w 1972 r. Decyzja ta jest następstwem niedawnych anty-amerykańskich protestów w których wzięło udział przeszło 60 tys. mieszkańców Okinawy. Miały one związek z morderstwem 20-letniej kobiety w kwietniu tego roku, popełnionym przez byłego amerykańskiego żołnierza. Zbrodnia ta zaogniła sytuację na wyspie, której mieszkańcy od lat walczą z obecnością baz wojskowych USA oraz przestępstwami dokonywanymi przez amerykański personel. Okinawiańczycy sprzeciwiają się m. in. planowanemu od dawna przez USA przesunięciu bazy lotniczej Futenma do innej części wyspy. Jest to powodem konfliktu z rządem centralnym, który wkroczył ostatnio na drogę sądową pozywając gubernatora Okinawy Takeshi Onagę za nielegalne wstrzymanie prac budowlanych zastępczej bazy lotniczej. Obecnie w bazach wojskowych na Okinawie przebywa około 50 tys. Amerykanów, którzy zajmują aż 20% wyspy.

Spór chińsko-japoński o wyspy Senkaku

Trwa spór terytorialny pomiędzy Chinami i Japonią w sprawie wysp Senkaku (chińska nazwa Diayou) na Morzu Wschodniochińskim. Wyspy te należą obecnie do Japonii, ale Chińska Republika Ludowa rości sobie do nich prawo, jako do terytorium należącego kiedyś do chińskich dynastii Ming i Qing. Spór ten rozpoczął się w 1970 r., rok po tym jak opublikowano raport o prawdopodobnych dużych złożach ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie wokół wysp. Obecnie każde wtargnięcie chińskich statków na tereny japońskich wód terytorialnych wywołuje napięcie w relacjach chińsko-japońskich i protesty w obu krajach. Stany Zjednoczone ostrożnie podchodzą do całej sytuacji, unikając opowiedzenia się jednoznacznie po którejś ze stron. W wystosowanym ostatnio oświadczeniu przypomniały jednak o swoim sojuszu z Japonią i wyraziły zaniepokojenie zwiększoną ilością chińskich okrętów w pobliżu wysp.

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Orędzie cesarza Akihito

W wystąpieniu telewizyjnym nadanym 8 sierpnia cesarz Akihito wyraził obawy dotyczące własnego stanu zdrowia, który może utrudnić mu dalsze prowadzenie urzędu. W 10-minutowej przemowie 82-letni monarcha nie użył ani razu słowa „abdykacja”, ale jego refleksja nad zaawansowanym wiekiem i ograniczoną możliwością wypełniania obowiązków, była wyraźną aluzją do chęci opuszczenia tronu. Wystąpienie cesarza było szeroko komentowane w Japonii i na świecie. Od czasów Restauracji Meiji w 1868 r. żaden z cesarzy nie ogłosił abdykacji, a zgodnie z obowiązująca konstytucją japoński cesarz musi pozostać na tronie aż do śmierci. Premier Shinzo Abe w odpowiedzi na wystąpienie Akihito oświadczył, że biorąc pod uwagę wiek i ciężar obowiązków cesarza, należy dokładnie przemyśleć, co można w tej sytuacji zrobić. Dla Japonii może to oznaczać debatę na temat roli cesarza i obowiązującego systemu dziedziczenia tronu oraz początek poważnych zmian w konstytucji. To dopiero druga telewizyjna przemowa Akihito – pierwsza miała miejsce po wielkim trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie nuklearnej, które dotknęły wschodnią Japonię w marcu 2011 r.

Kwestia opieki społecznej i osób niepełnosprawnych

26 lipca uzbrojony w nóż mężczyzna zamordował 19 osób w domu opieki społecznej dla osób z upośledzeniem umysłowym w mieście Sagamihara w prefekturze Kanagawa. Sprawca i były pracownik tego ośrodka, Satoshi Uematsu, swoją zbrodnię określił jako formę „eutanazji”, której celem było usunięcie ludzi niepełnosprawnych z tego świata. Informacja o tej masakrze pojawiła się w nagłówkach wiadomości na całym świecie i zapoczątkowała debatę publiczną w Japonii na temat bezpieczeństwa w podobnych placówkach. Zwołany przez Ministerstwo Opieki Społecznej zespół ekspertów dyskutuje obecnie nad konkretnymi krokami, które należy podjąć, aby zapobiec podobnym atakom w przyszłości. Ministerstwo pracuje również nad programem dotacji na zwiększenie zabezpieczeń nie tylko w ośrodkach dla niepełnosprawnych, ale także w tych dla dzieci i osób starszych, szpitalach i klinikach. Inna kwestia, która jest poruszana w mediach w związku ze zbrodnią w Sagamiharze, związana jest z decyzją policji o nieujawnianiu nazwisk ofiar. Niektóre z rodzin ofiar nie chcą publicznie przyznawać się do krewnych z niepełnosprawnością, co potwierdza, że tego typu ludzie są w społeczeństwie japońskim tematem tabu.

Kinga Rokita, studentka kulturoznawstwa dalekowschodniego. Interesuje się problematyką społeczną i kulturową w Japonii. W wolnych chwilach uczy się japońskiego, zgłębia książki psychologiczne i podróżnicze. Pracowała jako wolontariuszka na Sri Lance i planuje podróże w inne rejony Azji. Dla CSPA pisze artykuły o Japonii na bieżące tematy społeczne, polityczne i kulturowe.

Udostępnij:
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Udostępnienia
K. Rokita: Czym żyje Japonia? Przegląd 5 najważniejszych spraw z Kraju Kwitnącej Wiśni Reviewed by on 27 sierpnia 2016 .

Ustawy w sprawie Japońskich Sił Samoobrony Gorącym tematem w Japonii jest obecnie pakiet ustaw dotyczących obronności i bezpieczeństwa Japonii uchwalony przez rząd premiera Shinzo Abe. Zgodnie z nim Japońskie Siły Samoobrony rozszerzyły zakres swoich działań poza granice kraju i mogą teraz podjąć się tzw. zbiorowej samoobrony, czyli obrony swoich sojuszników. Przyjęte we wrześniu 2015 r.

Udostępnij:
 • 21
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  21
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź