Komentarz eksperta,Top news

K. Palonka: Wizyta premiera Chin w Europie

 

Podróż premiera Li będzie dziewiątą wyprawą do Europy, a trzecią do samych Niemiec od początku jego kadencji, czyli od 2013 r. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiana jest jako równie częsty gość w Chinach. Przypomina się także, iż zarówno przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, jak i premier Belgii Charles Michel przebywali z wizytami w Chinach w 2016r.

Premier Li Kequiang odwiedził Niemcy 31 maja, a 1-2 czerwca weźmie udział w szczycie Chiny- UE w Brukseli,  spotka się w Brukseli również z Donaldem Tuskiem, który przewodniczy spotkaniu przywódców UE i Chin..

Media w Chinach przypominają, iż obecnie Europa zmaga się z wieloma wyzwaniami, wymieniając wśród nich m.in.: kryzys zadłużenia, problemy z uchodźcami oraz zagrożenie terroryzmem. Chińczycy zaliczają do obecnych problemów Starego Kontynentu także izolacjonizm wprowadzony przez administrację prezydenta USA Donalda Trump’a.

Jednak to rosnący protekcjonizm w Europie i USA budzi szczególny niepokój w Chinach.

Podkreśla się tam szkodliwość podtrzymania przez Unię antydumpingowych regulacji uderzających w chińskich producentów stali. Przypomina konieczność uszanowania przez Europę artykułu 15 z protokołu akcesyjnego podpisanego przez Chiny podczas wstępowania w 2001 r. do Światowej Organizacji Handlu – Chiny twierdzą, iż na jego podstawie 11 grudnia 2016 r. powinny zostać uznane za gospodarkę wolnorynkową.

Chiński plan reform pod nazwą „Made in China 2025”, dzięki któremu państwo z potentata produkcyjnego ma przeistoczyć się w producenta opierającego swą siłę na innowacjach, przypomina koncepcję „Przemysłu 4.0”, ogłoszoną przez Berlin w 2011 r. Podczas wizyty premiera Li w Niemczech w 2014 r. oba kraje zgodziły się, co do wagi cyfryzacji przemysłu w dalszej wzajemnej współpracy.

Niemieckie oraz chińskie ministerstwa w 2015 r. nawiązały współpracę dotyczącą inteligentnych metod produkcji, a od 2016r. rozpoczęto szereg projektów pilotażowych na tym polu między przedsiębiorstwami z obu krajów. Spodziewane jest m. in. podpisanie umowy o zakupie samochodów elektrycznych dla Chin.

Niemniej zakup przez chińską firmę niemieckiego producenta robotów przemysłowych Kuka  za sumę niemal 6 miliardów USD wzbudził poważne zaniepokojenie w Niemczech i spowodował zablokowanie podobnej transakcji , którą była oferta zakupu producenta półprzewodników Aixtron przez Fujian Grand Chip . Spowodowało to również restrykcje w postaci  wprowadzenia blokady zakupu większej niż 25% udziałów w ważnych strategicznie firmach przez kapitał zagraniczny (spoza UE). Podobną, specyficzną, metodę protekcjonizmu, stosują od dawna Stany Zjednoczone poprzez agencje CIFIUS. Która zablokowała szereg przejęć firm amerykańskich przez kapitał chiński.

Według chińskiego ministerstwa handlu Pekin zainwestował w Niemczech ponad 2,9 mld dolarów w 2016 r. notując blisko 260-proc. wzrost wobec 2015 r. W tym samym czasie Niemcy uruchomiły w Chinach 392 projekty o łącznej wartości 2,71 mld dolarów.

Globalnie inwestycje zagraniczne z Chin osiągnęły sumę 189 miliardów $ i już w 2015 roku przekroczyły sumę zagranicznych inwestycji w Chinach. W skali całej Unii Europejskiej obserwuje się  brak równowagi pomiędzy napływem inwestycji z Chin  (około 37 miliardów$ w 2016 roku 77%  wzrost) a inwestycjami europejskimi tamże (około 8,4 miliardów $ ). Dystrybucja inwestycji Chińskich w Europie ukazana na mapie poniżej daje do myślenia.

Brexit i postawa prezydenta USA jest przedmiotem obaw w Europie, a Niemcy maja szczególny powód do zaniepokojenia. (Konkurencja Wielkiej Brytanii i Niemiec w dziedzinie np. transportu lotniczego po podpisaniu porozumień pomiędzy Chinami i Londynem, może zagrozić wielkim europejskim liniom lotniczym). Dlatego poszukują nowych aliansowa. Wizyta premiera Indii w Niemczech nastąpiła zaledwie w przeddzień wizyty premiera Chin!

Chińskie media zwracają szczególną uwagę na ostatnie słowa kanclerz Merkel, wypowiedziane pod adresem Waszyngtonu, według których Europa nie będzie już mogła tak jak dotychczas liczyć na stałego sojusznika – USA – i konieczne będzie pokierowanie dalszymi losami kontynentu we własnym zakresie.

Ostatnim ważnym czynnikiem może być porozumienie klimatyczne, uznawane za ważne zarówno rzez Chiny jak i Europę a lekceważone przez nowy rząd USA.

Mamy wiec do czynienia ze skomplikowaną grą pomiędzy ochrona rynku i innowacyjnych technologii z jednej strony, pożądanym napływem kapitału, ale także zwiększenia dostępu dla inwestorów zagranicznych w Chinach ( np. poprzez istniejące tamże  restrykcje ograniczające dostęp  do zamówień publicznych tamże), porozumieniem w sprawach ochrony klimatu i  poszukiwaniem aliansu politycznego. Warto uważnie śledzić efekty spotkania w Brukseli.

fot. twitter.com/eucopresident

Udostępnij:
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  22
  Udostępnienia
K. Palonka: Wizyta premiera Chin w Europie Reviewed by on 1 czerwca 2017 .

  Podróż premiera Li będzie dziewiątą wyprawą do Europy, a trzecią do samych Niemiec od początku jego kadencji, czyli od 2013 r. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przedstawiana jest jako równie częsty gość w Chinach. Przypomina się także, iż zarówno przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, jak i premier Belgii Charles Michel przebywali z wizytami w Chinach

Udostępnij:
 • 22
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  22
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź