Komentarz eksperta,Top news

K. Palonka: Infrastruktura cyfrowa wokół Jedwabnego Szlaku- Szanse i zagrożenia

Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku (One Belt One Road –OBOR, znany także jako Belt and Road Initiative -BRI) funkcjonuje od kilku lat i można zaobserwować jego pierwsze, widoczne rezultaty. Mało jednak wiadomo o istotnym aspekcie, jakim jest stworzenie infrastruktury internetowej wspomagającej to całe ogromne przedsięwzięcie. Wiele chińskich firm już od jakiegoś czasu znajduje tu pole do działania budując infrastrukturę telekomunikacyjną, tworząc oprogramowanie sieci i dostarczając różnoraki sprzęt, co już wykreowało nazwę: Digital Silk Road lub Information Silk Road –Cyfrowy Jedwabny Szlak- CJK. Już w 2015 roku, podczas forum EU-Chiny dotyczącego rozwoju Internetu, wspominano o koncepcji globalnej sieci internetowej i rozbudowy adekwatnej infrastruktury wokół BRI.

Cały projekt definitywnie wymaga wielkich inwestycji w tym sektorze, ponieważ wiele państw zaangażowanych w OBOR dysponuje przestarzałą infrastrukturą telekomunikacyjną. Według danych International Telecommunication Union –ITU przestarzałe technologie i braki w infrastrukturze stanowią istotne „wąskie gardło” w sprawnej realizacji wielu przedsięwzięć. Poniższa tabela wskazuje na ogromne różnice w poziomie cyfryzacji krajów zaangażowanych w OBOR.

 

Poziom infrastruktury cyfrowej, mierzony m.in. dostępem do Internetu wśród gospodarstw domowych poszczególnych krajów, różni się znacznie. Dostęp do Internetu wśród gospodarstw domowych wynosi dla np. Singapuru 89,5%, a Afganistanu 3,9%. Zwraca przy tym uwagę wysoki poziom nasycenia Internetem w Rosji 72,1%, Kazachstanie 82,2% i Uzbekistanie 52,6% i relatywnie niski w Indiach 20%.

Kooperacja w ramach Jedwabnego Szlaku wymaga ogromnych inwestycji w tej sferze, poczynając od budowy międzynarodowych połączeń światłowodowych i telekomunikacyjnych oraz regulacji w sferze zarządzania sieciami i handlu internetowego.

Chiny deklarują chęć przeznaczenia znacznych funduszy na rozbudowę systemu, a chińskie firmy już zaczęły ożywioną działalność w całym regionie Azji.

Warto przypomnieć, że suma chińskich inwestycji zagranicznych już przekroczyła napływ takich inwestycji do Chin. Znaczna część ostatnio wypływających z Chin kapitałów inwestycyjnych (według oświadczenia Ministerstwa Handlu Chin) jest lokowana wokół projektów Jedwabnego Szlaku.

 

SUMA CHIŃSKICH INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH

Kapitał wypływający z Chin w miliardach USD

Problem w tym, że wszystkie zainteresowane kraje, choć zdają sobie sprawę z ryzyka, zostaną włączone w chiński system zarządzania Internetem, a zatem będą w pewnym stopniu zależne od chińskiej polityki w tym obszarze.

Chińskie firmy, zarówno prywatne jak i państwowe, są bardzo zaangażowane w budowę cyfrowej infrastruktury wokół OBOR. Największe państwowe giganty (China Mobile, China Telecom i China Unicom) mają już od 2010 roku w Hong Kongu bazy do operacji międzynarodowych. Prywatne kolosy (Huawei i ZTE), najwięksi dostawcy usług i urządzeń telekomunikacyjnych, generują około 55% swych przychodów z operacji międzynarodowych. Te ostatnie już od 2006 roku zaangażowały się w budowę sieci kabli optycznych w Afganistanie i Tadżykistanie. Rosja podpisała z Chinami umowę o utworzeniu najdłuższej na świecie optycznej sieci kablowej (Trans-Europe-Asia cable link).

Chiny rozważają również „Kosmiczny Jedwabny Szlak„ rozwijając kooperację w dziedzinie usług satelitarnych. Dokument podpisany w 2016 roku ujawnia, że Chiny planują stworzenie korytarza informacyjnego w przestrzeni kosmicznej (Space Information Corridor) wokół OBOR.1

Rozbudowa sieci połączeń stwarza nieprawdopodobne szanse dla chińskich firm operujących w sferze handlu internetowego (e-commerce). Według chińskich danych międzynarodowe transakcje firm, jak Alibaba czy JD.com, rosną w tempie 30% rocznie. (Ta ostatnia specjalizująca się w imporcie z USA, Australii i Europy posiada 256 hurtowni na terenie Chin). Jack Ma, założyciel Alibaba, niejednokrotnie oświadczał, że jest zainteresowany ekspansją firmy w Rosji, Europie i Azji Centralnej. Negocjuje on z rządem Malezji stworzenie Cyfrowej Strefy Wolnego handlu do 2019 roku.

Promocja internetowej sieci połączeń wokół idei Jedwabnego Szlaku ma dla Chin bez wątpienia znaczenie nie tylko ekonomiczne. Zaangażowanie finansowe i logistyczne w niewielki jak dotąd ich rozwój daje Chinom ogromną przewagę strategiczną. Inwestycje w tej sferze pozwolą w przyszłości nie tylko rozwinąć na wielką skalę operacje handlowe (w tym poprzez e-commerce), ale także bez wątpienia dadzą szanse na monitorowanie przepływających danych, przewidywanie działań militarnych i wpływanie na decyzje polityczne zaangażowanych krajów.

Rozbudowa międzynarodowej sieci połączeń internetowych w tak niedoinwestowanym regionie da Chinom trudne do oszacowania szanse w przyszłości.

 

1Nation considers space-based ‘Silk Road of satellites’ to provide data services, Jiang Jie, Global Times, 31 May 20

Zdjęcie: Yuri Samollov, System Lock, flickr.com

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia
K. Palonka: Infrastruktura cyfrowa wokół Jedwabnego Szlaku- Szanse i zagrożenia Reviewed by on 8 września 2017 .

Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku (One Belt One Road –OBOR, znany także jako Belt and Road Initiative -BRI) funkcjonuje od kilku lat i można zaobserwować jego pierwsze, widoczne rezultaty. Mało jednak wiadomo o istotnym aspekcie, jakim jest stworzenie infrastruktury internetowej wspomagającej to całe ogromne przedsięwzięcie. Wiele chińskich firm już od jakiegoś czasu znajduje tu pole do

Udostępnij:
 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  4
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź