Chiny news,Komentarz eksperta

K. Palonka: Chiny – Wielka Brytania: nowy układ handlowy

palonka_k28 czerwca br. Chiny podpisały z Wielką Brytania układ handlowy  w wysokości 1,4 miliarda funtów (2.2 miliarda dolarów). Premier Dawid Cameron ogłosił, ze jest to  wynikiem  oficjalnej  wizyty premiera Chin Wen Jiabao w tym kraju, w trakcie jego podróży po wybranych krajach Europy. Szczegóły umowy dotyczą miedzy innymi otworzenia przez Bank of China możliwości kredytowania przedsięwzięć  brytyjskiej grupy energetycznej BG  na terenie Chin do wysokości 1.5 miliarda dolarów. Premier Cameron ogłosił ponadto gotowość promowania inwestycji firm brytyjskich w Chinach, szczególnie w regionach odległych od Szanghaju czy Pekinu. W czasie rozmów w Wielkiej Brytanii nie uniknięto wymiany poglądów na temat praw człowieka i ochrony własności intelektualnej i postanowiono utworzyć stałą grupę zajmująca się tymi sprawami. Premier Wen obiecał osobiście popierać  tę współpracę  oraz działania firm brytyjskich, szczególnie w  dziedzinach rozwoju nowych technologii, podkreślił wszakże , iż obydwa kraje powinny respektować  swoją  odmienność.

Europejska podróż chińskiego premiera wzbudziła ożywiona dyskusje wśród prominentnych ośrodków decyzyjnych i opiniotwórczych Unii Europejskiej. The European Council on Foreign Relations (ECFR), jeden z liczących się think tank’ów ogłosił, że opublikuje wkrótce obszerny raport na temat zmiany strategii Chin wobec Europy. Już obecnie wiadomo, ze raport skoncentruje się na trzech grupach zagadnień.

– Polityka wobec wykupywania długu państwowego zadłużonych krajów Europy (Bond diplomacy). Chiny wykupiły spora część obligacji emitowanych przez rządy Grecji i Hiszpanii, ponadto obiecały również ostatnio kupić obligacje węgierskie. Stawia to je w pozycji kredytodawcy ostatniej szansy wobec polityków zadłużonych krajów. W tej sytuacji trudno spodziewać się konsensusu w ustalaniu jednolitej polityki UE wobec Chin.

– Polityka wobec bezpośrednich inwestycji chińskich (direct investments). Pięć lat temu skumulowana wielkość tych inwestycji wynosiła 1.3 miliarda dolarów, w tym roku tylko trzy największe kontrakty już przekroczyły tę wielkość.

– Polityka wobec przetargów na projekty finansowane przez rząd (Public procurements). Firmy zagraniczne nie maja w Chinach prawa stawać do przetargów publicznych podczas gdy w Europie taka zasada nie obowiązuje, tak wiec chińskie firmy wygrywające przetargi są finansowane przez państwowe subsydia lub przynajmniej przez europejskich podatników.

Według nieoficjalnych przecieków raport ECFR ma tytuł „Sięgają po Europę” i  nawiązuje do retoryki antykolonialnej z intencją wytworzenia w Europie obawy przed ekspansją Chin.

Rząd  brytyjski, wydaje się odległy od tego typu obaw. Dano do zrozumienia, że próby stosowania elementów protekcjonizmu nie będą przezeń akceptowane, szczególnie w przypadku przetargów publicznych. Premier oznajmił, że jego zdaniem chińskie inwestycje są czymś pozytywnym i nie należy się ich obawiać. Należy natomiast twardo dyskutować nad kwestiami praw człowieka w Chinach

Odmiennie postępują inne kraje Europy. Usiłując bronić rodzimych firm przed chińską konkurencją jednocześnie nie podejmują kwestii etycznych.

Wydaje się, ze postawa rządu premiera Camerona, bez wątpienia bardziej pragmatyczna, jest też bardziej sensowna. Rozwój stosunków handlowych i inwestycje nie są przecież jakimś „prezentem” dla Chin. Są one korzystne dla państw Europy. I choć oczywiście nie można przestać dyskutować o kwestiach spornych, takich jak uczciwy handel, subsydia rządowe lub manipulowanie walutą, trzeba sobie zdawać sprawę, że zamykanie gospodarek przed inwestycjami bądź eksportem nie przyniesie na pewno pozytywnych efektów gospodarczych.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Palonka: Chiny – Wielka Brytania: nowy układ handlowy Reviewed by on 29 czerwca 2011 .

28 czerwca br. Chiny podpisały z Wielką Brytania układ handlowy  w wysokości 1,4 miliarda funtów (2.2 miliarda dolarów). Premier Dawid Cameron ogłosił, ze jest to  wynikiem  oficjalnej  wizyty premiera Chin Wen Jiabao w tym kraju, w trakcie jego podróży po wybranych krajach Europy. Szczegóły umowy dotyczą miedzy innymi otworzenia przez Bank of China możliwości kredytowania

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 5

 • Wazniejsza niz wizyta w UK byla wczorajsza wizyta w Niemczech, gdzie nie tylko podpisano wieksze umowy, ale dodatkowo zainicjowano stale konsultacje miedzyrzadowe z ChRL (ktore Niemcy maja miedzy innymi z Francja i Polska). Wedlug mnie jest to wydarzenie strategiczne, gdyz na szczeblu rzadowym zaczynaja wspolpracowac dwaj najwieksi eksporterzy na swiecie. Jest wiele aspektow tejze wspolpracy, ktore wplyna na przyszly ksztalt tej czesci globu (zobaczymy gdzie znajdzie sie Rosja w tej perspektywie).
  Deal z UK to wedlug mnie raczej takia zaowalowana forma “polityki appeasementu“, gdyz jak wiadomo tandem US-UK zwolennikiem silnej Europy kontynentalnej nie jest (zgodnie ze swoimi interesami zreszta), ale Chinczycy swietnie to rozegrali dajac Brytyjczykom pieniadze i twarz (pojechali tam najpierw).
  Dla Polski moim zdaniem coraz bardziej scenariusz Chiny-Niemcy jest pozytywny zakladajac, ze wreszcie elity zauwaza iz stawianie na US-UK pociaga za soba coraz wiecej kosztow (na ktore nas nie stac) a mniej realnych benefitow (nie liczac slodkich slow o strategiczym partnerswie, z ktorych nic nie wynika). Natomiast granie z Niemcami moze byc bardzo dla Polski korzystne – zgodnie z zasada ze blizej ogniska mozna sie bardziej ogrzac, lub dla lubiacych Sun Tzu – if you can’t beat them, join them. :)

  Ponizej link do bardzo podobnego artykulu w economisice (trzeba dodac www)
  economist.com/blogs/charlemagne/2011/06/china-and-europe
  oraz serii poswieconej Chinsko-Europejskiej kooperacji
  economist.com/node/17902635
  economist.com/blogs/newsbook/2011/06/germany-and-china

 • Wielka Brytania w kwestii łamania praw człowieka jest z całą pewnością krajem wielce doświadczonym, i to w nieodległych czasach. Jeszcze 30 lat temu była potępiana za ich łamanie w Irlandii Płn. A ilu pamięta, że Margaret Thatcher w latach 70-tych była zwolennikiem kar cielesnych?

  • Wielkie mi mecyje … w Singapurze do dzisiaj stosuje się kary cielesne i zresztą bardzo dobrze … lepiej kaleczyć ciało niż duszę …. Delikwent dostanie 20 uderzeń kijem ratanowym i po sprawie …. po spędzeniu jednego roku w więzieniu ( pomijam już koszty utrzymania ) jeszcze bardziej się zdeprawuje i będziemy mieć większy problem niż na samym początku O_o
   Ja osobiście jestem za karami cielesnymi i za karą śmierci !!
   Na szczęście w krajach Azji w większości kara śmierci istnieje, szkoda, że znieśli tą karę w Hongkongu w 1994 roku.

   • Avatar rysiek

    Adamie

    nie wiem czy napewno mowicie o tym samym.

    kary cielesne w wychowaniu dzieciakow – dom i szkola, to nie, w wymiarze sprawiedliwosci jak najbardziej.

    zyjesz w azji, wiec temat ten powinien byc ci znany. ani moja zona, ani inni znajomi nie wspominaja milo swojego bitego dziecinstwa.
    tak sie dziwnie sklada, ze ci ludzie swoich dzieci juz nie bija. a chyba powinni, skoro wyszli na ludzi. a jednak oszczedzaja tego swoim pociechom.

   • Avatar Adam Izydorczyk

    Ryśku to jest nadzwyczaj rozbudowany temat, tylko nie wiem czy nadaje się na stronę CSPA. Czasami zdarzy się, że dzieciakowi trzeba dać klapsa, jeśli widzisz, że wchodzi każdemu na głowę … czy w Polsce jeszcze z 20 lat temu było inaczej ?! W szkole dostawało się drewnianą linijką na lekcjach, na w-f za przeklinanie – karne okrążenia boiska etc.etc.
    Istnieje granica w dawaniu „klapsa” i klaps ma być klapsem,a nie kończyć się na oiomie O_o

    Dzisiejsza młodzież w Chinach jest rozwydrzona do granic możliwości , potem dochodzi do takich sytuacji, że student po potrąceniu przechodnia zamiast mu pomóc, wyjmuje nóż i dobija ofiarę ( z 2 miesiące temu chodliwy temat w Chinach ) to jest właśnie te bezstresowe wychowanie, czyli róbta co chceta …. i już pierwsze efekty tego widać.
    W Polsce dokładnie to samo … kiedyś pewne sytuacje nie do pomyślenia, a dzisiaj normalność !!!

    Więc kary cielesne w wymiarze sprawiedliwości TAK, w wychowaniu dzieci też w pewnych przypadkach, ale oczywiście klaps ma być ostatecznością, a nie złotym środkiem !!

Pozostaw odpowiedź