Artykuły,Komentarz eksperta,Publicystyka,Top news

K. Palonka: Chińska waluta znów się wzmacnia – bilans bieżących przepływów zagranicznych

Wzrost wartości chińskiej waluty w stosunku do dolara (6,52 juany za US$ w styczniu 2018 z 6,92 w styczniu 2017) jest przedmiotem wielu dyskusji. Aby uporządkować nieco całą sprawę, należy spojrzeć co się stało i jakie procesy i działania rządu wpłynęły na tę zmianę.

W normalnych warunkach wartość waluty jest wypadkową wielu czynników, pozostających jednakże w obszarze przepływu obcych walut z kraju i do kraju.

Pierwszy obszar to oczywiście handel zagraniczny, czyli bilans eksportu i importu. Tutaj definitywnie Chiny niezmiennie utrzymywały przewagę eksportu nad importem. Chociaż import rósł w 2017 roku szybciej niż eksport. – Według agencji Bloomberg wzrost eksportu w skali rocznej to 10,8% , podczas gdy wzrost importu to aż 18,7%. Mimo różnic w dynamice, eksport w końcu 2017 roku znów przewyższał wartościowo import i nadwyżka w handlu wyniosła 2,87 tryliona juanów- czyli około 442,3milardy US$. W tym deficyt z USA wzrósł o 13%.) Dopiero w grudniu 2017 wartość eksportu znów przekroczyła wartość importu, ale nadwyżka importu w ostatnim roku mogła wpłynąć na spadkową tendencję wartości juana.

DYNAMIKA WZROSTU IMPORTU I EKSPORTU CHIN 2015-2017

Skąd w ostatnim czasie takie nadwyżki w imporcie? Otóż Chiny nadal pozostały ogromnym importerem surowców, z tym, że ostatnio importują surowce lepszej jakości, więc takie, których ceny są wyższe (wartość całkowita transakcji jest większa). I tak, mimo zmniejszenia inwestycji kapitałowych i zmniejszania produkcji stali w kraju (o ponad 100 milionów ton, w ramach polityki pro-ekologicznej). Chiny zwiększyły import wysokiej jakości stali i rudy żelaza. To pozwala również ograniczyć wydobycie węgla i zamykanie małych, nierentownych kopalni.

IMPORT RUDY ŻELAZA DO CHIN

Ograniczenie wydobycia węgla wymaga naturalnie przestawienie sektora energetycznego na inne, bardziej ekologiczne paliwa. I tak, Chiny w ostatnim roku stały się największym w świecie importerem paliw płynnych, wyprzedzając USA. (Import z Arabii Saudyjskiej, Rosji i Wenezueli wzrósł o 10% w skali roku, a niektóre bardzo optymistyczne prognozy przewidują nawet 75% wzrost w roku 2018!).

Sektor energetyczny kreuje także popyt na miedź (linie przesyłowe) i w latach 2005-2017 import tego metalu zwiększył się trzykrotnie.

IMPORT MIEDZI DO CHIN

Podobną dynamikę odnajdujemy w przemyśle rolno-spożywczym, gdzie Chiny stały się największym w świecie (65% globalnego handlu) importerem soi.

Pomimo tak znacznego wzrostu importu, Chiny zdołały w końcu 2017 roku utrzymać w skali globalnej przewagę eksportu nad importem.

Drugim obszarem badania jest przepływ międzynarodowego pieniądza w postaci inwestycji bezpośrednich i portfelowych. W ostatnich latach obserwowano ogromny odpływ pieniądza z Chin, będący strumieniem zagranicznych inwestycji chińskich głownie w USA i Europie Zachodniej. Zarówno państwowi jak i prywatni, mali i wielcy inwestorzy próbowali inwestować za granicą, wykorzystując chwilowe złagodzenie regulacji w sferze wywozu pieniędzy za granicę (Program „GO ABROAD”). Wielkie firmy państwowe i prywatne wykupywały udziały lub wręcz w całości przejmowały firmy zagraniczne, nie tylko w sektorze IT (słynna afera Kuka w Niemczech) czy surowcowym. Kupowano wielkie hotele (np. Waldorff Astoria na Manhattanie), producentów filmowych i drużyny piłki nożnej, nieruchomości w wielkich metropoliach i winnice we Francji. Mniejsi inwestorzy inwestowali na rynkach finansowych, a także brali udział w mniejszych transakcjach, głównie na rynku nieruchomości (częściowo obawiając się rozpętanej przez prezydenta Xi Jinpinga kampanii antykorupcyjnej). Nie wahano się przed zawyżaniem faktur importowych (różnice inkasowano za granicą) lub wręcz ryzykowano wywóz gotówki w walizce do Hong Kongu, gdzie można ja zamienić na pieniądz zagraniczny.

Imponujący wzrost; ponad trzykrotny w latach 2013 – 2016 chińskich inwestycji w Unii Europejskiej ukazuje grafika poniżej. Równocześnie widać lekki spadek europejskich inwestycji w Chinach.

INWESTYCJE CHIN W UE I INWESTYCJE UE W CHINACH

Statystyki wykazywały ogromne odpływy kapitału za granicę. (Poniżej pokazano część wywożona w dolarach USA i część w innych walutach: jasnoniebieski kolor). Jak wiadomo według szacunków, 1/3 rezerw walutowych Chin jest utrzymywana w innych walutach. Kilkaset miliardów dolarów wypłynęło z Chin, uszczuplając znacznie ogromne rezerwy walutowe kraju. Władze zareagowały w 2017 roku. W oficjalnych wypowiedziach uznano, że pora ukrócić „irracjonalne” inwestycje zagraniczne. Wielkie transfery (ponad 100mln US$) poddano skrupulatnej kontroli, na mniejsze nałożono limity wywozu (na przykład dla osób prywatnych ograniczenie wywozu do 50 000 US$ rocznie, ograniczono także od 1 stycznia limity na sumy wycofywane za granicą z bankomatów.)

ZMIANY W REZERWACH WALUTOWYCH CHIN

source;THE ECONOMIST; Jan 13 2018

W roku 2016 Ben Bernanke, były szef Rezerwy Federalnej- banku centralnego USA- prognozował, że nawet kontrola przepływów kapitałowych będzie dla Chin niedostatecznym narzędziem dla powstrzymania odpływu pieniądza, a tym samym spadku wartości waluty chińskiej na rynku międzynarodowym. Jak większość pesymistów mylił się także i tym razem. Ostrzejsze regulacje doprowadziły do ponownego wzrostu rezerw walutowych Chin (o około 142 miliardy US$) i osiągnęły sumę 3,14 trylionów. Waluta Kraju Środka umocniła się o 6% w stosunku do dolara. I pomimo „innowacyjnych” prób i metod, które wykorzystują sprytni przedsiębiorcy, aby wyprowadzić kapitał za granicę, wydaje się, że w ramach istniejących ograniczeń mali i wielcy inwestorzy chińscy nieco powściągnęli swe działania.

Nie bez znaczenia są również optymistyczne prognozy rozwojowe i wzrost eksportu Chin, związany między innymi z ambitnym programem Pasa i Szlaku, restrukturyzacją przemysłu ciężkiego, wyższymi cenami surowców i programami tanich mieszkań, zamykania tradycyjnych gałęzi przemysłu, wreszcie intensywnej ekspansji innowacji. To wszystko, mimo ogromnych problemów wewnętrznych, utrzyma stopę wzrostu gospodarczego i wartość juana przynajmniej w nadchodzącym roku.

Krystyna Palonka

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia
K. Palonka: Chińska waluta znów się wzmacnia – bilans bieżących przepływów zagranicznych Reviewed by on 31 stycznia 2018 .

Wzrost wartości chińskiej waluty w stosunku do dolara (6,52 juany za US$ w styczniu 2018 z 6,92 w styczniu 2017) jest przedmiotem wielu dyskusji. Aby uporządkować nieco całą sprawę, należy spojrzeć co się stało i jakie procesy i działania rządu wpłynęły na tę zmianę. W normalnych warunkach wartość waluty jest wypadkową wielu czynników, pozostających jednakże

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź