Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #8

G20: spotkanie ministrów finansów

W piątek oraz sobotę w Szanghaju spotkali się ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych krajów z grupy G20. Było to pierwsze spotkanie G20 w tym roku. Z racji zróżnicowanego poziomu wzrostu gospodarczego w krajach członkowskich występują rozbieżności dotyczące prowadzenia polityki pieniężnej. Dla przykładu w grudniu ubiegłego roku stopa procentowa Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku wzrosła, a w tej chwili Europejski Bank Centralny planuje wprowadzenie bardziej agresywnej polityki pieniężnej. Te różnice w krajach wysokorozwiniętych dostarczają wschodzącym gospodarkom różnych wyzwań. Zwraca się jednak uwagę, że G20 nie może przeobrazić się w mechanizm zarządzania kryzysowego, a istniejące zawirowania muszą zostać rozwiązane przez główne światowe gospodarki. W tym roku wszystkie spotkania G20 odbywają się w Chinach i to właśnie na Państwie Środka spoczywa odpowiedzialność za odgrywanie konstruktywnej roli. Ludowy Bank Chin (中国人民银行, Zhōng​guó​ Rén​mín​ Yín​hang) zorganizował konferencję prasową na dzień przed spotkaniem, podczas którego podkreślono, że obecne problemy z niestabilnością juana są pod ścisłą kontrolą. Wiceminister finansów Zhu Guangyao powiedział, że podczas spotkania główny nacisk zostanie położony na analizę międzynarodowej sytuacji gospodarczej oraz poszukiwanie rozwiązań dla jej problemów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (国际货币基金组织, Guó​jì​ Huò​bì​ Jī​jīn​ Zǔ​zhī) obniżył swoje prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego o 0,2% do 3,4%, również Bank Światowy zmienił swoje przewidywania. Ministrowie finansów oraz prezesi banków mają omówić sposoby ożywienia gospodarki oraz zbilansowania jej wzrostu.

http://www.mof.gov.cn/zhengwuxinxi/caizhengxinwen/201602/t20160226_1794847.html

http://finance.sina.com.cn/china/gncj/2016-02-26/doc-ifxpvysx1693685.shtml

Nieporozumienia na linii Pekin-Waszyngton bez większego wpływu na dalsze relacje

We wtorek minister spraw zagranicznych Wang Yi rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, której głównym punktem była wymiana poglądów z sekretarzem stanu Johnem Kerrym na temat charakteru i zakresu obopólnej współpracy. Wizyta Wanga jest o tyle ważna, że oba państwa reprezentują zwykle różne stanowiska na temat bieżących spraw na świecie. Ostatnio w zachodnich mediach pojawiły się krytyczne opinie na temat wdrożenia specjalnego systemu rakietowego na chińskiej wyspie Yongxing oraz umieszczenie radarów na niektórych wyspach i rafach archipelagu Nansha. Oliwy do ognia dolało Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies), amerykański think tank, według którego Państwo Środka zapewne wykorzysta te instalacje do monitorowania obszarów morskich i lądowych oraz wzmocnienia obronności kraju. Morze Południowochińskie od lat jest kwestią sporną między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Strona amerykańska często oskarżała Państwo Środka o militaryzację spornych obszarów na tym akwenie. W odpowiedzi na te oskarżenia Wang Yi stwierdził, że Amerykanie niepotrzebnie posyłają swoje okręty wojenne na terytorium Morza Południowochińskiego. Wang zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone powinny przestać ingerować w sporne kwestie terytorialne w Azji. John Kerry dyplomatycznie stwierdził, że państwom na pewno uda się dojść do porozumienia w problematycznych sprawach. Pomimo różnych nieporozumień państwa współpracują ze sobą. Podczas ostatniej wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w USA prezydent Barack Obama podkreślił, że ważne jest zacieśnienie kooperacji między państwami. Szczególnie istotna jest współzależność gospodarcza. Nie należy zapominać, że Chiny są obecnie największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych.

http://opinion.people.com.cn/n1/2016/0225/c1003-28149565.html

Stanowisko Ludowego Banku Chin w sprawie sytuacji gospodarczej

W piątek prezes Ludowego Banku Chin (中国人民银行, Zhōng​guó​ Rén​mín​ Yín​hang) Zhou Xiaochuan powiedział, że władze nadal poszukują optymalnych rozwiązań dla polityki monetarnej i odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej w Państwie Środka. Wypowiedz Zhou miała miejsce podczas konferencji prasowej w trakcie szczytu G20. Prezes stwierdził, że nie ma podstaw do dalszej deprecjacji juana. Chiny ciągle mają nadwyżkę obrotów bieżących oraz niską inflację. Zdaniem Zhou w odróżnieniu od wielu gospodarek na świecie, które są niestabilne i przeżywają wahania rynkowe, gospodarka Państwa Środka weszła w nowy etap, który zapewni rozwój w dobrym kierunku. W opinii prezesa nie ma też powodów do obaw w kwestii wielkości rezerw walutowych posiadanych przez Chiny. W zeszłym roku zanotowano znaczny spadek rezerw walutowych, co również nie umknęło opinii publicznej z zagranicy, jednakże w tej chwili sytuacja się unormowała. Chińskie rezerwy walutowe w 2015 roku zmniejszyły się o 500 miliardów dolarów.

http://news.sohu.com/20160227/n438678072.shtml

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Zapowiedź Forum Boao

Organizatorzy ogłosili, że tegoroczna edycja Forum Boao (Boao Forum for Asia, 博鳌亚洲论坛, Bó​’áo​ Yà​zhōu​ Lùn​tán) ma skupić się na zagadnieniach takich jak przyspieszenie wzrostu gospodarczego oraz pogłębienie dialogu między przedsiębiorcami. W tym roku za motyw przewodni obrano hasło: „Nowa przyszłość Azji: nowa dynamika, nowa wizja”. Forum Boao, będące chińskim odpowiednikiem szczytów w szwajcarskim Davos, odbędzie się 22-25 marca w miejscowości Boao w prowincji Hainan. Sekretariat do spraw forum podał informację, że ustanowiony nowy dialog z przedsiębiorcami ma dotyczyć dwunastu różnych dziedzin w tym m.in. rozwoju średnich i małych przedsiębiorstw oraz przemysłu. W każdym panelu dyskusyjnym ma brać udział od dwóch do trzech przedsiębiorców, którzy podzielą się ze zgromadzonymi refleksjami na temat prowadzonej przez nich działalności. Podczas forum omówione mają zostać propozycje rozwiązania licznych problemów, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w związku ze spowolnieniem gospodarczym w Państwie Środka.

http://www.chinanews.com/gn/2016/02-22/7767740.shtml

http://finance.21cn.com/webfocus/a/2016/0222/10/30648786.shtml

Stanowisko Chin wobec sytuacji w Syrii

Liu Jieyi, chiński dyplomata, w piątek wezwał do zawieszenia wrogich działań w Syrii i postępowania zgodnie z założeniami Rady Bezpieczeństwa ONZ (联合国, Lián​hé​guó). Zgodnie ze słowami chińskiego dyplomaty społeczność międzynarodowa powinna respektować rezolucję ONZ, a odpowiednie strony w Syrii powinny zapewnić bezpieczny dostęp do opieki humanitarnej dla cywilów i stworzyć odpowiednie warunki do podjęcia ponownych rozmów na temat porozumienia. Liu podkreślił, że główne państwa w regionie również powinny zaprzestać wzajemnej krytyki i obarczania siebie odpowiedzialnością, gdyż należy podjąć konkretne działania, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Staffan de Mistura powiedział, że ponowne rozmowy zostaną wznowione 7 marca. Według danych ONZ od marca 2011 roku w wyniku walk w Syrii zostało zabitych ok. 250 tys. osób.

http://world.people.com.cn/n1/2016/0227/c1002-28155059.html

http://news.xinhuanet.com/world/2016-02/27/c_1118175135.htm

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #8 Reviewed by on 28 lutego 2016 .

G20: spotkanie ministrów finansów W piątek oraz sobotę w Szanghaju spotkali się ministrowie finansów oraz prezesi banków centralnych krajów z grupy G20. Było to pierwsze spotkanie G20 w tym roku. Z racji zróżnicowanego poziomu wzrostu gospodarczego w krajach członkowskich występują rozbieżności dotyczące prowadzenia polityki pieniężnej. Dla przykładu w grudniu ubiegłego roku stopa procentowa Banku Rezerwy

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź