Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: Przegląd chiński #3 (19.01-23.01)

Xi Jinping w Arabii Saudyjskiej

W bieżącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w chińskiej prasie była wizyta Xi Jinpinga na Bliskim Wschodzie. 19.01 w Dzienniku Ludowym (人民日报, Rén​mín​ Rì​bào) pojawił się artykuł przewodniczącego zatytułowany: „Bądźmy dobrymi partnerami dla wspólnego rozwoju” (做共同发展的好伙伴, zuò gòng​tóng fā​zhǎn de hǎo huǒ​bàn). Na wstępie Xi podkreślił znaczenie Arabii Saudyjskiej, która w 1990 roku nawiązała stosunki dyplomatyczne z Państwem Środka. W 2013 roku Chiny stały się największym partnerem handlowym Arabii (wartość handlu dwustronnego wyniosła 61,1 mln USD). Ponadto państwa współpracują ze sobą w dziedzinie wymiany kulturalnej oraz międzyludzkiej. Kraje podjęły się również realizacji wspólnych projektów infrastrukturalnych, rozwijających rolnictwo, a chińska firma zajęła się budową połączenia kolejowego do Mekki. Xi Jinping podkreślił, że oba kraje mają ze sobą wiele wspólnego, są dużymi gospodarkami orientalnymi oraz podążają wyznaczonymi przez siebie ścieżkami rozwoju, aby zapewnić ludziom lepsze warunki życia. Arabia Saudyjska podobnie do Państwa Środka wprowadziła w życie plan pięcioletni ukierunkowany na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Jak stwierdził Xi, w interesie obu państw jest dalsze zacieśnienie współpracy w kolejnych dziedzinach, co pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści.

http://news.xinhuanet.com/world/2016-01/18/c_1117812832.htm

http://politics.people.com.cn/n1/2016/0119/c1001-28065063.html

 Chiński bank centralny wprowadza e-walutę

20.01 chiński bank centralny wydał orzeczenie, w którym zapowiedziano wprowadzenie e-waluty. Ma to doprowadzić do zmniejszenia kosztów obrotu tradycyjnych, papierowych pieniędzy oraz wzmocnić kontrolę podaży pieniądza. E-waluta (数字货币, shù​zì huò​bì) będzie używana w Internecie, jednakże ma się różnić od tego typu wirtualnych pieniędzy w innych zakątkach świata. Będzie używana nie tylko przy nabywania różnego rodzaju dóbr, ale także podczas transakcji biznesowych, a jej wykorzystanie nie będzie ograniczało się tylko do gier internetowych. Taki zabieg ma zwiększyć przejrzystość w operacjach gospodarczych, zapobiec praniu brudnych pieniędzy i uchylaniu się od płacenia podatków. Ponadto ma sprzyjać rozwojowi społeczeństwa oraz technologii.

http://www.pbc.gov.cn/goutongjiaoliu/113456/113469/3008070/index.html

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

 Wizyta Xi Jinpinga w Kairze

W czwartek (21.01) Xi Jinping pojawił się w Kairze, gdzie spotkał się z prezydentem Egiptu Abd al-Fattah as-Sisim. Głównym tematem rozmów było odnowienie przyjaźni pomiędzy krajami oraz omówienie najważniejszych obszarów współpracy pomiędzy Chinami a Egiptem. W swoim przemówieniu Xi powrócił do ostatnich spotkań z prezydentem Egiptu. Podkreślił, że obecnym celem jest podniesienie współpracy na wyższej poziom, który zapewni korzyści obu stronom. Dodał także, że Chiny chcą kontynuować współpracę z Egiptem, wzmocnić zaufanie i rozwinąć strategiczne współdziałanie. Egipt był pierwszym krajem arabskim, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Państwem Środka, a przez ostatnie 60 lat ta relacja przeszła liczne transformacje. Pomimo dynamiki zmian w sytuacji międzynarodowej oba kraje szanują się nawzajem. W ciągu sześciu dekad Chiny zapewniły krajom arabskim (Egipt, Arabia Saudyjska, Katar, Algieria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Sudan, Jordan i Irak) wsparcie w wysokości 25,4 mld RMB (około 4 mld USD). W 2014 roku wartość handlu pomiędzy krajami wyniósł 251,1 mld USD. Siedem krajów arabskich włączyło się w inicjatywę Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

http://paper.people.com.cn/rmrb/html/2016-01/20/nw.D110000renmrb_20160120_3-01.htm

http://politics.people.com.cn/n1/2016/0120/c1001-28071627.html

 Xi Jinping w Teheranie

23 stycznia Xi Jinping udał się do kolejnego kraju na Bliskim Wschodzie – Iranu. Celem wizyty jest omówienie i poszerzenie kolejnych dziedzin współpracy pomiędzy krajami. Jak podaje Dziennik Ludowy (人民日报, Rén​mín​ Rì​bào), relacje pomiędzy Chinami a Iranem stoją w obliczu zarówno nowych wyzwań, jak i nowych możliwości. W artykule zaznaczono, że „należy bardziej zacieśnić więzy, rozwinąć zaufanie polityczne oraz znaleźć nowe dziedziny współpracy”. Oba kraje podpisały porozumienie w sprawie projektu „Jeden pas, jeden szlak” (一带一路, yī​dài yī​lù) oraz inne dokumenty dotyczące wspólnych działań. Postępująca współpraca nastawiona na obustronne korzyści powinna obejmować kolejne dziedziny, takie jak handel dwustronny, energetyka, inwestycje i bezpieczeństwo. Dodatkowo podkreślono, że we wzajemnym interesie krajów jest utrzymanie sytuacji pokojowej oraz zapewnienie długoletnich i stabilnych rządów.

http://politics.people.com.cn/n1/2016/0124/c1024-28079205.html

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: Przegląd chiński #3 (19.01-23.01) Reviewed by on 24 stycznia 2016 .

Xi Jinping w Arabii Saudyjskiej W bieżącym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w chińskiej prasie była wizyta Xi Jinpinga na Bliskim Wschodzie. 19.01 w Dzienniku Ludowym (人民日报, Rén​mín​ Rì​bào) pojawił się artykuł przewodniczącego zatytułowany: „Bądźmy dobrymi partnerami dla wspólnego rozwoju” (做共同发展的好伙伴, zuò gòng​tóng fā​zhǎn de hǎo huǒ​bàn). Na wstępie Xi podkreślił znaczenie Arabii Saudyjskiej, która w 1990

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź