Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: przegląd chiński #21

Wang Yi w Kazachstanie

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się ze swoim kazachskim odpowiednikiem Erlanem Idrissovem celem omówienia sposobów zacieśnienia więzów między krajami. Kazachstan jest kolejnym państwem w Azji Środkowej, które odwiedził Wang w ostatnim czasie. W swoim oficjalnym przemówieniu minister podkreślił, że Chiny i Kazachstan są ważnymi partnerami strategicznymi, a co za tym idzie powinny żyć w przyjaźni. Państwo Środka docenia współpracę z Kazachstanem i chwali wszystkie osoby, które są w nią zaangażowane. Nie można jednak na tym spocząć, ważne jest znalezienie sposobu, który zgłębi jeszcze bardziej przyjaźń między krajami, jak również przyczyni się do lepszej ochrony wspólnych interesów oraz stanie się kolejnym etapem budowy relacji. Strona chińska ma nadzieję, że Kazachstan aktywnie się włączy w inicjatywę One Belt One Road, która może być udoskonaleniem jego własnego projektu – Nurly Zhol. Chiński minister zwrócił uwagę także na fakt, że potrzeby jakie obecnie stoją przed Kazachstanem, razem z chińskimi innowacjami, w szczególności tymi z zakresu infrastruktury, mogą pomóc państwu rozwinąć się. Obie strony mogłyby również podwoić wysiłki w kooperacji w dziedzinach łączności, rolnictwa, inwestycji i regionów granicznych. Ważna jest również wymiana kulturowa, międzyludzka: turystyczna i edukacyjna. Chiny poprą kandydaturę Kazachstanu w organizacji światowego Expo 2017. Wang dodał również, że istotne jest angażowanie się obu stron w ramach np. Szanghajskiej Organizacji Współpracy czy Konferencji ds. Współdziałania i Środków Budowy Zaufania w Azji (CICA), dzięki którym można prowadzić dialog na tematy takie jak utrzymanie sytuacji pokojowej, stabilności czy rozwoju. Strona kazachska również podkreśliła, że Chiny są traktowane jako przyjaciel nie tylko dobry, ale także dotrzymujący słowa. Z radością patrzy na propozycję aktywnego włączenia się w inicjatywę Nowego Jedwabnego Szlaku, który sprzyjałby rozwojowi regionalnemu. Kazachstan ma zamiar nadal utrzymywać dobre stosunki z Państwem Środka.

http://www.chinanews.com/gn/2016/05-22/7878802.shtml

Kolejny krok w relacjach Chiny-Argentyna

źródło: commons.wikimedia.org

źródło: commons.wikimedia.org

Argentyńskie władze wydały komunikat mówiący o tym, że kraj zamierza jeszcze bardziej zacieśnić więzy ze stroną chińską i oczekuje, że kooperacja z azjatyckim gigantem zostanie rozwinięta. Szef gabinetu ministerstwa rolnictwa i przemysłu Guillermo Bernaudo twierdzi, że „więzy z Chinami są ważnym, strategicznym punktem, więc ważny jest rozwój tego, co posiadamy [strona argentyńska] obecnie i zaaranżowanie spotkania pomiędzy szefami ministerstw, które są odpowiedzialne za handel, inwestycje i kooperację techniczną”. Guillermo Bernaudo jest również członkiem organizacji Mission to China, której celem jest nawiązywanie kontaktów ze stroną chińską i rozwój współpracy. Podkreślając potencjał Argentyny i jej gospodarki, Bernaudo napisał, że chińskie inwestycje mogłyby wykorzystać potencjał, jaki drzemie w sektorze produkcyjnym. Państwo Ameryki Łacińskiej ma nadzieje, że będzie mogło zwiększyć eksport produktów rolnych do Państwa Środka. W chwili obecnej Pekin jest mocno zaangażowany w pomoc Argentynie w procesie modernizacji kolei, inżynierii wodnej oraz energii nuklearnej. Oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1972 roku.

http://money.163.com/16/0519/17/BNEO9NJ200254TI5.html
http://world.huanqiu.com/article/2016-05/8957377.html
http://intl.ce.cn/qqss/201605/19/t20160519_11796172.shtml

Napięcie na linii Pekin-Tajpej

Komunistyczna Partia Chin przestrzegła tajwańskie władze na czele z Tsai Ing-wen, aby nie wzniecały niepotrzebnych konfliktów i rozwijały pokojowe relacje z Chinami kontynentalnymi. W artykule, który ukazał się na łamach „Dziennika Ludowego” władze podkreśliły, że „nie tylko będą słuchać co nowa liderka ma do powiedzenia, ale również tego co robi”. Komentarz ukazał się w związku z objęciem stanowiska prezydenta przez Tsai Ing-wen w piątek (20 maja). Dziennikarze „Dziennika Ludowego” zadali pytanie nowej liderce, czy zamierza zbliżyć się do Państwa Środka, a tym samym prowadzić do rozwoju Tajwanu, czy też prowadzić politykę, która poróżni obie strony. W artykule można również przeczytać, że jeżeli Tsai Ing-wen odetnie się od Chin, będzie to oznaczało konflikt interesów, a co za tym idzie może doprowadzić do niepokoju w regionie. Obywatele po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej obecnie czekają na wiadomość, jakie kroki będą podjęte przez liderkę. Pomimo że wielokrotnie podkreślała ona, że zamierza prowadzić pokojową politykę z Państwem Środka, to w opinii „Dziennika Ludowego” jednak widać, że odsuwa się od Konsensusu z 1992 roku.

http://news.sina.com.cn/c/gat/2016-05-20/doc-ifxskpkx7534429.shtml
http://china.zjol.com.cn/system/2016/05/18/021154724.shtml

Li Keqiang o zagranicznych przedsiębiorstwach

W środę (18 maja) premier Li Keqiang zapewnił, że zagraniczne przedsiębiorstwa nie będą dyskryminowane w Państwie Środka. Taka wypowiedź pojawiła się podczas spotkania z księciem Arabii Saudyjskiej Alwaleed Bin Talal Bin Abdulaziz Alsaudem, który jest prezesem Kingdom Holding Company. „Jeżeli przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Chinach, nieważne czy jest w rękach obywateli chińskich, czy też obcokrajowców, wszystkie będą traktowane w ten sam sposób” – powiedział Li. Wszystkie zagraniczne firmy są mile widziane w Chinach, gdyż płynie z nich kapitał, ale także różne innowacje, które wzbogacają rynek chiński. Li podkreślił, że Chiny są największą populacją oraz największym rynkiem konsumenckim, co może zachęcić nowych inwestorów. „Mamy nadzieję [władze chińskie], że zagraniczni przedsiębiorcy docenią nasz rynek i gospodarkę”.

http://www.kaixian.tv/gd/2016/0519/276066.html
http://news.takungpao.com/mainland/focus/2016-05/3321350.html

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: przegląd chiński #21 Reviewed by on 22 maja 2016 .

Wang Yi w Kazachstanie Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się ze swoim kazachskim odpowiednikiem Erlanem Idrissovem celem omówienia sposobów zacieśnienia więzów między krajami. Kazachstan jest kolejnym państwem w Azji Środkowej, które odwiedził Wang w ostatnim czasie. W swoim oficjalnym przemówieniu minister podkreślił, że Chiny i Kazachstan są ważnymi partnerami strategicznymi, a co za

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź