Artykuły,Publicystyka

K. Hajduk: przegląd chiński #14

Chiny, Japonia i Korea Południowa o wolnym handlu

Od wtorku do piątku (05.04-08.04) w Seulu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz chińskich, japońskich oraz południowokoreańskich, w trakcie którego omówiono kwestie dotyczące trójstronnego porozumienia o wolnym handlu (free trade agreement, FTA). Była to już dziesiąta runda negocjacji od czasu zaproponowania projektu w 2012 roku. W agendzie spotkania znalazło się 20 spraw kluczowych, wymagających największej uwagi, w tym m.in. liberalizacja handlu, kwestie sanitarne czy techniczne bariery dla handlu. W listopadzie ubiegłego roku przywódcy trzech zainteresowanych krajów jednogłośnie zdecydowali o konieczności przyspieszenia negocjacji i dojścia do porozumienia. Sumaryczne PKB Chin, Japonii oraz Korei Południowej odpowiada za 20% światowego oraz 70% azjatyckiego PKB. W seminarium zorganizowanym przez Sekretariat Trójstronnego Porozumienia wzięło udział 130 osób. Wśród nich znalazł się m.in. Yoo Myung-hee – dyrektor generalny dla negocjacji FTA z Ministerstwa Handlu, Przemysłu i Energii z Korei Południowej, Xiao Dong – zastępca prezesa chińskiej Izby Handlowej znajdującej się przy Departamencie Handlu Międzynarodowego oraz Spraw Gospodarczych, Tatsuo Sato – zastępca dyrektora generalnego z japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W pierwszej części seminarium zwracano uwagę na potrzebę osiągnięcia konsensusu w prowadzonych negocjacjach, ponieważ przyczyniłoby się to do wzrostu współpracy i zacieśnienia więzi. Druga sesja położyła nacisk na wzmocnienie kooperacji w regionie Azji i Pacyfiku.

http://www.rfa.org/mandarin/Xinwen/14-04082016151636.html

http://www.zaobao.com.sg/realtime/world/story20160408-602829

Sankcje na Koreę Północną

Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło wstrzymanie importu węgla, rudy żelaza i kilku innych minerałów z Korei Północnej. Chińczycy wprowadzili również zakaz eksportu paliwa lotniczego i produktów służących do stworzenia paliwa rakietowego, które mogłoby być przydatne w rozwoju północnokoreańskiego programu rakietowego. Decyzja ta jest wyrazem solidaryzowania się Chin z sankcjami nałożonymi przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na reżim Kim Dzong Una. W zeszłym miesiącu Rada Bezpieczeństwa nałożyła sankcje na Koreę Północną po nielegalnym przeprowadzeniu przez Koreańczyków prób jądrowej i rakietowej. Chińskie oświadczenie zostało wystosowane po tym, jak władze Korei Południowej poinformowały o kolejnych postępach w rozwoju potencjału rakietowego i nuklearnego Korei Północnej.

http://news.163.com/16/0405/17/BJTF8LQL00014AED.html

Źródło: commons.wikipedia.org

Źródło: commons.wikipedia.org

Reformy podatkowe

Li Keqiang wywiera coraz większy nacisk na władze finansowe i podatkowe, aby zreformowały VAT. Podczas piątkowej wizyty w Ministerstwie Finansów premier zaproponował, aby reformę podatku VAT, która została rozpoczęta w 2012 roku, rozszerzyć o agencje nieruchomości, firmy budowlane, serwisy finansowe i konsumenckie, a tym samym ominąć dublowanie się podatku. Aby się upewnić, że obciążenie podatkowe będzie zmniejszone w powyższych instytucjach, władze lokalne mają wprowadzić specjalne systemy kontroli. Rozszerzenie reform podatkowych, dzięki którym w tym roku szacuje się, że podatek będzie mniejszy o 76,9 mld dolarów, ma wpłynąć na rozwój gospodarczy, jak również sprzyjać zakładaniu własnych firm. Premier rozpoczął również poszukiwania rozwiązania kompromisowego, które pozwoli rozwinąć sektor innowacji powszechnego zastosowania oraz stworzyć „przyjazne środowisko pracownicze”. W warunkach obecnych zawirowań gospodarczych Chiny zdecydowały się na cięcia podatkowe. Szacuje się, że deficyt krajowy osiągnie 2,18 bln juanów w 2016 roku, czyli wzrośnie o 560 mld juanów w przeciągu 12 miesięcy.

http://www.moc.gov.cn/guowuyuanxinxi/201604/t20160406_2010179.html

Chiny i Szwajcaria ku lepszej współpracy

Państwo Środka oraz Szwajcaria zamierzają pogłębiać dotychczasową współpracować i działać na rzecz wspólnego rozwoju. Oświadczenie w tej sprawie ukazało się zaraz po przeprowadzonych rozmowach między Xi Jinpingiem a Johannem Schneider-Ammannem – prezydentem Szwajcarii, który przebywał z wizytą w Chinach od czwartku do niedzieli. Podczas rozmów przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej podkreślił, iż Szwajcaria jest jednym z pierwszych krajów zachodnich, który nawiązał współpracę z Chinami. Oba kraje postanowiły ze sobą współpracować, opierając swoje relacje na wzajemnym zaufaniu oraz wzajemnym uczeniu się. Xi stwierdził, że niewątpliwie do rozwoju współpracy przyczynił się wolny handel oraz stworzenie specjalnych „platform kooperacyjnych” w dziedzinie biznesu oraz dla szkolnictwa wyższego. Wśród obszarów, w których planuje się zwiększyć dalszą współpracę, wymienia się m.in. energetykę odnawialną, rolnictwo ekologiczne, ochronę środowiska, oszczędzanie energii oraz medycynę.

http://news.sina.com.cn/c/nd/2016-04-08/doc-ifxrcizs7086634.shtml

Katarzyna Hajduk

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Hajduk: przegląd chiński #14 Reviewed by on 10 kwietnia 2016 .

Chiny, Japonia i Korea Południowa o wolnym handlu Od wtorku do piątku (05.04-08.04) w Seulu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz chińskich, japońskich oraz południowokoreańskich, w trakcie którego omówiono kwestie dotyczące trójstronnego porozumienia o wolnym handlu (free trade agreement, FTA). Była to już dziesiąta runda negocjacji od czasu zaproponowania projektu w 2012 roku. W agendzie spotkania

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź