Artykuły,Publicystyka

K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #22

Sri Lanka

Wznowienie żądań o przyjęcie do wspólnoty GSP+

W dniach 13-14 marca b.r. w Kolombo odbyło się drugie spotkanie Working Group on Governance, Rule of Law and Human Rights w sprawie respektowania praw człowieka na Sri Lance.
Unia Europejska wezwała kraj do przedsięwzięcia konkretnych kroków w celu spełnienia warunków, które pozwolą odzyskać Sri Lance dostęp do systemu GSP+.

Generalny System Preferencji Celnych Unii Europejskiej, znany przede wszystkim pod nazwą GSP+, zapewnia towarom importowanym z krajów rozwijających się bezcłowy dostęp do rynków UE.
Sri Lanka miała już swój udział w systemie GSP+, aż do 2010 roku, kiedy Unia uznała za stosowne cofnąć decyzję o przynależności państwa do grupy objętej programem. Decyzja ta była motywowana ignorowaniem przez Sri Lankę apeli UE o przestrzeganie praw człowieka na terenie kraju.

Mangala Samaraweera, minister spraw zagranicznych, na wtorkowym spotkaniu potwierdził polityczne zaangażowanie Sri Lanki w pracę nad reformami sektorów, których wymaga Unia. Są to przede wszystkim kwestie przestrzegania międzynarodowych konwencji praw człowieka w walce z terroryzmem, respektowania praw kobiet i dzieci oraz roszczeń związków zawodowych.

We wspólnym oświadczeniu, które ukazało się po spotkaniu, podkreślono, że obie strony są zainteresowane dalszą współpracą na rzecz promocji i ochrony praw człowieka – tak globalnie, jak i lokalnie. UE doceniła starania rządu Sri Lanki nad wdrażaniem kolejnych reform obejmujących różne obszary, włączając w to m. in. ratyfikację Międzynarodowej Konwencji w sprawie ochrony wszystkich osób przed wymuszonym zaginięciem (wymuszonym zaginięciem jest każda forma pozbawienia wolności przez funkcjonariuszy państwa, która sytuuję osobę poza ochroną prawną). Progres widać także dzięki przyjętej przez rząd ustawie o prawach osób niepełnosprawnych oraz o prawie do informacji.

W oświadczeniu wielokrotnie wspominano o potrzebie pojednania obu stron i o jednomyślności w sprawie jak najszybszego pełnego wdrożenia uchwały Rady Praw Człowieka ONZ z października 2015 roku. Unia Europejska zadeklarowała swoją gotowość do dalszej pomocy we wdrażaniu reform, włączając w to wsparcie finansowe.

Na spotkaniu pojawiła się także dyskusja dotycząca wyzwań, jakie nadal stoją przed rządem Sri Lanki, zanim będzie możliwe objęcie kraju systemem GSP+. To przede wszystkim sprostanie żądaniom UE dotyczącym wolności słowa, wolności mediów, respektowania praw mniejszości czy zaprzestania dyskryminacji kobiet.

Wniosek Sri Lanki o przyjęcie do wspólnoty państw objętych programem GSP+ jest teraz rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę. Do połowie maja b.r. obie instytucje planują przedyskutować ocenę obecnej sytuacji Sri Lanki wystawioną przez Komisję Europejską.

Źródła:

http://www.adaderana.lk/news/39615/sri-lanka-urged-to-make-concrete-progress-to-regain-gsp

http://ec.europa.eu/poland/news/170111_sri_lanka_en

http://newsfirst.lk/english/2017/03/eu-renews-call-concrete-progress-rights-ahead-gsp-verdict/163844

http://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/prawo_miedzynarodowe/polska_podpisala_miedzynarodowa_konwencje_w_sprawie_ochrony_wszystkich_osob_przed_wymuszonym_zaginieciem?channel=www

Indie

Płatny urlop macierzyński przedłużony do 26 tygodni

Indyjski parlament uchwalił ustawę, na mocy której płatny urlop macierzyński zostanie wydłużony ponad dwukrotnie, bo aż do 26 tygodni. Indie znajdą się wtedy na trzecim miejscu na świecie pod względem długości oferowanego urlopu macierzyńskiego, za Kanadą i Norwegią, gdzie trwa on odpowiednio 50 i 44 tygodnie.

Kobietom zatrudnionym na umowę o pracę do tej pory przysługiwał 12-tygodniowy urlop macierzyński. Zapis, który go wydłuża, jest nowelizacją Maternity Benefit Act, ustawy z 1961 roku, chroniącej prawa pracowniczek i zapewniającej im możliwość udania się na w pełni płatny urlop przeznaczony na opiekę nad dzieckiem.

Poprawka przegłosowana przez Lok Sabhę (izbę niższą parlamentu) w czwartek (9.03) dotyczy wyłącznie przedsiębiorstw dających posadę ponad 10 osobom. Zapis zobowiązuje także każdą firmę zatrudniającą ponad 50 pracowników zapewnić matce możliwość zostawienia dziecka w żłobku, w dokładnie określonej odległości od jej miejsca pracy. Kobieta ma prawo do czterech wizyt u swojego dziecka w ciągu dnia, włączając w to czas na odpoczynek dla niej samej.

Pracodawca ma też obowiązek zapewnić kobiecie możliwość wykonywania swoich obowiązków z domu, jeżeli tylko pozwala na to charakter pracy. Jest to opcja dla matek, które odbyły już urlop macierzyński; długość okresu, podczas którego kobieta może pracować zdalnie, zależy od umowy między nią a pracodawcą.

Minister Pracy Bandaru Dattatreya powiedział, że na kilka dni po międzynarodowym Dniu Kobiet składa w ten sposób na ich ręce „skromny podarunek”. 26-tygodniowy urlop będzie jednak przysługiwał jedynie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie kobieta dostanie już tylko 12 tygodni.

Aktywiści twierdzą, że nowe prawo zachęci kobiety do realizowania się zawodowo po porodzie. Badania przeprowadzone w zeszłym roku pokazują, że aż jedna czwarta Indusek porzuca drogę kariery na rzecz wychowania dzieci. Przeciwnicy ustawy wskazują jednak na niebezpieczeństwo rzadszego zatrudniania kobiet przez firmy, którym nie będzie się opłacało wypłacać pracownicom pełnej pensji przez 26 tygodni.

Przeważają jednak głosy pozytywnie oceniające nową ustawę. Maneka Gandhi, Ministra Rozwoju Kobiet i Dzieci skomentowała zapis, nazywając go „historycznym momentem” w indyjskiej polityce i mówiąc, że pomoże on tysiącom matek wychować zdrowe dzieci.

Z zapisu skorzysta około 1,8 miliona kobiet.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-india-39227964

http://www.thehindu.com/news/national/paid-maternity-leave-extended-to-26-weeks/article17437721.ece

http://www.ndtv.com/india-news/passage-of-maternity-bill-is-landmark-moment-prime-minister-narendra-modi-1668324

 

Indie/Pakistan

List pakistańskiej dziewczynki do premiera Modiego

W ubiegłą środę (15.03) indyjski dziennik Hindustan Times poinformował o dość niecodziennym zdarzeniu. Jedenastoletnia pakistanka Aqeedat Naveed 13. marca wysłała do premiera Indii Narendry Modiego własnoręcznie napisany list, w którym prosi o pokój i zgodną współpracę pomiędzy Indiami i Pakistanem. Historię szybko podchwyciły pakistańskie media, które nie szczędziły pochwał dla wysiłków dziewczynki.

Informację o liście przekazał dziennikowi ojciec Aqeedat, Ahmed Naveed, nauczyciel akademicki. Dziewczynka wierzy, że współpraca i pokój pomiędzy oboma państwami, przyniesie znacznie większe korzyści, aniżeli nieustanne wzajemne oskarżenia. Warto w tym miejscu zacytować w całości słowa jedenastoletniej Aqeedat skierowane do premiera Modiego.

„Drogi Modi,

Pewnego dnia mój ojciec powiedział mi, że podbijanie serc jest wspaniałą pracą. Być może podbił Pan indyjskie serca i dlatego wygrał wybory w UP [Uttar Pradeś, jeden z indyjskich stanów]. Ale muszę Panu powiedzieć, że jeżeli chce Pan podbić więcej indyjskich i pakistańskich serc, musi Pan podjąć kroki w kierunku [ustanowienia] przyjaźni i pokoju. Oba kraje potrzebują dobrych stosunków. Zbudujmy most pokoju pomiędzy Indiami, a Pakistanem. Zdecydujmy, że nie będziemy kupować amunicji, będziemy kupować książki. Nie będziemy kupować broni, będziemy kupować leki dla ubogich ludzi. Wybór jest nasz – pokój albo konflikt. Gratuluję Panu sukcesu w wyborach w UP.

Proszę o siebie dbać

Serdeczne pozdrowienia

Aqeedat Naveed”

Aqeedat jest znana z pisania listów do władz różnych krajów, w których prosi o pokój i wzajemną tolerancję. Wraz ze swoim starszym bratem Moarikhem, pisują listy do rozmaitych osób publicznych. Ostatnio napisali do głównodowodzącego pakistańskiej armii generała Qamara Javeda Bajwy, gratulując mu sukcesu niedawno ogłoszonej operacji Radd ul-Fasad skierowanej przeciwko terrorystom. Premier Pakistanu, Nawaz Sharif, otrzymał zaś list, w którym rodzeństwo zwraca uwagę na trudną sytuację sikhów w prowincji Chajber Pachtunchwa.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Aqeedat napisała do premiera Modiego. W przeszłości ona i jej brat także wysyłali premierowi listy. Ten zaś w odpowiedzi przysłał im kartkę z pozdrowieniami. Rodzeństwo wierzy, że Indie i Pakistan mogą zostać przyjaciółmi. Dziewczynka bardzo chciałaby odwiedzić Indie i zobaczyć Tadź Mahal. Jednakże ze względu na to, że rodzina nie posiada żadnych krewnych w Indiach, nie mogą się tam udać.

Źródła:

http://www.hindustantimes.com/education/pak-girl-writes-to-modi-makes-impassioned-plea-for-peace/story-rPbogSh53ffGEZyr9vOQAK.html

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/03/15/pakistani-girl-writes-to-modi-makes-impassioned-plea-for-peace/

Pakistan

Sikhowie oburzeni wykluczeniem z trwającego cenzusu

W ubiegłą środę (15.03) w Pakistanie rozpoczął się pierwszy od dziewiętnastu lat powszechny spis ludności. Spis chwalony był przez pakistańskie media jako wyjątkowo kompleksowy. Pisaliśmy o decyzji Sądu Najwyższego, który nakazał włączyć w jego obręb osoby transpłciowe. Okazuje się jednak, że z cenzusu całkowicie wykluczona została sikhijska mniejszość religijna licząca około dwudziestu tysięcy ludzi. Jej przedstawiciele nie kryją swojego rozczarowania i w gorzkich słowach krytykują rząd.

Jako pierwsi głos w sprawie zabrali sikhowie z Peszawaru w prowincji Chajbar Pachtunchwa. Wedle zainteresowanych, na formularzu wypełnianym podczas spisu, nie wyszczególniono sikhizmu jako wyznawanej religii. Jednocześnie sprzeciwiają się oni notowaniu ich wyznania w kategorii ‘inne’, jak proponują osoby przeprowadzające spis. Uważają oni bowiem, że zaburzy to prawdziwy obraz społeczności pakistańskich sikhów.

Odpowiedzialny organ nie włączył sikhijskiej mniejszości w obręb trwającego cenzusu. (…) ominięcie całej społeczności w spisie jest bardzo niepokojące. To wielka niesprawiedliwość, czujemy się pozbawieni naszych praw – powiedział Radesh Singh Tony, przewodniczący stowarzyszenia K-P’s Pakistan Minorities’ Alliance. Tony domaga się od Sądu Najwyższego decyzji, dzięki której uwzględniono by sikhów w spisie.

Rzecznik prasowy ds. cenzusu, Habibullah Khan, przyznał, że sikhowie nie będą brani pod uwagę jako wyznawcy oddzielnej religii w spisie ze względu na konstrukcję formularzy. Wydrukowane jeszcze w 2007 roku, nie wyszczególniają one sikhizmu. Wedle Khana, w tamtym czasie populacja sikhów była marginalna, w związku z tym nie zdecydowano się na umieszczenie oddzielnej rubryki specjalnie dla nich.

Oburzeni sikhowie ostro krytykują organy odpowiedzialne za przygotowanie cenzusu. To konspiracja mająca na celu skłócenie sikhów z rządem Pakistanu. (…) Zbojkotujemy cenzus, jeżeli rząd nie zrobi nic aby zabezpieczyć nasze prawa do bycia liczonymi jako równi obywatele – powiedział Tony. Sikhowie podkreślają, że Guru Nanak, pierwszy guru sikhizmu, urodził się i żył właśnie na terenie dzisiejszego Pakistanu. Sikhowie z całego świata odwiedzają święte miejsca w tym kraju. Brak wzmianki o sikhizmie w rubryce dotyczącej wyznania na cenzusowym formularzu jest niesprawiedliwe w stosunku do sikhów żyjących w Pakistanie – powiedział Haramjeet Singh, członek pakistańskiej społeczności sikhów.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/03/19/census-2017-sikhs-disappointed-at-being-left-out/

http://www.hindustantimes.com/world-news/sikhs-in-khyber-pakhtunkhwa-province-plan-protest-over-omission-of-their-religion-in-pakistan-census/story-ZRK1kv15XLedmeJtqm2kBL.html

https://www.dawn.com/news/1321294

 

Ustawa o małżeństwach hinduskich wchodzi w życie

W ubiegły czwartek (16.03) pakistańskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ustawę o małżeństwach hinduskich. W niedzielę zaś (19.03) podpis pod ustawą złożył prezydent Pakistanu Mamnoon Hussain. O jej założeniach pisaliśmy w styczniu, kiedy to pracował nad nią Senat. Po długim oczekiwaniu i wielu poprawkach, ustawa wreszcie wchodzi w życie.

Celem ustawy, której pełna nazwa brzmi The Hindu Marriage Bill 2017, jest ochrona instytucji małżeństwa i praw rodzin hinduskich. Ustawa stanowi kamień milowy w pakistańskim prawodawstwie, w którym do tej pory małżeństwa hindusów nie były w żaden sposób regulowane. Nad jej kształtem przez trzy lata pracowało Ministerstwo Praw Człowieka przy współpracy z przedstawicielami mniejszości hinduskiej i władzami pakistańskich prowincji.  Ministerstwu udało się także dojść do porozumienia z Ministerstwem Spraw Religijnych, które nie zgłosiło żadnych obiekcji co do ustawy.

Uważana za szczegółowe i szeroko akceptowane prawo rodzinne dla hindusów, ustawa umożliwi hinduskiej społeczności rejestrację małżeństw, jak również przeprowadzanie rozwodów w sądach cywilnych. Ustawa zakłada wydawanie hindusom aktów zawarcia małżeństwa zwanych śadiparat, które w swojej konstrukcji podobne będą do muzułmańskich kontraktów ślubnych nikahnama. Wedle ustawy, hinduscy rozwodnicy będą mieli prawo do ponownego zawarcia małżeństwa, wliczając w to również kobiety. Wdowy również zyskają prawo do powtórnego wyjścia za mąż, pod warunkiem, że od śmierci ich męża minęło sześć miesięcy. Nowe prawo obejmie także małżeństwa zawarte przed uchwaleniem ustawy. Zgodnie z treścią ustawy, małżeństwa nieletnich uznawane będą za nielegalne. Minimalnym wiekiem wymaganym do zawarcia związku małżeńskiego jest ukończenie osiemnastego roku życia w przypadku obu stron.

Premier Nawaz Sharif wyraził zadowolenie z powodu uchwalenia ustawy i podkreślił, że jego rząd zawsze skupiał się na zapewnieniu równych praw mniejszościom religijnym i etnicznym zamieszkującym Pakistan. Są patriotami w takim samym stopniu jak każda inna społeczność i dlatego obowiązkiem państwa jest zapewnić im taką samą ochronę jak innym – powiedział Sharif.

Nowe prawo obowiązywać będzie w całym Pakistanie z wyłączeniem prowincji Sindh, która w zeszłym roku wprowadziła własne prawo rodzinne dla hindusów. Hindusi stanowią 1,6% obywateli Pakistanu. Od utworzenia państwa w 1947 roku hinduskie małżeństwa nie były regulowane przez pakistańskie prawo. Chrześcijańskie małżeństwa regulowane są przez dawne, brytyjskie prawa z 1870 roku.

Źródła:

https://www.dawn.com/news/1321498/president-mamnoon-promulgates-hindu-marriage-bill-into-law

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/03/20/president-signs-hindu-marriage-bill-into-law/

https://www.dawn.com/news/1319432/na-passes-amended-hindu-marriage-bill

K. Dombrowicz, K. Makarowicz

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia
K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #22 Reviewed by on 20 marca 2017 .

Sri Lanka Wznowienie żądań o przyjęcie do wspólnoty GSP+ W dniach 13-14 marca b.r. w Kolombo odbyło się drugie spotkanie Working Group on Governance, Rule of Law and Human Rights w sprawie respektowania praw człowieka na Sri Lance. Unia Europejska wezwała kraj do przedsięwzięcia konkretnych kroków w celu spełnienia warunków, które pozwolą odzyskać Sri Lance

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź