Artykuły,Publicystyka

K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #17

Pakistan: Dzień Solidarności z Kaszmirem

W ubiegłą niedzielę (5.02) Pakistan obchodził doroczny Dzień Solidarności z Kaszmirem. Tradycja obchodów sięga roku 1990, kiedy to rząd ustanowił DSzK świętem państwowym. Dzień ten ma na celu podkreślenie solidarności Pakistanu z mieszkańcami indyjskiego stanu Dźammu i Kaszmir w ich dążeniach niepodległościowych. Każdego roku, podczas obchodów DSzK, Pakistańczycy na różne sposoby wyrażają swój sprzeciw wobec indyjskich rządów w regionie.

W niedzielę w całym kraju odbywały się publiczne protesty, demonstracje, seminaria i inne zgromadzenia, których tematem przewodnim była sprawa kaszmirska. O godzinie 10. w całym kraju minutą ciszy uczczono pamięć poległych w walce o wolność dla Kaszmiru. Głównym wydarzeniem dnia były formowane w różnych miejscach kraju, jako wyraz poparcia dla dążeń niepodległościowych Kaszmirczyków, ludzkie łańcuchy. Miały również stanowić wiadomość dla społeczności międzynarodowej, że Pakistańczycy i Kaszmirczycy są niczym „jedna dusza w dwóch sercach”.

Tłumy ludzi protestujących przeciwko indyjskim rządom w Kaszmirze zaobserwować można było m.in. w Islamabadzie, Karaczi, Lahaur, Peszawarze, Multanie, Muzzafarabadzie i Sialkot. Licznie zgromadzeni na ulicach ludzie wykrzykiwali anty-indyjskie slogany, palono również flagi Indii i Stanów Zjednoczonych. Dzień Solidarności z Kaszmirem obchodzono również poza Pakistanem, m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie kaszmirscy emigranci organizowali własne protesty. W dość niecodzienny sposób dzień postanowiła uczcić pakistańska armia, której dział PR udostępnił w Internecie piosenkę dla uczczenia starań Kaszmirczyków o wolność. Utworowi zatytułowanemu „Rzucający kamieniami” towarzyszy teledysk zmontowany z materiałów dokumentujących sytuację w indyjskiej części Kaszmiru.

Z okazji Dnia Solidarności z Kaszmirem swoje przemowy wygłosili prezydent Pakistanu Mamnoon Hussain i premier Nawaz Sharif. Prezydent Hussain w ostrych słowach skrytykował działania strony indyjskiej w Kaszmirze. Indie nie tylko nieustannie odmawiają ludziom Dźammu i Kaszmiru prawa do samostanowienia już od siedmiu dekad, ale także dopuszczają się rażącego łamania praw człowieka, jak również najgorszego rodzaju przemocy i opresji w stosunku do nich – powiedział Hussain. Prezydent podkreślił także, że dopóki problem Kaszmiru nie zostanie rozwiązany zgodnie z wolą samych Kaszmirczyków, dopóty pokój w całym regionie pozostanie jedynie w sferze marzeń.

Naród pakistański dołączył do swoich kaszmirskich braci i sióstr w obchodach Dnia Kaszmiru, aby potwierdzić nasze moralne, dyplomatyczne i polityczne wsparcie w słusznej walce o ich prawa człowieka, a zwłaszcza prawa do samostanowienia – powiedział premier Pakistanu. Sharif wezwał również społeczność międzynarodową do podjęcia akcji przeciwko działaniom indyjskiego rządu w Kaszmirze, które nazwał rządami terroru. Doradca premiera ds. spraw zagranicznych, Sartaj Aziz, nadużycia, których Indie dopuszczają się w Dźammu i Kaszmirze porównał wprost do holokaustu i podkreślił szczególne znaczenie tegorocznego DSzK w świetle pogarszającej się sytuacji w regionie.

Piosenki wspomnianej wcześniej, można posłuchać pod adresem: https://twitter.com/OfficialDGISPR/status/827906948620251136

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/02/05/kashmir-day-leaders-urge-india-to-stop-massacre-of-innocents/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/02/04/ispr-releases-song-expressing-solidarity-with-people-of-iok/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/02/05/kashmir-solidarity-day-observed-across-pakistan-ajk/

http://www.dawn.com/news/1312835/kashmir-day-to-be-observed-today

http://www.dawn.com/news/1312889

Pakistan: Wizyta prezydenta Autonomii Palestyńskiej

W ubiegłym tygodniu prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas odbył trzydniową wizytę w Pakistanie. Głównym celem wizyty Abbasa w Pakistanie było otwarcie nowego budynku palestyńskiej ambasady w Islamabadzie, które miało miejsce w poniedziałek (30.01). Prezydent odbył również serię rozmów z prezydentem Pakistanu Mamnoonem Hussainem i premierem Nawazem Sharifem, podczas których dyskutowano o wzajemnych relacjach Pakistanu i Palestyny, jak również o stanie bezpieczeństwa w regionie Azji Południowej.

Prezydent Mahmoud Abbas wylądował w Pakistanie w poniedziałek. Podczas pierwszego dnia jego wizyty odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Ambasady Autonomii Palestyńskiej w Islamabadzie, w którym udział wziął także premier Nawaz Sharif. Rząd Pakistanu ziemię pod budowę podarował Palestynie już w roku 1992, natomiast w 2013 wsparł przedsięwzięcie finansowo, oferując milion dolarów na cele budowy. Wieczorem odbyło się przyjęcie, które prezydent Pakistanu wydał na cześć gościa. Hussain podczas rozmów z Abbasem podkreślał konieczność rozwiązania palących problemów Palestyny i Kaszmiru. Prezydent zapewnił również, że Pakistan zawsze wspierał sprawę palestyńską i będzie kontynuował swoje poparcie dla walki Palestyńczyków o niepodległy kraj ze stolicą w Jerozolimie.

 We wtorek Abbas spotkał się z premierem Nawazem Sharifem, który potwierdził słowa prezydenta Hussaina o nieustającym wsparciu dla Autonomii Palestyńskiej. Abbas nazwał pakistańskiego premiera bratem Sharifem i poinformował, że odbył z nim rozmowy na temat wzajemnych stosunków Pakistanu i Autonomii Palestyńskiej. Podczas spotkania poruszono także kwestię sytuacji w Azji Południowej, szczególną uwagę skupiając na problemie terroryzmu i ekstremizmu religijnego. Abbas zwrócił także uwagę, że na pakistańskich uczelniach wyższych uczą się tysiące młodych Palestyńczyków, co stanowi podstawę do dalszego zacieśniania stosunków pomiędzy oboma krajami.

Ubiegłotygodniowa wizyta była trzecią wizytą w Pakistanie w karierze Mahmouda Abbasa jako prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Poprzednie odbył w 2005 i 2013 roku. W środę (1.02) na lotnisku w Islamabadzie osobiście pożegnał go prezydent Mamnoon Hussain, który wręczył Abbasowi album fotograficzny poświęcony jego wizycie w Pakistanie.

Źródła:

http://www.dawn.com/news/1311969

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/01/31/pm-nawaz-sharif-president-abbas-inaugurate-palestinian-embassy-in-islamabad/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/02/02/palestinian-president-concludes-three-day-trip-to-pakistan/

Sri Lanka: porozumienie o wolnym handlu z Chinami zostanie zawarte w tym roku

W sobotę (4.02) zapadła decyzja o porozumieniu o wolnym handlu, które Sri Lanka ma zawrzeć z Chinami jeszcze w tym roku. Według ambasadora Karunaseny Kodituwakku na Chiny, premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe w tym celu odwiedzi Pekin już w maju. Ambasador dodał, że zawarcie umowy będzie doskonałym upamiętnieniem 65. rocznicy nawiązania kontaktów handlowych między państwami.

W ubiegłym roku Sri Lanka podpisała z Chinami umowę dotyczącą dalszej współpracy na rzecz rozwoju strategicznego portu Hambantota. Porozumienie obejmowało też budowę ogromnej strefy przemysłowej w okolicach portu; w przyszłości ma się ona stać częścią przecinającego Azję współczesnego Szlaku Jedwabnego.

Uzyskanie gruntu pod budowę strefy przemysłowej wymaga wysiedlenie setek ludzi z terenów południowych Cejlonu. Mimo zapewnień rządu, że nikt nie zostanie bez dachu nad głową, plan ten nie spodobał się mieszkańcom wyspy, którzy zamanifestowali swój sprzeciw w styczniu b.r. Protesty zakończyły się starciami z policją, która użyła gazu łzawiącego – był to pierwszy raz, kiedy chińskie inwestycje na Sri Lance wywołały taką falę oburzenia.

Krytycy zarzucają premierowi Sri Lanki, że zgodził się na umowę, na mocy której południe wyspy zamieni się, jak mówią, w chińską kolonię. Były prezydent Mahinda Rajapksa, który podczas lat swojego urzędowania na Sri Lance jako pierwszy zezwolił Chinom na rozpoczęcie inwestycji, dzisiaj sprzeciwia się ingerencji Państwa Środka na Cejlonie. Twierdzi, że Sri Lance nie opłaca się zawiązywać takiego porozumienia, ponieważ zamiast wspomagać lokalną gospodarkę, ośrodki przemysłowe, które mają niedługo powstać na wyspie, będą generować zyski głównie dla Chin.

Karunasena Kodituwakku, zapytany o reakcję inwestorów na protesty mieszkańców skierowane przeciwko budowie strefy przemysłowej, odpowiedział, że istotnie wyrazili oni swoje zaniepokojenie tą sprawą. Ambasador uspokoił ich jednak, mówiąc, że skala manifestacji była na tyle niewielka, że rząd Sri Lanki nie zamierza wycofywać się ze swoich decyzji.

Chiny od zakończenia wojny domowej w 2009 roku zainwestowały w port Hambantota i nowe lotnisko prawie 2 mld dolarów i planują inwestować jeszcze więcej. Władze Sri Lanki natomiast w tym roku zamierzają podpisać porozumienie o wolnym handlu także z Indiami.

Źródła:

http://www.reuters.com/article/us-china-sri-lanka-idUSKBN15J09S

http://www.bbc.com/news/world-asia-38541673

Źródło: commons.wikimedia.org

Indie: wybory do parlamentu w Pendżabie i Goa

W sobotę (4.02) w Pendżabie i Goa odbyły się wybory do parlamentu stanowego (Vidhan Sabha). Komisje Wyborcze pod koniec dnia w sobotę oszacowały, że frekwencja w Pendżabie sięgnęła 70%; w Goa natomiast padł rekord – w dniu wyborów oceniono, że do urn udało się 83% wyborców.

Wybory nie odbyły się jednak bez kilku incydentów, które miały miejsce m. in. w okręgu Tarn Taran, gdzie z powodu podejrzenia o fałszowanie głosów doszło do strzelaniny. Zgłoszono też starcia między zwolennikami przeciwnych partii politycznych w Ruppawali w okręgu wyborczym Fatehgarh Churian. Przyczyną sporu było oskarżenie jednego z urzędników o manipulowanie głosami i wpływanie w ten sposób na wynik wyborów.

Zgłoszono także przypadki usterek technicznych maszyn do głosowania (Electronic Voting Machine) w okręgach Majitha i Sangrur. Ostatecznie maszyny te zostały zastąpione nowymi. Przewodniczący Komisji Wyborczej V. K. Singh problemy techniczne tłumaczył wprowadzeniem nowych technologii do systemu działania maszyn.

Pojawiły się też głosy odnośnie czasu, w którym odbywało się głosowanie; w Pendżabie trwało ono o godzinę krócej niż w Goa, co spowodowało sprzeciw m. in. ze strony gubernatora Delhi i lidera Aam Aadmi Party, Arvinda Kejrivala. Ze względu na skrócony czas otwarcia punktów wyborczych analitycy oceniają, że frekwencja może być niższa niż podczas ostatnich wyborów do parlamentu stanowego w 2012 roku. Jak jednak zapewnił przewodniczący Komisji Wyborczej V. K. Singh, sądząc po ustawiających się jeszcze pod koniec dnia kolejkach do urn, w Pendżabie powinna ona wynieść ostatecznie minimum 75%.

Źródła:

http://www.thehindu.com/elections/Heavy-turnout-in-Punjab-and-Goa/article17195166.ece?homepage=true

http://timesofindia.indiatimes.com/elections/news/assembly-elections-2017-goa-registers-record-83-voter-turnout-70-polling-in-punjab/articleshow/56972691.cms

K. Dombrowicz, K. Makarowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #17 Reviewed by on 6 lutego 2017 .

Pakistan: Dzień Solidarności z Kaszmirem W ubiegłą niedzielę (5.02) Pakistan obchodził doroczny Dzień Solidarności z Kaszmirem. Tradycja obchodów sięga roku 1990, kiedy to rząd ustanowił DSzK świętem państwowym. Dzień ten ma na celu podkreślenie solidarności Pakistanu z mieszkańcami indyjskiego stanu Dźammu i Kaszmir w ich dążeniach niepodległościowych. Każdego roku, podczas obchodów DSzK, Pakistańczycy na różne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź