Artykuły,Publicystyka

K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #14

Indie: ataki na tle seksualnym w noc sylwestrową

Kilka dni po rozpoczęciu nowego roku opublikowano materiał filmowy zarejestrowany przez kamerę CCTV w noc sylwestrową, na którym widać atak na tle seksualnym w Bengaluru, w dystrykcie Kammanahalli, przeprowadzony przez dwóch mężczyzn. Do środy (4.01) policja zatrzymała dziesięciu podejrzanych w tej sprawie. W międzyczasie wypłynęły także informacje o innych incydentach o tym samym charakterze, mające miejsce na M.G. Road oraz Brigade Road.

Zarejestrowany atak miał miejsce we wczesnych godzinach 1 stycznia. Obraz z kamer pokazał dwie kobiety, które wysiadły z rikszy; jedna z nich została przy kierowcy, by zapłacić mu za przejazd, podczas gdy druga skierowała się w stronę domu. Wtedy dwóch młodych mężczyzn na skuterze zajechało drogę kobiecie i napadło na nią. Jej przyjaciółka zaczęła krzyczeć, co wystraszyło napastników, którzy szybko odjechali z miejsca zdarzenia. Wszystko zdarzyło się w pobliżu posterunku policji. Wiadomo też, że mężczyźni przynajmniej od pięciu dni śledzili ofiarę i dysponowali informacjami, gdzie mieszka.

Policja jest zdeterminowana, by rozwiązać sprawę noworocznych ataków na kobiety. Trzy dni po tym jak opublikowano obraz z kamer, aresztowano cztery osoby podejrzane o udział w ataku. Na podstawie doniesień świadków powstał także First Information Report (FIR). Komisarz miejskiej policji Praveen Sood odmówił jednak ujawnienia szczegółów raportu, mając na uwadze dobro ofiar oraz informatorów.

Incydent z nocy sylwestrowej nie był odosobniony; doniesienia mówią także o atakach na 25-latkę z Bengaluru, która w nocy 2 stycznia została napadnięta, wracając do domu. Policjantka, którą w chwilę po zajściu poprosiła o pomoc, odmówiła udzielenia jej, twierdząc, że nie widziała całej sytuacji. Natomiast zaledwie dzień po aresztowaniu czterech podejrzanych o atak w noc sylwestrową,
23-letnia kobieta była napastowana na Nagarwara Main Road, także w Bengaluru, w drodze do pracy.

Stanowa Komisja ds. Kobiet w Bengaluru potępiła ataki z początku stycznia i zaapelowała do policji o przygotowanie specjalnego raportu. Sprawa odbiła się także szerokim echem w mediach: głos zabrali m.in. aktorzy Hrithik Roshan i Anushka Sharma, krytykując społeczne przyzwolenie na przemoc na tle seksualnym. Nie zabrakło jednak osób wypowiadających się niepochlebnie o kobietach, które doświadczyły ataków w sylwestrową noc. Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi Abu Azmi, lider partii socjalistycznej Samajwadi Party (SP), powiedział, że kobiety nie powinny chodzić po nocy bez towarzystwa swojego męża lub brata. – Tam, gdzie rozlana jest benzyna, tam będzie i ogień – dodał, sugerując, że to kobiety winne są molestowaniom poprzez swe nieroztropne zachowanie.

Minister Spraw Wewnętrznych Karnataki, G. Parameshwara, obiecał, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zamontowane 5000 kamer w miejscach Bengaluru, które sprzyjają napadom. Dodał także, że liczba kobiet zatrudnionych w policji wzrośnie z pięciu do dwudziestu procent. Natomiast komisarz miejskiej policji Praveen Sood zapewnił, że uruchomione zostaną dodatkowe alarmowe linie telefoniczne, by służby szybciej mogły przyjść z pomocą.

Źródła:

http://www.thehindu.com/news/cities/bangalore/FIR-in-New-Year-molestation-incident/article16987730.ece

http://www.thehindu.com/news/cities/bangalore/Molestation-at-Kammanahalli-Suspects-had-stalked-victim-for-five-days/article16993849.ece

http://timesofindia.indiatimes.com/city/bengaluru/day-after-arrests-in-molestation-case-another-incident-reported-in-bengaluru/articleshow/56377047.cms

http://timesofindia.indiatimes.com/city/bengaluru/i-ran-after-him-then-complained-to-lady-cop-she-just-didnt-help/articleshow/56386377.cms

http://timesofindia.indiatimes.com/videos/celebs/hrithik-roshan-condemns-bengaluru-molestation-incident/videoshow/56377880.cms

http://timesofindia.indiatimes.com/india/women-are-to-blame-for-bengaluru-molestation-incident-says-samajwadi-party-leader-abu-azmi/articleshow/56310779.cms

http://www.thehindu.com/news/cities/bangalore/Following-molestation-cases-500-CCTV-cameras-to-be-installed-in-city/article16992090.ece

Nepal: Szwajcarscy turyści pomogli w budowie szkoły

Szwajcarscy turyści uczestniczyli w programie mającym na celu pomoc w budowie szkół dla Nepalczyków w Lapsifedi. Z nowych placówek skorzysta ponad sto dzieci.

Lapsifedi jest wioską położoną w pobliżu Kathmandu, którą zamieszkuje około 400 osób. Jako jedna z wielu, została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 2015 roku. Jednak ze względu na bliskość od epicentrum wstrząsów, była ona szczególnie dotknięta przez katastrofę; około 120 domów było zupełnie zniszczonych i wiele osób zostało bez dachu nad głową.

Działania wolontariuszy mają na celu przywrócenie szansy na edukację dla dzieci, którym trzęsienie ziemi uniemożliwiło naukę. Zaangażowani w akcję budowy nowych szkół Szwajcarzy zajęli się budynkiem Baira Mahadev Primary School, jak mówi Ang Dawa Sherpa, jeden z fundatorów projektu.

– Budynek szkoły został oddany w ręce komitetu zarządzającego wczoraj – powiedział dyrektor placówki Ram Bahadur Waiba. – Wolonariusze wykonali świetną robotę i ich wkład nigdy nie będzie zapomniany – dodał.

Oprócz oferowanej pomocy przy wznoszeniu budynku, turyści zaproponowali także wsparcie finansowe w wysokości ponad 1.6 milionów rupii na wykończenie pięciu pomieszczeń nowej szkoły.

– Do pomocy tym ludziom zainspirowała nas pierwsza wizyta w nepalskim regionie Dhaulagiri w 2014 roku – twierdzi Nora Honegger, jedna z wolontariuszek. Wcześniej, także z pomocą Ang Dawa Sherpa i Tsheringa Jangbu Sherpa, grupa pomogła przy budowie szkoły w Lakuri Danda, w regionie Dolakha, gdzie teraz uczy się ponad 65 dzieci.

Planowany jest także trzeci projekt w bliskiej współpracy z grupą Alpine Sherpa Guide, do której należą wymienieni fundatorzy.

Źródła:

http://thehimalayantimes.com/kathmandu/swiss-tourists-construct-school-building/

http://earthquakerelief.cglf.org/lapsifedi-and-timpani-village/

Pakistan: ustawa o małżeństwach hinduskich coraz bliżej uchwalenia

W ubiegły poniedziałek (02.01) senacka komisja ds. praw człowieka pozytywnie zaopiniowała ustawę o małżeństwach hinduskich, nad którą parlament pracował w zeszłym roku. Ustawa stanowi kamień milowy w pakistańskim prawodawstwie, w którym do tej pory małżeństwa hindusów nie były w żaden sposób regulowane. Pakistańska mniejszość hinduska zareagowała z wielkim entuzjazmem, nazywając ustawę noworocznym prezentem od państwa. Ustawę od wejścia w życie dzieli już tylko głosowanie w senacie.

Komisja zebrała się w poniedziałkowy poranek w Islamabadzie. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele hinduskiej mniejszości w parlamencie, Ashok Kumar i Ramesh Kumar Vankwani. Komisja zaopiniowała ustawę pozytywnie bez żadnych wątpliwości. Tuż po zaakceptowaniu ustawy,  w sali posiedzeń rozległy się gromkie brawa.

Vankwani nazwał ustawę noworocznym prezentem dla hindusów mieszkających w Pakistanie i wyraził uznanie dla działań parlamentu. Przez ostatnie 66 lat w Pakistanie nie istniało prawo regulujące małżeństwa hindusów. Władze kraju i wszystkie partie polityczne dokonały czegoś godnego pochwały. Dziś, po zaakceptowaniu ustawy, jesteśmy dumni z bycia pakistańskimi hindusami – powiedział Vankwani.

Senator Atizaz Ahsan, ekspert w zakresie konstytucji, potwierdził zgodność ustawy z konstytucją. Nie ma żadnych sprzeczności [z konstytucją], jeśli chodzi o ustawę; prawem mniejszości jest życie zgodnie z zasadami ich religii. Szariat różni się całkowicie od hinduskiego prawa, a islam daje wolność nie muzułmanom – powiedział Ahsan.

Uważana za szczegółowe i szeroko akceptowane prawo rodzinne dla hindusów, ustawa umożliwi hinduskiej społeczności rejestrację małżeństw, jak również przeprowadzanie rozwodów w sądach cywilnych. Ustawa zakłada wydawanie hindusom aktów zawarcia małżeństwa zwanych śadiparat, które w swojej konstrukcji podobne będą do muzułmańskich kontraktów ślubnych nikahnama. Wedle ustawy, hinduscy rozwodnicy będą mieli prawo do ponownego zawarcia małżeństwa, wliczając w to również kobiety. Wdowy również zyskają prawo do powtórnego wyjścia za mąż, pod warunkiem, że od śmierci ich męża minęło sześć miesięcy.

Nowe prawo obowiązywać będzie w całym Pakistanie z wyłączeniem prowincji Sindh, która w zeszłym roku wprowadziła własne prawo rodzinne dla hindusów. Hindusi stanowią 1,6% obywateli Pakistanu. Od utworzenia państwa w 1947 roku hinduskie małżeństwa nie były regulowane przez pakistańskie prawo. Chrześcijańskie małżeństwa regulowane są przez dawne, brytyjskie prawa z 1870 roku.

Źródła:

http://indianexpress.com/article/india/pakistans-landmark-hindu-marriage-bill-inches-closer-to-enactment-4456706/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/01/02/senate-body-unanimously-passes-the-hindu-marriage-bill-2016/

http://www.tribuneindia.com/news/world/pakistan-approves-hindu-marriage-bill/344928.html

Pakistan: fort w Lahaur i słynne ogrody Śalimar mogą zniknąć z listy UNESCO

W ubiegłym tygodniu zastępca prezesa pakistańskiego oddziału Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych [ICOMOS], Fouzia Qureshi, poinformowała o groźbie wykreślenia lahaurskiego Fortu i ogrodów Śalimar z listy dziedzictwa światowego UNESCO. Los taki spotka bezcenne zabytki, jeżeli Pakistan nie umożliwi specjalnej komisji zbadania stanu obiektów. Przyczyną, dla której UNESCO chce przeprowadzić inspekcję, jest obawa, że ze względu na budowę linii metra w pobliżu obiektów, grożą im nieodwracalne zniszczenia. Pakistan blokuje wizytę komisji, odmawiając jej członkom wystawienia wiz.

Fort i ogrody Śalimar w Lahaur figurują na liście dziedzictwa światowego UNESCO od 1981 roku. W ostatnim czasie organizacja wyraziła obawę, że zabytki te zostały narażone na szkodę przez budowę nowej linii metra w ich pobliżu. UNESCO chce wysłać do Pakistanu specjalną komisję, która ma zbadać wpływ prac budowlanych na kondycję obiektów. O wizytę taką w lutym ubiegłego roku prosił także sam Pakistan. Powinny więc dziwić obecne działania rządu Pakistanu, który uniemożliwia przyjazd komisji do kraju.

UNESCO oświadczyło, że członkowie misji, już trzy miesiące temu złożyli wnioski wizowe. Wizyta w Pakistanie zaplanowana była w dniach 9.01-12.01.2017. Niemniej jednak, do dnia dzisiejszego, wnioski nie zostały rozpatrzone, co uniemożliwia przeprowadzenie inspekcji. UNESCO wraz z pakistańskim oddziałem ICOMOS oskarżają rząd Pakistanu o celowe utrudnianie wizyty w obawie przed jej konsekwencjami, które mogą zaszkodzić budowie metra. „Utrudnianie przez rząd działań UNESCO, największej światowej organizacji ochrony zabytków, nie leży w interesie pakistańskiego narodu. Jeżeli budowa linii metra nie szkodzi obiektom, jak twierdzi rząd Pakistanu, nie ma powodu dla którego rząd nie miałby przyjąć misji UNESCO” – przeczytamy w oświadczeniu ICOMOS.

Budowa nowej linii metra w Lahaur od samego początku jest silnie krytykowana przez miłośników zabytków. ICOMOS uważa, że powinna zostać całkowicie zatrzymana, przynajmniej do czasu wizyty misji UNESCO, ze względu na poważne zniszczenia, które ma powodować. W ubiegłym tygodniu główny wykonawca przedsięwzięcia, Habib Construction Services, jak również rząd prowincji Pendżab, znaleźli się pod ostrzałem krytyki ze względu na częściowe zniszczenie innego zabytkowego obiektu na mapie Lahaur, grobowca słynnego świętego sufickiego, Baby Maudź Darji.

Ekipa budowlana zniszczyła dziedziniec grobowca żony świętego, Bibi Kalan. Uważa się, że wyburzeniu miała zostać poddany również sam budynek, jednakże inwestor wycofał się z tych planów ze względu na oburzenie mieszkańców okolicy, dla których miejsca te są święte. Wściekli mieszkańcy wylegli na ulicę, aby dać upust swojemu niezadowoleniu głośno protestując i blokując przejazd. Wykonawca zapowiedział, że zniszczony dziedziniec zostanie odbudowany.

Świątynia Baby Maudź Darji jest jednym z jedenastu obiektów, które miały być chronione przed skutkami budowy metra. Sąd Najwyższy w Lahaur zarządził, że linia metra nie może przebiegać w odległości mniejszej niż 60 metrów od zabytkowych obiektów. Wśród nich znalazły się m.in. fort i ogrody Śalimar, jak również sam budynek sądu. Niemniej jednak, wykonawca inwestycji nieustannie narusza postanowienie sądu, co wywołuje kolejne fale krytyki ze strony społeczeństwa.

Źródła:

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/01/06/govt-delays-visas-to-unesco-mission-for-olmt-project/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/01/07/olmt-shalimar-gardens-lahore-fort-may-be-removed-from-un-list-of-heritage-sites/

http://www.pakistantoday.com.pk/2017/01/06/pmta-lda-make-second-attempt-to-violate-lhc-orders/

Opracowanie: Katarzyna Dombrowicz, Katarzyna Makarowicz

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia
K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #14 Reviewed by on 9 stycznia 2017 .

Indie: ataki na tle seksualnym w noc sylwestrową Kilka dni po rozpoczęciu nowego roku opublikowano materiał filmowy zarejestrowany przez kamerę CCTV w noc sylwestrową, na którym widać atak na tle seksualnym w Bengaluru, w dystrykcie Kammanahalli, przeprowadzony przez dwóch mężczyzn. Do środy (4.01) policja zatrzymała dziesięciu podejrzanych w tej sprawie. W międzyczasie wypłynęły także informacje

Udostępnij:
 • 7
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  7
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź