Artykuły,Publicystyka

K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #13

Indie:

Cyklon w Tamil Nadu

We wtorek (13.12) w Tamil Nadu uderzył cyklon; minimum 16 osób zabitych, 12 000 drzew wyrwanych z korzeniami, korki w Ćennaj i na obrzeżach miasta.

Prawie 13-kilometrowe wybrzeże Ćennaj zostało zasypane piaskiem niesionym przez przypływ spowodowany cyklonem Vardah, który uderzył we wtorek w Tamil Nadu. Na peryferiach Tiruvallur i Kańćipuram, które także ucierpiały wskutek trudnych warunków pogodowych, zatrudniono ponad 9000 pracowników podejmujących się naprawy sieci elektrycznej. Zostały zerwane także sieci telefoniczne w większości miejsc w okolicach stolicy stanu.

Specjalistów z różnych dziedzin rozmieszczono w tych miejscowościach, które ucierpiały najbardziej. Największe szkody uczyniły zwalone drzewa, które oprócz zerwania sieci elektrycznych i telefonicznych, zniszczyły także połączenia kolejowe i zablokowały część dróg. The Tamil Nadu Generation and Distribution Corporation (Tangedco) zatrudniło dodatkowo 3000 pracowników, którzy mają za zadanie przywrócić elektryczność w miejscowościach, które zostały bez prądu przez jedną noc.

Oprócz pracowników The Tamil Nadu Generation and Distribution Corporation, usuwaniem zwalonych drzew zajmują się także instytucje lokalne, takie jak policja, straż pożarna i służby porządkowe. Administracja zasięgnęła też pomocy u National Disaster Response Force (NDRF). Minimum dziesięć zespołów pracuje nad usuwaniem przeszkód drogowych i stara się uczynić przejezdnymi sieci kolejowe.

Nie udało się niestety uniknąć ofiar śmiertelnych. Zastępca Inspektora Generalnego NDRF S. P. Satyagopal ogłosił, że w sumie zginęło 16 osób: po 5 w Ćennaj i Tiruvallur, 4 w Kanchipuram oraz po jednej w Villupuram i Nagapattinam.

W Ćennaj, Kanchipuram i Tiruvallur zostały zamknięte szkoły i uczelnie. Uczniowie i studenci nie wrócą tam prawdopodobnie aż do środy, kiedy planowo ma w całości zostać przywrócona elektryczność, a drzewa i inne obiekty mają zostać usunięte z terenów placówek.

Szef rządu Tamil Nadu, O Panirsilvam zgłosił się we wtorek o pomoc finansową na pokrycie strat do premiera Indii Naredry Modiego. Premier zgodził się przekazać pieniądze na ten cel. Wysłał także siły, które miały przynieść pomoc doraźną w usuwaniu zwalonych drzew.

Departament Meteorologiczny ogłosił, że cyklon Vardah przesuwa się na północny zachód. We wtorkowy poranek zwrócił się ku sąsiadującej z Tamil Nadu Karnatace.

Źródła:
http://www.thehindu.com/news/national/tamil-nadu/Chennai-adjacent-districts-grapple-with-cyclone-havoc/article16802182.ece?homepage=true
http://timesofindia.indiatimes.com/city/chennai/after-vardah-chennai-emerges-from-the-woods/articleshow/55971132.cms

Pakistan:

Indyjskie wojsko ostrzelało cywili w pakistańskim Azad Dźammu i Kaszmir

W ubiegły piątek (16.12.2016) indyjska armia otworzyła ogień w kierunku cywilnego pojazdu przewożącego dzieci. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu linii kontroli (LoC), w dystrykcie Kotli w pakistańskim Azad Dźammu i Kaszmir. W wyniku działań indyjskiej armii zginął kierowca pojazdu, a co najmniej dziesiątka dzieci została ranna. Jest to kolejne nadużycie, jakiego dopuściła się strona indyjska w regionie Kaszmiru.

Autobus przewoził około dwudziestu uczniów prywatnej szkoły, kiedy znalazł się na trasie pocisku artyleryjskiego wystrzelonego przez indyjską armię. Kierowca pojazdu zginął na miejscu, a co najmniej dziesięciu uczniów zostało rannych. Trzech z nich znajduje się w stanie krytycznym. Ranne zostały dzieci pomiędzy ósmym a piętnastym rokiem życia. Jak poinformowały władze, pakistańska armia natychmiast odpowiedziała na indyjski atak celując w indyjskie stanowiska, z których otworzono ogień.

Piątkowy atak nastąpił po niemal dwóch tygodniach przerwy. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce 23. Listopada, kiedy to indyjska armia zaatakowała autobus w pobliżu Lawat w pakistańskiej części Kaszmiru – zginęło wówczas dziewięć osób. W przeciągu kilku ostatnich miesięcy podobne ataki ze strony indyjskiej znacząco się nasiliły.

Powodem tego stanu rzeczy ma być wrześniowy atak na indyjską bazę wojskową Uri, którego wedle strony indyjskiej miała się dopuścić armia Pakistanu. Pakistan nieustannie odpiera zarzuty ze strony Indii, twierdząc że oskarżenia te stanowią próbę odwrócenia uwagi świata od rażących nadużyć, których dopuszcza się indyjska armia w regionie Kaszmiru.

Źródła:
http://www.dawn.com/news/1302694/10-children-injured-driver-killed-as-indian-troops-target-school-van-along-loc
http://www.pakistantoday.com.pk/blog/2016/12/16/1-killed-10-children-injured-as-school-van-attacked-by-indian-troops-along-loc/

Pierwsze w historii konsultacje między Pakistanem a Rosją

W ubiegły wtorek (13.12.2016) w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pakistanu odbyły się pierwsze w historii konsultacje pomiędzy Pakistanem a Rosją. Przedstawiciele obu krajów dyskutowali nad problemami regionu i ewentualnym zaangażowaniu Rosjan w ich rozwiązanie. Pochylono się również nad kwestią współpracy ekonomicznej pomiędzy oboma państwami. Następne tego typu konsultacje odbędą się w Moskwie w przyszłym roku.

Jak poinformował rzecznik pakistańskiego MSZ, Nafees Zakaria, inicjatywa konsultacji ma na celu przede wszystkim poszukiwanie rozwiązań, które mogłyby przynieść pokój i stabilizację w Afganistanie, a w szerzej perspektywie – w całym regionie. Oba państwa, które pozostawały sobie wrogie podczas zimnej wojny, od dłuższego czasu starają się zacieśnić współpracę na wielu płaszczyznach. We wrześniu tego roku w Pakistanie odbyły się pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe armii obu państw.

Ćwiczenia, które odbyły się pod hasłem ‘Friendship 2016’ zostały uznane za ważny krok w kierunku umocnienia współpracy Rosji i Pakistanu w kwestii obronności. W ciągu ostatnich piętnastu miesięcy przedstawiciele pakistańskiej armii wielokrotnie udawali się z wizytą do Rosji. W wyniku negocjacji, Pakistan zdecydował się zakupić od Rosjan cztery śmigłowce bojowe MI-35. Islamabad rozważa zakup kolejnych maszyn produkcji rosyjskiej.

Oba państwa planują podtrzymać zgodną współpracę w najbliższym czasie. W przyszłym roku w Moskwie odbędzie się kolejna runda konsultacji między Pakistanem, a Rosją. Tymczasem Chiny zgłosiły chęć zorganizowania podobnych konsultacji wraz z Pakistanem. Ich celem ma być zacieśnienie współpracy w kwestii zaprowadzenia pokoju w Afganistanie, jak również opracowanie planu jego rozwoju. Co więcej, w konsultacjach tych wziąć ma udział również Rosja. Niemniej jednak ich planowany termin nie jest nam jeszcze znany.

Źródła:

Pakistan, Russia hold first consultations on regional issues

First-ever Pakistan-Russia Consultation on regional issues held in Islamabad

China in contact with Pakistan on Afghan issue


http://timesofindia.indiatimes.com/world/pakistan/pakistan-and-russia-hold-first-ever-consultation/articleshow/55991315.cms

Nepal:

USA i ADB zgodziło się odbudować 15 szkół po trzęsieniu ziemi

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Nepalu oraz Azjatycki Bank Rozwoju (Asian Development Bank (ADB)) podpisały porozumienie o odbudowie 15 szkół zniszczonych przez trzęsienie ziemi z 2015 roku. W ten sposób rząd Stanów Zjednoczonych pomoże 4500 uczniom z 11 części kraju, które najbardziej ucierpiały wskutek katastrofy.

Azjatycki Bank Rozwoju wykorzysta 10 mln dolarów wkładu USA na odbudowę szkół przez Earthquake Emergency Assistance Project.Projekt ten wykorzystuje techniki mające zapobiegać powtórnemu zniszczeniu budynków przez trzęsienie ziemi. Nowe szkoły mają być wyposażone w sanitariaty – oddzielne dla dziewcząt i chłopców, meble oraz elementy służące rekreacji. Każda szkoła będzie też zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić dostęp do wszystkich pomieszczeń uczniom niepełnosprawnym.

„Wkład rządu Stanów Zjednoczonych w pomoc Nepalowi potwierdza jego zaangażowanie w odbudowanie bezpiecznego, trwającego w dostatku państwa dla następnych pokoleń”, powiedziała Dyrektorka Misji Pomocy Nepalowi z United States Agency of International Development (USAID), Amy Tohill-Stull.

W 2015 roku trzęsienie ziemi zniszczyło ponad 8200 publicznych i prywatnych szkół, przerywając w ten sposób edukację około 2 milionów dzieci. Od katastrofy rząd Stanów Zjednoczonych przeznaczył ponad 170 mln dolarów na rekonstrukcję budynków i pomoc Nepalowi, włączając w to ponad 5 mln na budowę tysiąca tymczasowych centrów edukacji, które zapewniają możliwość nauki około 270 000 dzieci do czasu powrotu do ich nowych szkół.

Źródła:
http://www.nepalitimes.com/blogs/thebrief/2016/12/16/rebuilding-schools/

Sri Lanka:

Sri Lanka podpisuje z Malezją szereg porozumień

Prezydent Sri Lanki Maithripal Sirisen w środę udał się z wizytą dyplomatyczną do Malezji.

W piątek (16.12) miało miejsce spotkanie prezydenta z premierem Malezji Abdulem Razakiem. Odbyło się ono w biurze prezesa rady ministrów Perdana Putrze w Putrajai, centrum administracyjnym Malezji.

Po ciepłym przyjęciu prezydenta Sri Lanki, przywódcy udali się do Perdana Putry, specjalnie z tej okazji udekorowaną flagami obu państw. Podkreślono w ten sposób chęć współpracy oraz przyjaźń między Malezją a Sri Lanką.

Przywódcy dyskutowali m.in. o działaniach mających na celu rozwój turystyki w obu państwach. Na spotkaniu zostały podpisane porozumienia dotyczące dziedzin zatrudnienia osób z zagranicy, rozwoju młodych obywateli, kultury, turystyki oraz rolnictwa.

Maithripal Sirisen wyraził konieczność wewnętrznego pojednania Sri Lanki oraz kreowania jej stabilnej gospodarki. Zwrócił się tym samym do przyjaznej swemu krajowi Malezji o pomoc w budowie rozwoju ekonomicznego. Prezydent zasugerował także premierowi rozszerzenie możliwości kształcenia studentów ze swojego państwa w Malezji.

Przywódca Sri Lanki przywołał swoją poprzednią wizytę w Malezji, złożoną przed dziewięcioma laty, jeszcze jako Minister Rolnictwa. Wspomniał, że od tamtej pory Malezja uczyniła na polu rolnictwa znaczny postęp, i że oczekuje od swego kraju podobnych rezultatów. Wyraził też prośbę do premiera Abdula Razaka o pomoc techniczną w osiągnięciu takiego jak Malezja, sukcesu rolniczego.

Premier Malezji zaznaczył natomiast, że wewnętrzna zgoda na Sri Lance jest kluczowa do nawiązania współpracy między państwami. Wspomniał, że jego kraj jest gotowy na udzielenie pomocy na każdym polu rozwoju, jaki obierze Sri Lanka. Nadmienił też, że będą prowadzone prace nad rozszerzeniem możliwości pobierania nauki dla osób z kraju reprezentowanego przez Mithripala Sirisena, które zechcą się kształcić w Malezji. Dalsza dyskusja dotyczyła rozwoju turystyki w obu państwach.

Na koniec premier Abdul Razak podziękował prezydentowi za przyjęcie zaproszenia na przyjazd do Malezji. Prezydent Sirisen za to, wspominając zbliżającą się 60. rocznicę stosunków dyplomatycznych między Sri Lanką a Malezją, zaprosił premiera na Cejlon, by wspólnie uczestniczyć w zorganizowanych z tej okazji obchodach.

Źródła:
http://www.colombopage.com/archive_16B/Dec16_1481896560CH.php

Opracowanie: Katarzyna Dombrowicz, Katarzyna Makarowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
K. Dombrowicz, K. Makarowicz: Przegląd najważniejszych informacji z Azji Południowej #13 Reviewed by on 20 grudnia 2016 .

Indie: Cyklon w Tamil Nadu We wtorek (13.12) w Tamil Nadu uderzył cyklon; minimum 16 osób zabitych, 12 000 drzew wyrwanych z korzeniami, korki w Ćennaj i na obrzeżach miasta. Prawie 13-kilometrowe wybrzeże Ćennaj zostało zasypane piaskiem niesionym przez przypływ spowodowany cyklonem Vardah, który uderzył we wtorek w Tamil Nadu. Na peryferiach Tiruvallur i Kańćipuram,

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź