Artykuły,Publicystyka

R. Pyffell: Jeszcze 15 wniosków odnośnie szczytu 16+1 w Suzhou

Zaraz po powrocie z Chin z wizyty prezydenta Dudy Radosław Pyffel podzielił się swoimi wrażeniami z udziału w szczycie 16+1 w Suzhou.

Krotki, pisany w niedzielny poranek tekst, nieoczekiwanie dotarł do kilkuset tysięcy osób (ponad… 1000 polubień i prawie 400 redystrybucji)

Skoro ten krotki tekst stał się tak popularny, postanowiliśmy w niezmienionej formie umieścić go także na naszej stronie, by mogli go przeczytać wszyscy Ci, do których tekst ten jeszcze nie dotarł poprzez media społecznościowe (lub w innej formie).

12309661_10153158858915841_2634459726868313132_o
29.11
Wróciłem z Chin, gdzie w ramach delegacji prezydenta RP Andrzeja Dudy uczestniczyłem w szczycie Chiny-Europa Środkowa 16+1. Na podsumowanie jeszcze przyjdzie czas. Poniżej kilka obserwacji i spostrzeżeń (wybaczcie nieco luźną formę, przy poważnych jakby nie było sprawach). Co dał mi wyjazd do Chin i możliwość wzięcia udziału w tej delegacji:

1. Załatwiłem wiele spraw (głównie poza forum i szczytem, ale także w jego trakcie). Przede wszystkim dla CSPA, zaprzyjaźnionych biznesmenów, ale tym samym liczę że także dla Polski. Będzie z tego chleb.

2. Nawiązałem wiele ciekawych kontaktów po stronie chińskiej.

3. Spotkałem wielu starych znajomych, Polaków i Chińczyków ( miło było Was widzieć po raz kolejny!

4. Odbyłem wiele inspirujących rozmów z członkami delegacji polskiej: prezesami spółek i agend rządowych, finansistami, przedsiębiorcami od lat 90-tych działającymi w Azji, sadownikami z Grójca. Ludzie o ogromnym dorobku i unikalnych doświadczeniach. Dziękuję!

5. Przekonałem się, że Chiny są już większą potęgą niż mi się zdawało (dlaczego o tym napiszę wkrótce)

6. Przekonałem się, że polskie media z wyjątkiem Polskiego Radia (Tomasz Sajewicz) nie są zainteresowane/nie chcą/nie mogą/(nie rozumieją)/nie potrafią (niepotrzebne skreślić) informować o relacjach polsko-chińskich. Wzrośnie zatem ogromnie rola internetu, który stworzy coś w rodzaju drugiego obiegu, w którym będą się pojawiać informacje i komentarze dotyczące Polski i Chin. Będę w tym jako R.P uczestniczyć, będziemy w tym także brali udział jako CSPA. Zapraszam!

7. Przekonałem się, że Andrzej Duda rozumie znaczenie Chin i „daję radę”.

8. Ale jednocześnie przekonałem się, że dzisiaj to może nie wystarczyć. Nie wystarczy poprawne wystąpienie. Przed nami (wszystkimi) ogrom pracy… Jeśli jej nie wykonamy, kryterium „poprawnego wystąpienia” nie będzie wystarczające i „nie damy rady”.

9. Przekonałem się, że Viktor Orban, który przemawiał w czasie szczytu 16+1, to naprawdę wielkiej wagi gracz i niezwykle charyzmatyczna postać (to stwierdzenie faktu na zasadzie „retweets are not endorsements”).

10. Przekonałem się, że nasze dzieci i wnuki lata 2013-2049 mogą nazywać epoką budowy „One Belt, One Road” nowego Jedwabnego Szlaku 2.0. Nowa epoka.

11. Przekonałem się, że Chiny na dobre pojawiają się w Europie Środkowej jako nowy gracz. Co z tego wyniknie dla Polski, zależy (jeszcze wciąż) w dużej mierze od nas.

12. Przekonałem się, że Chiny zrobiły ogromny postęp jeśli chodzi o zrozumienie Europy Środkowej. Jestem pod wrażeniem przemówienia premiera Li Keqianga i pracy, którą wykonały chińskie think-tanki (w czym mieliśmy swój bardzo skromny udział, ale jednak!)

13. Premier Chin mówił w pewnym momencie słowami CSPA (o małych i średnich przedsiębiorcach z regionu). Przekonałem się że 没有不可能的, że nawet ubogi think-tank z Polski i piszący po polsku, może się przebić ze swoimi ideami w Pekinie, a jednocześnie przekonałem się, że jest to paradoksalnie łatwiejsze niż przebicie się z tymi ideami i mur niezrozumienia we własnym kraju…

14. Przekonałem się, jak wiele daję udział w tego typu spotkaniach i szczytach (nawet z odległych miejsc) jeśli chodzi o „zrozumienie” polityki międzynarodowej. Doświadczenie bezcenne.

15. Last but not least, przekonałem się, czytając relacje i komentarze w Polsce, że nasza perspektywa jest bardzo polonocentryczna. A Chiny i świat idą mocno do przodu i nikt nie będzie się na nas oglądał. Powstaję nowy globalny ład. I powstanie z nami, czy bez nas.

Co z tego wszystkiego wyniknie, zobaczymy. Zachęcam Was do śledzenia wypowiedzi i komentarzy (nie tylko moich) na ten temat. Prawdopodobnie zaczyna się nowa epoka, z której w Polsce nie do końca sobie chyba zdajemy sprawę. To było i jest oczywiste w Szanghaju, Suzhou, czy Pekinie.

Radosław Pyffel.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
R. Pyffell: Jeszcze 15 wniosków odnośnie szczytu 16+1 w Suzhou Reviewed by on 14 grudnia 2015 .

Zaraz po powrocie z Chin z wizyty prezydenta Dudy Radosław Pyffel podzielił się swoimi wrażeniami z udziału w szczycie 16+1 w Suzhou. Krotki, pisany w niedzielny poranek tekst, nieoczekiwanie dotarł do kilkuset tysięcy osób (ponad… 1000 polubień i prawie 400 redystrybucji) Skoro ten krotki tekst stał się tak popularny, postanowiliśmy w niezmienionej formie umieścić go

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź