Artykuły,Publicystyka

J. Królczyk: Konsekwencje wycofania się USA z inicjatywy TPP dla Socjalistycznej Republiki Wietnamu

Prezydent Donald Trump 23 stycznia bieżącego roku podpisał rezygnację z inicjatywy Partnerstwa Transpacyficznego (TPP)[1], argumentując ją „chęcią uniknięcia katastrofy dla USA”. Krok ten nie jest zaskoczeniem, ponieważ był publicznie zapowiedziany jako jedno z pierwszych działań po zaprzysiężeniu nowego prezydenta. Skutki owej decyzji dla Socjalistycznej Republiki Wietnamu (SRW) trudno jest ocenić, gdyż nie wpłyną znacząco na gospodarkę kraju, ale będą odczuwalne dla społeczeństwa, którego problemy mogły być częściowo rozwiązane przez TPP.

Kiedy pomysł paktu został zainicjowany przez ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę, wietnamski rząd widział w nim szansę na zażegnanie sporu o basen Morza Południowochińskiego. Wzmożona obecność USA w tym regionie mogłaby odstraszyć chińskie siły morskie oraz zniechęcić je do prowadzenia działań zaczepnych. W konsekwencji decyzji obecnego prezydenta USA SRW zmuszona jest rozwiązać ów problem samodzielnie, wykorzystując własne środki dyplomatyczne. Początkowo zakładano, iż wycofanie się z inicjatywy TPP będzie ciosem dla gospodarki Wietnamu[2], jednakże po przeprowadzeniu analiz okazało się, że nie jest ono odczuwalne. Przewidywany dochód realny w 2030 roku bez inicjatywy TPP[3] będzie mniejszy tylko o około 8%, a poziom LTG[4] na ten sam rok – tylko o 0,75%. Obecnie Wietnam ma liczne umowy z państwami ASEAN-u oraz z Unią Europejską, co zapewnia ciągły rozwój krajowej gospodarki. Prawdopodobnie w niedługim okresie USA także podpiszą umowę o bilateralnej współpracy, o czym świadczą wypowiedzi na rządowych portalach obydwu państw.

Pomimo tego, w wietnamskich mediach[5] pojawiają się głosy niezadowolenia wskazujące, iż decyzja obecnego prezydenta USA jest zaprzepaszczeniem wielkiej szansy oraz dowodem na krótkowzroczność jego polityki. TPP mogłoby bowiem pozwolić na obniżenie kosztów handlu oraz otwarcie dwunastu nowych rynków z zakresu produkcji, przemysłu ciężkiego oraz rolnictwa dla zagranicznych inwestycji.

Jednak rezygnacja z inicjatywy pociągnie za sobą konsekwencje w innych dziedzinach. SRW boryka się z wieloma problemami społecznymi, które mogłyby zostać rozwiązane dzięki TPP[6]. Poza zmniejszeniem kosztów handlu i otwieraniem nowych rynków, TPP miało zadbać także o pracownika, wprowadzając standardy pracy, które musiałyby zostać przyjęte przez dany kraj. Do tych standardów zaliczają się np.: zakaz stosowania przymusu pracy, zakaz wykorzystywania dzieci do pracy, niedyskryminowanie pracowników, podwyższenie minimalnej pensji oraz utworzenie wolnych związków zawodowych. Wietnamskie społeczeństwo charakteryzuje się wysokim stopniem zinformatyzowania, co przekłada się na wysoką świadomość jednostki dotyczącą spraw ogólnoświatowych. Wiedza o korzyściach mogących płynąć z przyjęcia TPP była dość powszechna, a sama inicjatywa stała się symbolem i obietnicą lepszego jutra. Po ogłoszeniu decyzji Donalda Trumpa na forach dyskusyjnych takich jak Chân Trời Mới Media czy Diễnđàn Xãhội Cấptiến pojawiło się wiele głosów niezadowolenia. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że społeczeństwo upomni się u obecnej władzy o to, co straciło.

Jakub Królczyk

[1] Trans-Pacific Partnership

[2]TPP đổvỡ, Việt Nam làmgìđểthoát ‚phậngiacông’?, 30.01.2017, http://baodatviet.vn/kinh-te/doanh-nghiep/tpp-do-vo-viet-nam-lam-gi-de-thoat-phan-gia-cong-3328055/, dostęp: 15.02.2017.

[3] Prognozy dokonane przez Wietnamski Główny Urząd Statystyczny w Hanoi.

[4] Wzrost długoterminowy

[5] ThanhNien News, BáoDânViệt, ĐọcBáoĐấtViệt

[6] Workers Fact Sheet, https://ustr.gov/sites/default/files/TPP-Protecting-Workers-Fact-Sheet.pdf, dostęp: 15.02.2017

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia
J. Królczyk: Konsekwencje wycofania się USA z inicjatywy TPP dla Socjalistycznej Republiki Wietnamu Reviewed by on 13 kwietnia 2017 .

Prezydent Donald Trump 23 stycznia bieżącego roku podpisał rezygnację z inicjatywy Partnerstwa Transpacyficznego (TPP)[1], argumentując ją „chęcią uniknięcia katastrofy dla USA”. Krok ten nie jest zaskoczeniem, ponieważ był publicznie zapowiedziany jako jedno z pierwszych działań po zaprzysiężeniu nowego prezydenta. Skutki owej decyzji dla Socjalistycznej Republiki Wietnamu (SRW) trudno jest ocenić, gdyż nie wpłyną znacząco na

Udostępnij:
 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  27
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź